سید قطب و دیدگاه تقریبی او به مذاهب و تفاسیر مختلف اسلامی

سید قطب و دیدگاه تقریبی او به مذاهب و تفاسیر مختلف اسلامی

به قلم: شیعه ی علی

آثار سید قطب در برخی موارد دچار اجمالی است که هم می توان از آن برداشتی معتدل و هم برداشتی افراطی داشت و این بی انصافی تمام است که تکفیریون موجود چون ابوبصیر و ابومحمد مقدسی و… و گروههای همسو با آنها در امروز جهان اسلام و سکولاریستهایی چون اردوغان و دعوت و اصلاح ایران و مورسی و ربانی و …. را در پیوند با اندیشه های سید قطب قرار دهیم.

سید قطب یقینا به سکولاریسم و دموکراسی کافر بود و از آن اعلام برائت نمود و در مساله شیعه و سنی دیدگاه تقریبی داشت و حتی یک جمله از وی در تکفیر مذاهب اسلامی وجود ندارد. ارتباط دوستانه و بلکه برادرانه وی با نواب صفوی از دلایل دیگر این مدعاست. «تکفیر» در ادبیات سید قطب تماما ناظر به این مساله است که جوامعی که وحی الهی را منبع قانون گذاری قرار نداده و به منابع دیگر روی آورده اند ربوبیت تشریعی خداوند را نادیده گرفته و عملی بر خلاف ایمان به ربوبیت و در نتیجه الوهیت خداوند مرتکب شده اند و پرواضح است که این اندیشه به معنای تکفیر فقهی افراد یک جامعه نیست بلکه به عنوان یک حکم اجتماعی درخصوص ضرورت تخصیص منبع غایی تشریع در وحی الهی است.

این اندیشه در کلام بزرگان و فقهای خودمان (شیعه) نیز به کرات مطرح شده است. محمد قطب برادر وی و بزرگترین مفسر آراء وی نیز بارها به این مساله تاکید کرده است. باید گفت ایراد کار سید قطب در اینجاست که گاهی در اجمال بیان کردن این مسائل باعث برداشتهای ناصواب نیز شده است اما بی شک هیچ پیوندی میان اندیشه های ایشان و تکفیر کور فعلی در جهان اسلام نمی توان یافت الا اینکه اندیشه های وی نیز از عوامل موثر در تهییج و تحکیم احساسات اسلام گرایانه بوده است (و البته همچنان هم هست) و این وظیفه عقلای شیعه و سنی است که با تبیین درست آراء امثال سید قطب راه را بر راهزنان طریق، نظیر اردوغان و مورسی و تکفیریون سد کنند. کاری که رهبر فعلی ایران در گذشته نه چندان دور با ترجمه و مقدمه نویسی بر برخی آثار ستودنی سید قطب انجام داده است. خداوند ان شاءلله بر عزت اسلام و مسلمین بیفزادید.

 

5 دیدگاه دربارهٔ «سید قطب و دیدگاه تقریبی او به مذاهب و تفاسیر مختلف اسلامی»

 1. اتحاد روافضه وسنی امکان ندارد زیرا روافض طایفه ای حربی هستند که علیه اهلسنت قیام کرده اند حتی عوامشان به حسینیه هایشان سری بزنید لطفا! اتحاد شدن سنی با یک رافضی یعنی خیانت به تمام علمای اسلام اعم از صحابه تابعین وتبع تابعین وغیرهم… برادر اگر کسی سنی باشد و در تکفیر شیعه شک کند یعنی به دین خودش شک دارد وایمانش کامل نیست شیعیان طایفه ای یهودی و رافضی صفت هستند که هیچ عالم اهلسنتی انان را تایید نکرده است من توهین نمیکنم اینان حقایقی هستند غیر قابل انکار: لطفا نظر سلف صالح را در رد روافض در سایت بگذارید تا خواننده سنی با خواندن چند مقاله این چنینی فکر نکند وحدت با شیعه ممکن است!
  حالا ببینیم علمای سلف صالح چه نظری در مورد روافض دارند: در نظر بعدی خواهم نوشت ان شا الله

  پاسخ
 2. سيد قطب -رحمه الله-:
  ‏”ﺳﻴﺨﺮﺝ ﻣﻦ ﺭﺣﻢ ﻫﺬﻩ ﺍﻟﻤﺤﻨﺔ جيلًا ﻛﺎملًا ﻻ ﻳﺮﻱ ﻏﺎﻳﺔ ﺇﻻ ﺍﻟﻠﻪ، ﻭﻻ ﻳﺮﻓﻊ ﺷﻌﺎﺭًا ﺳﻮى ﺍﻟﻨﺼﺮ ﺃﻭ ﺍﻟﺸﻬﺎﺩﺓ “

  پاسخ
 3. خدمت برادرم ابواسحاق البلوشی و سایر برادران و خواهران عرض سلام و ادب دارم .
  من از برادرم ابواسحاق البلوشی چند تا سوال داشتم:
  ۱- فرموده اید روافض طایفه ای حربی هستند که علیه اهل سنت قیام کرده اند”. اگر دلیلش این است که عده ای از آنها در عراق و سوریه و لبنان با عده ای از اهل سنت می جنگند باید بگویم که در همین کشورها و در ۵۷ کشور جهان اهل سنت دارند با مجاهدین اهل سنت می جنگند. میشه دلیلش را بفرمائید ؟
  ۲- فرموده اید “اگر کسی سنی باشد و در تکفیر شیعه شک کند یعنی به دین خودش شک دارد وایمانش کامل نیست ” اما نه امام حنفی نه مالک نه شافعی نه حنبل همه ی شیعه را تکفیر نکرده اند . یعنی هیچ امام اهل سنتی این کار را نکرده اند حتی ابن تیمیه هم این کار را نکرده . حالا به نظر شما همه ی این امامان به دین خودشان شک داشتند و ایمانشان کامل نبود؟!!!
  ۳- فرموده اید :هیچ عالم اهلسنتی انان را تایید نکرده است ” اما امام حنفی قیام نفس زکیه را تأئید کرد . مگه نکرد؟ بعد اینکه یک شیعه فلان مذهب اهل سنت را تأئید نکند یا فلان مذهب اهل سنت ابن تیمیه را تأئید نکند دلیل بر برحق بودن یا بر باطل بودن نیست.
  من از تشیع دفاع نمی کنم . من می خواهم بگویم که جنگ میان تشیع و تسنن یک فاجعه است و اگر پایان نیابد هر دو ضرر می کنند و هر دو تحلیل می روند و کفار سکولار جهانی و مرتدین محلی سودش را می برند .
  جنگ میان سنی و شیعه قدرت مرتدین سکولار را بر مسلمین محکم تر می کند و عمر مرتدین را طولانی تر می کند .

  پاسخ
 4. متاسفم برای شما…برادر چطور شما میخواهید اهلسنت با شیعه مخالفت نکند وقتی شیعه با سنی دشمنی میکند؟ حتی عوامشان در حسینیه ها!!! گفتی اهلسنت دارند با مجاهدین میجنگند لطفا این اهلسنت را معرفی بکنید …و اگرهم اهلسنتی با اهلسنتی بجنگد بنابر تاویل اشتباهی است که یهودی صفتان درست کرده اند در ضمن جنگ شیعه و سنی هیچ تاویل اشتباهی نیست بلکه جنگ شرک وتوحید است… شیعیان طایفه ای حربی هستند که از هفت اسمان دستور جنگ با مشرکین امده است…

  پاسخ
 5. گفتی:جنگ میان سنی و شیعه قدرت مرتدین سکولار را بر مسلمین محکم تر می کند و عمر مرتدین را طولانی تر می کند .
  برادر شما از کدام مرتدین سکولار حرف میزنید؟!!! از بس سکول سکول کردین فراموش کردید روافض مشرک هیچ فرقی با این مرتدین ندارند بگذار گوشه ای از عقاید این کفار را بیان کنم؛ شاید فهمیدی روافض چه فرقه ی ضاله ای هست عقاید انان در نظر بعدی
  .
  .
  .
  .
  (السلام علیکم و رحمه الله
  بخشی از دیدگاههای این برادر ارجمند در مورد تشیع ، از طرف شورای مدیریت سایت درحال بررسی است
  شورای مدیریت سایت )

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید