دیپلماسی متناسب با شرایط متغییر دگرگونی های متعددی را در زمینه ی کاربرد به خود خواهد دید (۹۳)

دیپلماسی متناسب با شرایط متغییر دگرگونی های متعددی را در زمینه ی کاربرد به خود خواهد دید (۹۳)

بر گرفته از کتاب روابط متقابل اسلام و دین سکولاریسم

مؤلف: ابوحمزه المهاجر هورامی

 

دیپلماسی به عنوان شیوه و ابزار اعمال سیاست خارجی از اصول ، اهداف و روش های عملی ویژه ای برای پیش برد سیاست های خارجی تشکیل گردیده است . اگر دیپلماسی را مانند معدن آهن بدانیم، با وجود ثابت بودن معدن، متناسب با شرایط متغییر زمان و مکان و نیازهای روز دگرگونی های متعددی را در زمینه ی کاربرد به خود خواهد دید و از این دید می توان ماهیت متحولی را برایش متصور شد . از این نگاه می توان گفت  دیپلماسی اسلامی از آغاز تا امروز متناسب با تغییرات زمانی و مکانی با حفظ اصول تحولات زیادی را در زمینه ی رفع نیازها ی روز مسلمین داشته است .

این تحولات تا حدودی طبیعی به نظر می رسند، زیرا دیپلماسی همچون یک معدن و ابزاری جهت رسیدن به اهداف مشخص، تابع شرایط سیاسی روز، موقعیت دولت ها، اراده ی دستگاه حاکمه و منافع و خواسته هایی است که دولت ها در هر عصر و زمانی برای خود تعریف می کنند . با توجه به متغیر بودن این عناصر، دیپلماسی اسلامی نیز در برخی موارد  دستخوش دگرگونی های جدی می گردد .

دین اسلام که ماهیت فرا زمانی و فرا مکانی دارد اصول ثابتی را همچون معدن ترسیم نموده است، اما به کارگیری این معدن تابع متغیرهای خاصی است که عمدتا ریشه در شرایط و تحولات واقعی و خارجی واحدهای قدرت حکومتی و اجرایی وضع موجود جامعه و شرایط بین الملل دارد . در این صورت نمی توان انتظار داشت که در قانون اسلام به این امر اشاره شده باشد که از این معدن در سالهای آینده چه استفاده ای نمود، و یا با کارایی این معدن در یک دوره ی زمانی خاص و بدون توجه به شرایط زمانی و مکانی و نیازهای روز، آن را به عنوان یک الگو بر تمام ادوار آینده تحمیل نموده جلو ترقی و پویایی آن را گرفته و همه چیز را پشاپیش قانونمند و نهادینه سازد؛ بلکه به کارگیری آن را، همچون بسیاری از امور مشابه، به اجتهاد و نیازهای روز و وضع موجود مسلمین واگذار نموده است .

از این رو طبیعی است که متناسب با تحولات، شرایط و واقعیت های بیرونی جامعه، دیپلماسی نیز همچون یک ابزار، با پیروی از اصول وارزشهای ثابت دینی،همواره مسیر تحول وانطباق با شرایط را نیز بپیماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *