آشنایی با گروهک سکولار – کمونیست پ. ک. ک

آشنایی با گروهک سکولار – کمونیست  پ. ک. ک

ارائه دهنده : توفیق / خوی

پ. ک. ک و زیر شاخه ی آن یعنی پژاک بعنوان بخشی از جریان سکولار- کمونیستی پان کردیسم ابتدا با حمایت شوروی سابق بعنوان سپر و ابزار جهت مقابله با ناتو شکل گرفت و تقویت شد و امروز نیز با حمایت آمریکا  و برخی کشور های اروپایی مانند آلمان جهت انجام عملیات های خرابکارانه در کشورهای مورد هدف مورد استفاده قرار می گیرد . جهت آشنایی با این حزب ، در این مجموعه سعی شده به تاریخچه شکل گیری پ. ک. ک و پژاک ، آپو و مبانی تحلیلی و ایدئولوژی آپوئیسم و برخی اقدامات انجام یافته و … شناخت حاصل شود تا با نگرشی متفاوت و عمیقتر از گذشته به مقابله با این تهدید منطقه ای پرداخته شود .

امید اینکه ریشه این ابزار شیطان ومسیلمه کذاب کردها نیز همانند سایر توطئه ها و نقشه های شومشان به زودی به دست توانمند نگهبانان حریم اسلام  ومجاهدین سرافرازخشکانده شود و سند شکست دیگری در پرونده و حافظه تاریک استکبار و اذنابشان ثبت گردد . ان شاءالله

 

آشنایی با گروهک سکولار – کمونیست  پ. ک. ک

 ترکیه سکولار  و موقعیت کردها :

ترکیه با قرار گرفتن در نیمکره شمالی و نقطه تلاقی دو قاره مهم آسیا و اروپا با کشورهاس ایران ، ارمنستان و قسمتی از گرجستان از شرق و با کشورهای عراق ، سوریه ، قبرس و دریای مدیترانه از جنوب و با دریای سیاه از شمال و با کشورهای بلغارستان و یونان از شمالغرب هسایه می باشد و ترکیه با مساحت ۷۷۹۳۵۹۰۰۰ کیلومتر مربع سی و ششمین کشور جهان بوده و در سال ۱۹۲۳ استقلال خود را با تاسیس جمهوری(سکولاریستی ) ترکیه بدست گرفته و توانسته نقش دروازه بان بخش اروپایی اتحادیه شوروی(سکولاریستی – کمونیستی ) سابق رابازی کند و این امر موجب شده ه به عضویت در پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو ) در آید . ۹۷% خاک ترکیه در قاره آسیا در شبه جزیره آناتولی و ۳% آن در قاره اروپا در شبه جزیره تراس واقع شده است . بخش کردنشین جنوب شرقی ترکیه به کردستان ترکیه موسوم است . این بخش از ترکیه خصوصا در نزدیکی های سوریه و عراق که حالت تراسی و پله پله ای دارد از لحاظ نظامی ارتفاعات این بخش ترکیه بر ارتفاعات عراق و سوریه حاکمیت مطلق دارد و راههای جنوبی ارتفاعات توروس و آنتی توروس در این قسمت قرار دارد . دین مردم ترکیه را مسلمانان با ۲/۹۷% ، مسیحی ها ۶/۰% و سایر ادیان و مذاهب ۲/۲% تشکیل داده اند .

ترکیب جمعیتی ترکیه را ترکها با ۱/۶۵% ، کردها با ۹/۱۸% ، تاتارها با ۲/۷% و سایر اقوام با ۸/۸% تشکیل داده اند . قابل ذکر است که پس از ترک ها ، کردها بیشترین درصد جمعیت ترکیه را تشکیل می دهند و از ۷۰ استان ترکیه ۱۳ استان صد در صد کردنشین و ۱۲ استان بصورت مشترک با ترک ها زندگی می کنند .  به لحاظ امنیتی کردها مهمترین مسئله امنیت داخلی ترکیه(سکولار) قلمداد می شوند که یکی از ریشه های پیدایش این معضل هویت زدایی قومی از کردها می باشد که از آغاز تشکیل جمهوری (سکولاریستی )ترکیه این سیاست دنبال گردید و دومین ریشه شکل گیری این معضل امنیتی عدم توسعه یافتگی و عمرانی منطقه کرد نشین ترکیه می باشد . و این مشکل موجب شده ترکیه(سکولار) به لحاظ نظامی هزینه سنگینی در این منطقه بگذارد و همچنین اروپا در روابطش با ترکیه به خاطر این موضوع حساسیت زیادی از خود نشان می دهند که البته دولتمردان(سکولار) ترکیه می توانند با وارد نمودن کردها به زندگی سیاسی و اقتصادی و توجه نمودن به مسائل فرهنگی و زبانی و اهتمام به عمران و توسعه مناطق کردنشین ترکیه در جنوب و جنوب شرقی این بحران امنیتی را حل نمایند .

از جمله عوامل مخالفت اصلی کردها با دولت مرکزی ترکیه(سکولار) این بود که قرارداد لوزان که بر پیدایش جمهوری(سکولاریستی) ترکیه نظارت داشته است حضور کردها در چارچوب این قرار داد نادیده گرفته شده اما کشورهای عربی از عثمانی جدا شده و کشور مستقلی تشکیل داده اند . قبل از قرار داد لوزان در پیمان سوریه که به ترکیه تحمیل شده بود ارمنستان از عثمانی جدا شده و کشور مستقلی را تشکیل داده و بخش ایتالیایی زبان آدلیا به ایتالیا واگذار شده و در متن قرار داد سور تشکیل یک دولت کرد پیش بینی شده بود که این موضوع کردها را به استقلال طلبی بیشتر تشویق نمود ، قیام عشایر کرد علوی در سال ۱۹۲۰ برای محقق ساختن چنین دولتی بود . با امضا قرار داد لوزان و انتقال قدرت عثمانی به حکومت جدید(سکولاریستی) ترکیه به رهبری آتاتورک تمامی امید های کردها را برای تشکیل دولت کردی به یاس مبدل کرد در عین حال حکومت (سکولار)مرکزی با علم به اینکه کردها بزرگترین اقلیت قومی ترکیه هستند همواره با دیده تردید و تهدید به آنها می نگریستند لذا مهاجرت های اجباری ، خلع سلاح عشایر کرد ، تحمیل قانون پوشش اجباری ، تصویب قانون منع تکلم به زبان محلی برای از میان برداشتن هویت اقلیت ها در سیاست کاری دولت قرار گرفت و این موضوع از ابتدا با مخالفت کردها مواجه گردید و موجب قیام ها و شورش های متعدد گردید . در ۶ نوامبر ۱۹۸۳ پس از برگزاری انتخابات و انتقال قدرت از نظامیان به غیر نظامیان وضعیتی در ترکیه به وجود آمد که کردها نیز مثل سایر احزاب سیاسی از آن بهره بردند و فعالیتشان را تشدید نمودند و « تورگوت اوزال » به عنوان اولین سیاستمدار ترک ، ماهیت وجودی کرد ها را پذیرفت هر چند قبلااز کردها به عنوان ترک های کوه نشین یاد می کرد .

بعد از امپراطوری عثمانی یعنی از شروع جنگ جهانی اول غرب به منظور تثبیت سیاست تجزیه طلبانه در خاورمیانه مسئله ملی گرایی را ترویج داد و احزاب و گروههای متعدد(سکولار) کردی با گرایش و اندیشه های خاصی شکل گرفتند و ترکیه(سکولار ) با موقعیت خاص استراتژی و در محدوده جغرافیایی خاورمیانه برای ناتو اهمیت خاصی داشت . لذا شوروی (سکولاریستی – کمونیستی )نیز برای آسیب پذیر کردن خط مقدم ناتو ، جمعیت شرق و جنوب شرق ترکیه را تحت عنوان نهضت های رهایی بخش سامان داد که البته محرومیتهای فرهنگی و فقر اقتصادی نیز موجب گرایش گروههای کردی به سوی مکتب مارکسیسم شد که تمامی معضلات خود را ناشی از ترک ها می دانستند . کردهای معارض که غالبا چپ گرا بوده و با حمایت شوروی سازماندهی می شدند در جنگ سرد به عنوان اهرم فشار به نفع شوروی فعالیت می کردند.

شکل گیری پ.ک.ک (سکولار – کمونیست )در ترکیه(سکولار)

تعدد ریشه های نارضایتی داخلی و خارجی در ترکیه(سکولار ) خصوصا کردستان ترکیه موجب پیدایش گروههای متعدد شبه نظامی و چریکی در این منطقه شده بود که بدون تردید حزب (سکولار – کمونیست )کارگزاران کردستان (پ. ک. ک ) بعنوان افراطی ترین و موفق ترین جنبش کردی در دهه های اخیر مبارزات کردستان ترکیه ظاهر شده است .

در سال۱۹۷۰ تفکرات ملی گرایانه و اندیشه های عبدالله اوجالان معروف به « آپو » به معنی عمو شکل می گیرد . آپو در دانشگاههای ترکیه (سکولار )بعنوان دانشجوی علوم سیاسی به بحث و بررسی درباره اوضاع کردستان ترکیه می پردازد و با تلاش و رهبری وی گروه دانشجویی و شاخه جوانان انقلابی احزاب در ترکیه شکل می گیرد و نفرات آن گروه را اکثرا کرد زبان و بعضا ترک زبان و دانشگاهیان تشکیل می داد که « حقی کارا» و « عبدالله اوجالان » هسته اصلی و مرکزی آن گروه بودند . این افراد جلسه ای در آنکارا تشکیل می دادند که به تجمع و گردهمایی « دیکمان » مشهور شد و به دو توافق دست یافت :

۱-      بازگشت به میهن (شمال کردستان )

۲-      شروع مبارزه ایدئولوژیکی (سکولار – کمونیستی )و تنظیم و سازماندهی پس از بازگشت به کردستان.

گفتنی است که پس از مدتی با همت فارغ التحصیلان دانشکده علوم سیاسی و به رهبری اوجالان گروهی با نام «انجمن تحصیل کردگان دموکرات وطن پرست آنکارا»  اعلام موجودیت می کنند و در سال ۱۹۷۴ این گروه نام خود را بر اساس ایدئولوژی(سکولار – کمونیستی ) که انتخاب کرده بودند به « apousk» یعنی پیروان آپو تغییر دادند .

در سال ۱۹۷۵ این گروه(سکولار – کمونیست ) به طور مخفی با تبلیغات سیاسی مردم را علیه دولت(سکولار ) تحریک می کردند و در سال ۱۹۷۷ تحت عنوان « مسیر انقلاب کردستان» منشوری را منتشر کردند که در همین سال دولت (سکولار )با خطرناک اعلام نمودن این گروه به وسیله سازمان استخبارات و اطلاعات ترکیه (MTI) سازمان ستاره سرخ را برای مقابله با این گروه سرکوب هرگونه آشوبی تشکیل دادند که این سازمان با نفوذ در داخل اعضا گروه رهبر و اداره کننده گروه یعنی حقی کارا را به قتل رساندند که پس از او هدایت آن به اوجالان واگذار شد . در ۲۷ نوامبر ۱۹۸۷ در روستای فیس واقع در استان آمّد کنگره ای تشکیل و حزب (سکولار – کمونیست )کارگران کردستان P.K.K رسما بنیانگذاری شد . اوجالان در اواخر سال ۱۹۷۹ به خارج از کردستان (دره بقلع ) رفته و در آنجا به آماده کردن مکان و محیط برای تعلیم و آموزش افراد نیروهای انقلابی جهت مبارزه پرداخت و تا پایان سال ۱۹۷۹ حدود صد نفر هه وال (یار و رفیق ) جذب و به لبنان فرستاد تا پایگاههای فلسطینی زیر نظر خود آموزش ببینند . در سال ۱۹۸۰ در ترکیه ، نظامیان(سکولار ) کودتا و بر تمام شمال کردستان و ترکیه حکومت نظامی اعمال شد و همه گروهها و احزاب چپ گرای کرد سرکوب شدند. عده ای فرار ، عده ای تبعید و عده ای نیز زندانی شدند . در این مدت که سه سال  طول کشید عده ای از افراد حزب (سکولار – کمونیستی )پ.ک.ک تسلیم نشدند و حتی به خارج هم  فرار نکردند از جمله آنها چهار (هه وال ) بودند که دست در دست هم خود را به آتش کشیدند اما تسلیم نشدند و یا اینکه عده ای در زندان دست به اعتصاب غذا زدند . در سال ۱۹۸۲ کنگره دوم پ. ک. ک در لبنان تشکیل شد و جنگ چریکی (گریلا ) تصویب گردید ، آنها به کردستان بازگشتند و در سال ۸-۱۹۸۳ عملا وارد فاز نظامی و جنگ مسلحانه شدند و با انجام عملیات های نظامی در استان های تازان تب ، صرب و پاتمان قیام مسلحانه را شدت بخشیدند که ابته ارتش (سکولار )ترکیه موفق شد با دستگیری و زندانی و اعدام تعداد زیادی از اعضای حزب از جمله برخی از اعضای کادر رهبری ، ضربات سختی بر آن وارد کند و در مقابل ، رهبری حزب برای ترمیم جراحات وارده، بدنه حزب را گسترش داده و آن را تا حدود ده هزار نفر نیروی مسلح ارتقاء داد تا جائیکه در کنگره سوم در سال ۱۹۸۶ که در لبنان تشکیل شد دستور تشکیل ارتش آزادی بخش کردستان (ARGK) صادر گردید .

بعد از جنگ نفت در سال ۱۹۹۱ و شکست عراق و مطرح شدن کردستان آزاد در عراق توسط اتحادیه میهنی کردستان و بارزانیها ، انگیزه ملت کرد در مناطق کردنشین چهار کشور عراق ، ایران ، سوریه و ترکیه با چاپ و انتشار نقشه کردستان بزرگ فزونی یافت و حزب (سکولار – کمونیست )پ.ک.ک برای رسیدن به استقلال با انگیزه قوی تر اقدامات نظامی خود را قوت بخشید و قسمتی از تجهیزات خود را از سوریه و لیبی تهیه نمود و به صورت گسترده به آموزش نیرو ها پرداخت و از سال ۱۳۷۱ با انجام دهها مورد عملیات کمین ، حمله به تاسیسات و مراکز نظای و مین گذاری توانستند تلفات سنگینی بر نظامیان(سکولار  ) ترکیه وارد نمایند . گفتنی است طبق آماری که روزنامه اطلاعات اخیرا منتشر کرده است پ.ک.ک بیش از ۳۷ هزار نفر از مردم ترکیه را که بیشترشان غیر نظامی بوده اند در درگیری های نظامی از بین برد . همچنین از طرفی این حزب(سکولار – کمونیست )در کنار اقدامات مسلحانه خود با در اختیار داشتن یک شبکه تلویزیونی از نظر فرهنگی و تبلیغی و سیاسی نیز فعالیت داشته و توانسته با نفوذ در بین مردم کرد و حتی شخصیت های سیاسی و دولتی در منطقه کردستان ، هر وقت اراده نماید مردم کردطرفدار خودش را علیه حکومت (سکولار )بسیج نماید و با انجام راهپیمایی، تظاهرات و اعتصاب در شهرهای کردنشین از حاکمیت امتیاز اجباری بگیرد و فشار روانی بر حاکمیت (سکولار  )وارد سازد .

 

 

آشنایی با آپو و آپوئیسم :

آپو کیست ؟

آپو به معنی عمو همان عبدالله اوجالان(سکولار – کمونیست ) است که در سال ۱۹۴۷ در روستای لیجه متولد شده است. وی همواره از پدر خود با نفرت یاد می کرد و به جهت داشتن روحیه پرخاشگری در مقابل خانواده خود طغیان نموده و و به دلیل خشونت از روستایشان هم فرار کرد . آپو نظر موجود جامعه ی خود را به شدت نفی می کرد و برای خود رسالت رهایی بخش قائل بود و خود را منادی نسل کرد می دانست ، از عقاید دینی با نفرت یاد می کرد و آنرا عامل عقب ماندگی می دانست . اوجالان در سال آخر دبیرستان گرایشات کمونیستی پیدا می کند و خود را یک کمونیست و همردیف لنین ، استالین و پائولوس معرفی نمود

آپوئیسم و مبانی معرفتی :

آپوئیسم تنها راه کسب معرفت را حس بشری می داند و در تحلیل مبانی معرفتی نوعی آزمون پذیری تجربی را می پذیرد و وجود نظام غیر مادی را نفی می نماید و مذهب را نوعی قید وابستگی و عقاید مذهبی را حاصل تفکرات سنتی بشر و غیر عقلانی می داند و تمامی مظاهر معنوی انسان  را کاذب و غیرقابل قبول می شمارد و دین به طور عام و اسلام به طور خاص را افیون جامعه ، عامل ایست تمدن ، مظهر عقب ماندگی ، عامل بردگی زن ، عامل نظام طبقاتی ، توجیه گر ظلم و اجحاف اجتماعی می داند . آپو به نوعی به نژادپرستی فاشیستی اعتقاد دارد و مروج تفکر نژاد برتر می باشد و مبانی اخلاقی جامعه را حاصل نظام توتالیتر می داند و مانند مارکسیسم به پیدایش تصادفی نظام هستی معتقد می باشد آپوئیسم همچنین به تضاد پدیده ها ، دیالکتیک ، رو بنا بودن دین ، دولت ، اخلاق خانوده ، اساسی بودن نقش اقتصاد ، تکامل تاریخ بر مبنای ماتریالیسن معتقد می باشد ، ولنگاری لیبرالیسم را می پذیرد و با الهام از لیبرالیسم ، دموکراسی را مطرح و سودگرایی وحشیانه لیبرالیسم را منطقی می داند . آپوئیسم ملیت را بهانه تمرکز قدرت ، عامل تضاد ، سرکوب کننده جریان های مردمی ، نفی کننده حقوق اقوام و نتیجه استعمار خارجی و استبداد داخلی عنوان می کند .

آپو(سکولار – کمونیست ) با توجه به علاقه ای که به جنس زن دارد قید اخلاقی زن را رد می کند و حجاب و هر نوع پوشش زنان را نوعی اسارت می داند و به اشتراک جنسیتی اعتقاد دارد و نظم خانواده را نوعی نظم استبدادی می داند، نظم عشیرتی در کردستان را نیز عامل استبداد دانسته و تنها حرکت آزادی بخش در کردستان را از حرکت های (سکولار – کمونیستی)خود می داند و جنگ کرد با کرد را مجاز دانسته و مبارزه را تنها د رچارچوب ایده ی(سکولار – کمونیستی ) خود قبول دارد و نجات خاورمیانه را در گرو نژاد خیالی کرد و برتری نژاد کرد می داند .

آپوئیسم معتقد است قرابت و نزدیکی خاصی بین برگزیدگان فرزندان بنی اسرائیل و کرد وجود دارد و آن را نژاد برتر می داند و برای کرد نقشی مانند یهود و ایدئولوژی صهیونیسم قائل می باشد و تفکر آپوئیسم محصول فلسفه فکری مبتنی بر بینش صهیونیسم است و معتقد است آنچه تا کنون ماموریت صهیونیسم بوده باید به کرد واگذار شود و باید گفت آپوئیسم و صهیونسم با تفکر موجود محصول نظام فکری تولید شده از دستگاههای جاسوسی بین المللی می باشد .

نتیجه اینکه تفکر (سکولار – کمونیست )آپوئیستی با شاخه ها و جهت گیری ها و نگاه تحلیلی خاص به تاریخ و جامعه فعلی و آینده ، ترسیم کننده واقعیتی تلخ در آینده خاورمیانه است . بدین معنی که با توجه به قرابت نژادی و فکری که با صهیونیسم و یهود دارد و ترسیم سرنوشت مشترک با قوم یهود و اعتقاد به برتری قوم کرد حتی نسبت به قوم یهود دارد نوعی نژاد پرستی پان کردیسم را دنبال می کند که ضمن نفی اصول ثابت و پایه دار نظام اجتماعی در سطح خاورمیانه ، از جمله دین به طور عام و اسلام به طور خاص ، ملت و غیرت ملی ، نفی نظام خانواده و ترویج نوعی بی بند و باری جنسی به نام دفاع از حقوق زن ، درصدد است با توجه به تحولات موجود خاورمیانه از جمله حضور امریکا در منطقه خاورمیانه و نگاه مثبت نسبت به این حضور در کنار طرح خاورمیانه جدید آمریکا و همسانی نظام کنفدرال و فدراتیو آپوئیسم نوعی همسانی و با دقت بیشتر نوعی انطباق عملی بین نظام (سکولار )پیشنهادی آمریکا و نظام پیشنهادی آپوئیسم به چشم می خورد که شرایط موجود منطقه خاورمیانه به ویژه تمرکز محوریت مخالفت با نظام اسلامی در ابعاد ترسیم شده نشان دهنده تمرکز مخالفت ها از طرف این جریان های منحرف فکری(سکولار  ) علیه نظام اسلامی می باشد زیرا انعطاف و همسان سازی رفتار در سایر کشورهای خاورمیانه جای نگرانی برای آپوئیسم باقی نمی گذارد . به نظر می رسد حکومت اسلامی به عنوان نظامی که داری ویژگی های مورد مخالفت آپوئیسم می باشد نوعی کاتالیزور آمریکایی سازی منطقه خاورمیانه با محوریت مقابله جدی با نظام اسلامی می باشد .

برای مقابله با این تفکر  بایستی دین گرایی و اندیشه دین گرایی به عنوان محور اقدام مشترک مورد توجه قرار گیرد و نهاد ها و سمبل های دینی در داخل کشور و منطقه کردستان تقویت گردد و تفکر الحادی (سکولار – کمونیست )آپوئیسم برای مردم تبیین شود و سمبلهای دینی و غیرت ملی کردستان و منطقه تقویت گردد .توحید ،کفربه طواغیت، ولا وبرا ،اخلاق خانواده ، اصالت و رسالت زن و… ترویج و تبلیغ شود و ضرورت دارد تبعات نژاد گرایی کردن و همسویی آن با نژآد صهیونیستی برای مردم روشنگری شود و دیدگاههای بیگنه پرستی و استقلال از جریان های غیر منطقه ای و ضد مردمی آمریکائی ها تبیین و انگیزه بیگانه ستیزی مردم تشویق گردد .

شیوه های عمل پ. ک. ک (سکولار – کمونیست )در اوایل شکل گیری

۱)      تدوین وابلاغ تمام مقررات حزبی بوسیله عبدالله اوجالان(کمونیست ) و عدم توان سرپیچی از دستورات رهبری از سوی اعضا

۲)      تهدید به مرگ افرادی که قصد خروج و یا انشعاب از حزب (سکولار – کمونیست )را داشتند .

۳)   معرفی پ.ک.ک (سکولار – کمونیست )بعنوان تنها حزب حاکم مطلق سیاسی در منطقه و پذیرا نبودن هیچگونه فعالیت حزب و یا سازمان هم عقیده در منطقه

۴)      عدم اعتقاد به شیوه های مبارزات فرهنگی و مسالمت آمیز

۵)      شناسایی ، تهدید و قتل خبرنگارانی که علیه پ.ک.ک (سکولار – کمونیست )مطلب می نوشتند .

۶)      متوسل شدن به خشونت جهت رسیدن به اهداف خود

۷)      نفی روابط آزادانه اعضا حزب با عناصر مونث و تیرباران طرفین

۸)      ممنوعیت و مجازات برای شرب خمر و مواد مخدر

۹)      پارتیزانی و چریکی عمل کردن به عنوان تاکتیک حزب

۱۰)   تلاش برای ضربه زدن به صنعت توریسم جهت متضرر کردن دولت (سکولار  )ترکیه

 

شیوه های عمل نوین پ.ک.ک (سکولار – کمونیست )

تک روی و خودخواهی های حزب (سکولار – کمونیست )پ. ک. ک و شیوه های عمل تند و ناصحیح آن باعث گردید حزب های(سکولار  ) کردی با سابقه فعالیت بیشتر با پ.ک.ک(سکولار – کمونیست ) مقابله نمایند و این امر موجب بیداری حزب و تجدید نظر در شیوه های عمل خود گردید و جهت ایجاد جبهه واحد (سکولاریستی)کردستان و ایجاد اتحاد با حزب های (سکولار )کردی با دیدگاهی باز به بررسی وضعیت پرداخت و به این نتیجه رسید که به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد و در شیوه جدید خود اقدامات ذیل را به عنوان شیوه های نوین سرلوحه کاری خود قرار داد :

۱)   سرنگونی دولت در استرتژی نوین مورد هدف نیست بلکه متح.ل ساختن دولت است . (تغییر جمهوری الیگارشی به جمهوری دموکراتیک )

۲)      تشکیل جبهه مشترک با تمام احزاب مخالف با هر اعتقادی که دارند .

۳)      قرار دادن امکانات در اختیار احزاب مبارز علیه دولت ترکیه حتی حزب الله

۴)      ارسال نامه به سران احزاب کردی در کشور های مختلف و دعوت به دیدار و گفتگو

۵)      تغییر شعار از کردستان متحد آزاد و مستقل به اتحاد آزاد و مهوری دموکراتیک یعنی تبدیل جنگ به آشتی

۶)      تغییر نام  ARGK(شاخه نظامی ) و ARNK(شاخه سیاسی ) که برای سرنگون ساختن دولت ترکیه تشکیل یافته بودند به   ( نیروی مدافع خلق ) که جهت پیشبرد صلح وچاره یابی تشکیل یافته است .

لازم به ذکر است عثمان اوجالان که نسبت به برادرش عبدالله اوجالان فردی واقع بین و زرنگ تری است تندروی های برادرش را موفقیت آمیز نمی دانست و به همین علت سیاست سازش و نرمش را بدست گرفته تا نظر سازمانهای بین المللی را نسبت به حزب تغییر دهد و پ.ک.ک(سکولار – کمونیست ) را از لیست سازمانهای تروریستی خارج نماید و استراتژی نوین حزب مبنی بر نی تغییر حکومت (سکولار)ترکیه و طرفداری از کردستان دموکراتیک زیر نظر دولت (سکولار  )ترکیه و پرهیز از تلاش برای ایجاد دولتی مستقل و جدا و تلاش برای دموکراسی و اتحاد آزاد را سرلوحه کاری خود قرار داده است .

سیاست و تدابیر دولت (سکولار)ترکیه برای مقابله با پ.ک.ک(سکولار – کمونیست )

۱-      مقابله با مبارزه نظامی پ.ک.ک و سرکوب جدی آنها در برخی مراحل

۲-       تشکیل نیروی مخصوص برای مبارزه با تروریسم در آنکارا

۳-       تسلیم و گماردن نیروهای حفاظتی در منطقه بخصوص مناطق روستایی

۴-       تجهیز روستائیان به خطوط مخابراتی جت کنترل ورود و خروج نیرو ها و گریلا های (چریک ها) پ.ک.ک

۵-   تلاش دولت برای تجدید پروتکل های امنیتی با کشورهای همسایه   اعلام حالت فوق العاده در استان های جنوب و جنوب شرق ترکیه برای ایجاد ثبات فکری

۶-      طرح اسکان ترک ها در مناطق کردنشین  کوچ دادن و تخلیه روستاهای مرزی آلوده

۷-      اقدام به وعده های اصلاح مسائل اقتصادی ، اجتماعی و…

۸-      تقویت و تجهیز پاسگاهها در مرز ایران و عراق به انواع سیستم های کامپیوتری و پیشرفته

۹-   ایجاد روابط سیاسی با حزب پارتی دموکرات کردستان عراق (طالبانی ها و بارزانی ها ) به منظور حمله به اهداف پ.ک.ک در مرز عراق

۱۰-   همکاری سازمان امنیتی ترکیه (میت) با سازمان های جاسوسی امریکا (سیا) و رژیم صهیونیستی (موساد)

۱۱-   نفوذ نیرو های اطلاعاتی و امنیتی به گروههای اسلامی خصوصا حزب الله . تغییر قیافه دادن برای مبارزه با پ.ک.ک

۱۲-   اجرای طرح عفو عمومی جهت بازگشت و تسلیم عناصر ضعیف

۱۳-   استفاده «میت » از پناهندگان عراقی جهت ضربه زدن به عناصر پ.ک.ک

۱۴-   استفاده از عشایر و مسلح نمودن آنها در مقابله با پ.ک.ک

۱۵-  اجرای طرح های سیاسی و فرهنگی در منطقه کردنشین پس از عدم حصول نتیجه مطلوب از کردزدایی (جهت کاستن از سطح خیزش های کردی ) از جمله :

الف ) اعطای آزادی به بعضی از گروههای(سکولار – کمونیست ) چپی که فعالیت نظامی مسلحانه ندارند.

ب) دایر نمودن برخی از مدارس در محدوده های مناطق کردنشین به زبان کردی و محلی

ج) اجرای برنامه های کردی از رادیو و تلویزیون کشور

د)آزادی گویش و پوشیدن لباس کردی

 

کشورهای حامی و تغذیه کننده پ.ک.ک (سکولار – کمونیست )

۱-   شوروی(سکولار – کمونیست ) سابق اولین حزب پ.ک.ک : لازم به ذکر است که حزب پ.ک.ک از شیوه های سوسیالیستی –مارکسیستی پیروی می کرد و دیدگاهی همچون شوروی سابق دارد و شوروی برای ایجاد فشار به ترکیه و بلوک غرب در صدد ایجاد ناآرامی و گروههای مخالف در منطقه بوده است .

۲-   آلمان (سکولار)مهمترین کشور پشتیبانی کننده حزب پ.ک.ک و اساسی ترین حمایت کننده مالی آن از جمله : اقامت چهارصد هزار نفر از اکراد در آلمان ، تجهیز پ.ک.ک به موشک های ضد هوایی که به وسیله نفر حمل می شود و واگذاری بیش از دو هزار قبضه اسلحه . قابل ذکر است که پس از قرار گرفتن پ.ک.ک در لیست تروریستها و اعلام جهانی آن ، المان در مقطعی علی الظاهر کلیه دفاتر و مراکز غیررسمی حزب را تعطیل و فعالیت های آن را غیر قانونی اعلام کرد که این مسئله بزرگترین ضربه ی مالی برای پ.ک.ک به حساب می آید .

۳-   فرانسه (سکولار)از حامیان اصلی حزب پ.ک.ک : عهده دار شدن ریاست جمعیت حمایت از کردهای داخل فرانسه توسط همسر فرانسوا میتران رئیس جمهور سابق فرانسه ، برگزاری اجلاس های متعدد از جمله اقدامات دولت فرانسه بوده که البته ظاهرا دولت فرانسه نیز بعدا محدودیت هایی برای اکراد تبعه فرانسه در نظر گرفته و اعمال می کرد .

۴-   سوریه (سکولار)از حامیان مهم پ.ک.ک : ایجاد رابطه صمیمی از سال ۱۹۸۰ ، در اختیار گذاشتن چندین پایگاه در مرزهای مشترک ، برگزاری کنفرانس های متعدد توسط پ.ک.ک در داخل سوریه، تجهیز شدن در داخل سوریه در بدترین شرایط حیاتی خود ، نرفتن حجاج به حج و قرار دادن هزینه حج در اختیار رهبر حزب پ.ک.ک توسط این کشور در زمانی که سوریه و ترکیه سر رودخانه فرات و مسائل ارضی اختلاف داشتند . حمایت های سوریه تا جایی بود که ترکیه ، امریکا و برخی کشورهای غربی رسما اعلام کردند در صورتی که عملیات تروریستی علیه توریستهای ترکیه صورت پذیرد دولت سوریه مستقیما مقصر است .

۵-   ارمنستان(سکولار) : حمایت از پ.ک.ک توسط این کشور بدلیل دشمنی دیرینه اش با ترکیه که مربوط به قتل عام ارامنه توسط دولت این کشور می باشد است .

۶-   قبرس (سکولار): حمایت این کشور جهت فشار آوردن به دولت ترکیه بر سر مسئله قبرس است .

۷-   امریکا (رهبر فعلی سکولاریسم جهانی ): هرچند رسما و علنا از دولت آنکارا حمایت می کند و پ.ک.ک را گروه تروریستی اعلام می دارد و هرچند که پ.ک.ک هم امریکا را دشمن خود می داند و بعضا حمایت های امریکا را رد می کند اما امریکا معمولا بعنوان اهرم فشار از آنها حمایت می کند اخیرا حمایت آمریکا از این حزب تروریستی جهت فشار به ایران و ایجاد ناامنی در منطقه از یک سو و حمایت از آن جهت فشار به ترکیه و جنگ با گروههای سلفی در سوریه زیاد شده است .

۸-   کشورهای (سکولار)دیگری از جمله سوئد ، نروژ ، کانادا ، اسکاندیناوی و برخی دیگر از کشورهای مهاجر پذیر از حامیان پ.ک.ک می باشند .

دستگیری عبدالله اوجالان (سکولار – کمونیست )و آخرین وضعیت پ.ک.ک

پس از آخرین هشدار ترکیه و فشار فراوان این کشور و برخی کشورهای غربی به سوریه (سکولار)، در ۶ اکتبر ۱۹۹۸ این کشور مجبور به اخراج اوجالان می شود . وی در ۱۳ اکتبر به رسیه رفته و تقاضای پناهندگی می دهد که پذیرفته نمی شود . در ۱۲ نوامبر همان سال اوجالان در فرودگاه رم ایتالیا دستگیر می شود و ترکیه درخواست تحویل او را به دولت این کشور می دهد ولی ایتالیا این درخواست را نمی پذیرد . اوجالان بعد از آزادی به یونان رفته و از آنجا به کشور آفریقایی کنیا عزیمت می کند و در سفارت یونان جا می گیرد که در ۱۶ فوریه ۱۹۹۸ به هنگام خارج شدن از سفارت یونان در کنیا (نایروبی ) بربوده شده و به کشور ترکیه منتقل می شود .

پس از دستگیری اوجالان حزب (سکولار – کمونیست )پ.ک. ک دچار ضعف و سردرگمی شده و از مواضع قبلی عقب نشینی کرده و راضی به خلع سلاح شد و برخی عناصر حزب آماده تسلیم خود شدند ولی فشار دولت (سکولار )ترکیه و خصوصا افسران ارتش این کشور برای اعدام اوجالان باعث شد حزب مجددا مشی نظامی در پیش گیرد و ترکیه نیز برای سرکو.ب آنها فعال کردید و جهت فشار به این حزب به حمایت همسایگان همت گماشت و در این راستا احزاب کرد عراقی از جمله حزب اتحادیه میهن کردستان عراق عناصر پ.ک.ک را تا حدودی از سرزمین خود اخراج کرد. کمک های اطلاعاتی حزب ترکمن شمال عراق به دولت ترکیه بسیار عالی بود و مدتی پس از دستگیری اوجالان برخی از رهبران حزب ، سیات های افراطی و جنگ طلبانه خود را کنارگذاشته و به صلح روی آوردند و این امر موجب اختلاف درون گروهی و انشعاب در حزب شد و عده ای نیز به عملیات چریکی و نظامی پایبند ماندند .

با تغییر سیاست افراطی در حزب و روی آوردن به صلح و اتحاد ، پ.ک.ک توانست رابطه خود را با احزاب شمال عراق از جمله حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان عراق بهبود بخشد و درگیری های گذشته را فراموش نماید بطوریکه نیروهای پ.ک.ک در قندیل حدود ۶ هزار نفر و در محور نزدیک ۸ هزار نفر تجمع و اسکان یافتند که بعد از حمله آمریکا به عراق و عدم تواق پ.ک.ک با آمریکا مبنی بر تحویل سلاح های خود مجبور به تخلیه مراکز خود شدند و در گروههای ۴۰ و ۵۰ نفری به شمال کردستان و احتمالا ارمنستان و … کوچ نمودند . ادامه اشغالگری امریکا در عراق موجب تقویت نیافتن دولت عراق شد بطوریکه اخیرا رئیس جمهوری عراق اعلام نموده که توان اخراج پژاک از شاخه های پ.ک. ک از عراق را ندارد . به هر حال فعلا عناصر(سکولار – کمونیست ) پ.ک.ک جای امن و مناسبی در ترکیه ، عراق و ایران برای ادامه فعالیت خود ندارند بلکه همچون مزدور و ابزارهای موقتی در جنگ سوریه به کار می روند و هنگام تمام شدن این مزدوری و در صورت رها شدن از جانب آمریکا و روسیه و زیاد شدن فشار و تضعیف آنها از سوی ترکیه و ایران احتمال تسلیم شدنشان وجود دارد .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *