در طول تاریخ، زمینه ساز جنگ، دین سکولاریسم است یا دین اسلام ؟(۵۴)

در طول تاریخ، زمینه ساز جنگ، دین سکولاریسم است یا دین اسلام ؟(۵۴)

بر گرفته از کتاب روابط متقابل اسلام و دین سکولاریسم

مؤلف: ابوحمزه المهاجر هورامی

تصور بیشتر مسلمان در خلال مطالعه ی سیره نبوی مبنی بر آنست که گویا رسول الله صلی الله علیه وسلم با هجوم و در کمین نشستن کاروان های سکولاریستهای قریش و به ویژه کاروان تجاری ابوسفیان زمینه ی جنگ با سیستم سکولاریستی قریش را فراهم کرده است و در همین راستا و بنابراین دیدگاه ، نویسندگان سیره به توجیه هجوم مسلمانان بر کاروانیان و سکولاریستهای  قریش می پردازند و می گویند : «اهل قریش اموال مسلمانان مهاجر را مصادره و آنان را از دیار خود آواره و در به در کرده بودند و مسلمانان هم در مقابل می خواستند حقوق و اموال خود را به این شیوه باز پس گیرند».

خداوند علت آغاز جنگ رسول الله صلی الله علیه وسلم  با سکولاریستهای قریش را ظلمی می داند که از جانب آنها بر مسلمین تحمیل شده بود . أُذِنَ لِلَّذينَ يُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلي‏ نَصْرِهِمْ لَقَديرٌ   (حج / ۳۹). در این صورت ظلم سکولاریستها اسباب خنثی کردن سیاست های ظالمانه را از جانب مظلومین فراهم نموده است . واقعیت آیه نشان می دهد که اگر ظلم تحمیلی از جانب سکولاریستها وجود نداشت جنگی هم از طرف مسلمین صورت نمی گرفت .

چنان چه به «سنن ابوداود» مراجعه کنیم، می بینیم مشرکان سکولار قریش می خواهند در تکمیل پروسه ی سیستماتیک خود بر علیه مسلمین،  درمدینه نیز مسلمانان را در انزوا  و فشار قرار دهند و قدرت ظالمانه و استبدادی خود را در آنجا نیز بر آنان و پناه دهندگان شان تحمیل کنند. بنابراین آن طور که ابوداود روایت می کند مشرکان سکولارقریش در نامه ای عبدالله بن ابی ابن سلول را که رهبر و سردمدار قدیمی مدینه بود تهدید می کنند و می گویند : «شما اهل مدینه شهروندان ما را علیه ما پناه داده اید! به خدا سوگند چاره ای جز این دو را در پیش ندارید؛ یا باید خود شما با محمد بجنگید و یا او را از دیار خود بیرون کنید وگرنه همه ی ما بر شما می تازیم، جنگ جویان شما را کشته و زنانتان را مورد تجاوز قرار می دهیم».

مشرکان سکولارقریش از این حد هم ستمکارتر و خشونت طلب تر بودند. مگر همان کسانی نبودند که در تاریک خانه های خود آشکارا و فریبکارانه فرمان ترور رسول الله صلی الله علیه وسلم  را تصویب کردند؟ مگر در فضای استبدادی آنان حامیان و حتی پناه دهندگان رسول الله صلی الله علیه وسلم  قدرت داشتند که به سخن آیند و درمقابل این موجه از خشونت اعتراض کنند؟ سکولاریستها از مهاجرت تعداد زیادی از یاران رسول الله صلی الله علیه وسلم  ممانعت کردند و حتی کسانی را دنبال عیاش بن ربیعه و ولید بن ولید و غیره فرستادند و آنان را با زور و اجبار به مکه برگرداندند تا از قدرت مسلمانان کاسته و دست آنان را از دعوت و اصلاح و سازندگی ببندند.در مسأله ای که اینقدر واضح و روشن است چرا باید به توجیهات ساده وکم اهمیت بپردازیم ؟

گفتمان جاهلی سکولاریستها با گفتمان اسلامی ناسازگار است و سرمداران مستبد نظام جاهلی سکولاریسم مصمم هستند که نگذارند حکومت اسلامی استقرار یابد و مسلمانان به امنیت و آسایش رسیده و مأوا و پناهگاهی داشته باشند، زیرا می دانند نیروی اسلام باید روزی  جلو استبداد آنان را گرفته و جهت آزاد نمودن مردم آنان را سرکوب کند .

مسلمان این حقیقت را مدنظر داشته است که چنانچه از موطن خشونت و بحران گریخت نباید خیال کند که از دست نظام و سیستم جاهلی سکولاریستی رستگار شده و از جنگ و خشونت آن در امان است. بیداری اسلامی امروز نیزعملاً با این واقعیت مواجه است و همین که دسته ای از دعوتگران راه خدا در گوشه ای از یک کشور همسایه پناه می گیرند، حدود مرز را شکسته و به حریم آنها تجاوز می شود و هرکه را بخواهند ترور می کنند و حتی در بعضی شرایط نیروی فراوانی را به مرز دولت پناه دهنده گسیل می دهند تا با مسلمانان و پناه دهندگان آنان بجنگند.

جنگ مجریان قانون شریعت الله با سکولاریستها جنگ ناچاری است چرا که دشمنانمان چاره ای جز آن را نمی پسندند و این همان چیزی است که سکولاریستهای  قریش به عبدالله بن ابی هشدار دادند که یا باید مسلمانان را از مدینه بیرون کند یا خود را برای جنگ با آنها آماده سازد و مسلمانان را تهدید کردند و به آنها هشدار دادند که تنها راه، ریشه کن کردن شماست! در عصر امروز نیز از طرف حکومتهای سکولار جهانی و منطقه ای با همین خشونت ها و انحصار طلبی ها مواجه هستیم و می بینیم به هر بهانه ای بر علیه مسلمین اعلام جنگ می شود و یا کشوری سکولار و جاهل بر سر استرداد سران جنبش و نهضت اسلامی با کشور سکولار دیگر مذاکره می کند و حاضر است در این راه به کشور میزبان حتی اگر با انعقاد کنفرانسی در آن کشور هم بوده است امتیازی بدهد.

در این جاست که اسلام نیز هیچ گونه سازشی را با مشرکین غیر اهل کتاب نمی پذیرد و آنها را در انتخاب ادامه ی همان سیاست جنگ طلبانه ی خودشان یا قبول اسلام مختار گذاشته است .

تاکید می شود که مسلمین با سیستمی سکولاریستی و جاهلیتی روبرو هستند که در طول تاریخ و عصر حاضر آنها را اجباراً به میدان نبرد می کشد و حتی حاضر نبوده است که در یک راه میانه ای با مسلمین توافقی صادقانه به وجود آورند ، بلکه بنای آن بر ریشه کن کردن کامل یا بخشهایی از قانون شریعت خداست. شریعت ستیزی مسلحانه و تحمیل جنگ بر مسلمین خصلت ثابت دین سکولاریسم در طول تاریخ بوده است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *