آیا با خویشاوندانم در صورتی که مرتد باشند ،صله رحم را به جای بیاورم؟

آیا با خویشاوندانم در صورتی که مرتد باشند ،صله رحم را به جای بیاورم؟

ارائه دهنده : مجاهد ژاورودی

آیا برای من جایزاست که با خانواده و فامیلهایم درصورتی که مرتد باشند،قطع رابطه کنم؟چطور و به چه اندازه باید با آنان دیدار کنم تا قاطع رحم محسوب نشوم؟

سؤال از:ابو زبیر الغریب

برادر سؤال کننده…الله تو را حفظ کند…

ارتداد از کفر بدتر و  شدید تر  است و به خاطرهمین مرتد در دار الاسلام به هیچ وجه به حال خود گذاشته نمی شود بلکه یا باید توبه کند یا اینکه کشته شود،اما کافر اصلی  را می توان با عهد یا ذمه یا امان به حال خود گذاشت،پیامبر صلی اله علیه وسلم وقتی مکه را فتح کرد دستور قتل بعضی افراد-حتی اگر به پرده کعبه آویزان باشند-را صادر کرد که اکثرآنها کسانی بودند که مسلمان شده وسپس مرتد شده بودند وپیامبر صلی لله علیه وسلم ار آنها گذشت نکرد.

کاش برایمان توضیح می دادی که سبب ارتدادشان چیست وچطور این حکم را به آنها داده ای ولی به هر حال برتو واجب است که آنهارا به توبه وبازگشت به اسلام دعوت دهی واگر بر باقی ماندن برارتداد اصرار ورزیدند باید برای حفظ دین خود وبه عنوان اعتراض وانکار آنها، با آنها قطع رابطه کنی ،و صله رحم با آنها بر تو واجب نیست چون آنها به خاطر کفر و ارتدادشان دیگر اهل وخویشاوند تو محسوب نمی شوند{ قَالَ يَا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صَالِحٍ: فرمود : اي نوح ! پسرت از خاندان تو نيست ، چرا كه او ( به سبب رفتار زشت و كردار پلشتي كه پيش گرفته است با تو فرسنگها فاصله دارد ، و ذات او عين ) عمل ناشايست است. هود/۴۶}. واما آیاتی که به احسان والدین یا صله رحم با وجود شرکشان،توصیه کرده برکسانی حمل می شود که دراصل مشرک باشند وبا مسلمانان جنگ ومبارزه نکرده باشند نه کسی که مسلمان بوده وسپس مرتد شده است.مرتد همانطور که گذشت دردارالاسلام هیچ جایی ندارد وبه حال خود رها نمی شود . از این رو، سؤالاتی ازاین قبیل که آیا با مرتد صله رحم باید کرد یا نه ،آیا به او نیکی باید کرد یا نه؟آیا قطع رابطه با او قطع رحم محسوب می شو.د یا نه؟ امثال این پرسشها در سایه حکم شریعت ودر دارالاسلام معنی ندارد چون در حکومت شریعت مرتد باید توبه کند و الا جزایش شمشیراست وبس.

اما به سبب عممومیت بلوی(عام شدن قضیه)در زمان ما و تأیید ارتداد توسط فوانین وضعی واجرا نشدن احکام متعلق به مرتد وحمایت نظامهای کفر از مرتدین؛برخی از علماء بهتر می دانند که با نزدیکان مرتد مانند پدر ومادر ارتباط بر قرار باشد وبا اخلاق نیکو با آنها رابطه داشت وآنهارا به دین اسلام دعوت داد چون اقرار به وجود آنها و تأیید آنها زیر سایه این نظامها حاصل شده است و این نظامهای طاغوتی آنهارا زنده نگاه می دارد پس با وجود این چه مانعی وجود دارد که تلاش کنیم با نیکی کردن به آنها و دعوت دادنشان به دین آنها را ازارتداد نجات دهیم.

والله اعلم

جواب از:عضو هیئت شرعی؛

شیخ ابواسامه شامی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *