اینهمه خرید اسلحه توسط آل سعود از آمریکا و روسیه و سایر کشورها برای چیست؟

اینهمه خرید اسلحه توسط آل سعود از آمریکا و روسیه و سایر کشورها برای چیست؟

ارائه دهنده: مسعود سنه ای

چندی قبل متوجه شدیم که روسیه از فروش تسلیحات نظامی این کشور به عربستان به ارزش ۱۲ میلیارد دالار خبر داد.میخاییل زاوالی، رییس هیات شرکت دولتی تسلیحات نظامی روسیه (روس آبارون) این خبر را به رسانه ها اعلام کرد . به دنبال آن آمریکا با اسرائیل و آل سعود و امارات قرارداد فروش اسلحه بست که بر اساس آن اسرائیل خواهان خرید ۵ یا ۶ فروند از هواپیماهای ویی ۲۲ اوسپری به ارزش هر فروند ۷۰ میلیون دلار بود. این هواپیما به مانند هلی کوپتر ، فراز و فرود دارد. قرارداد بزرگ تسلیحاتی  با آل سعود هم به ارزش ۱۰ میلیارد دلار بود. ۲۵ فرونده هواپیمای جنگی اف ۱۶ دیزرت فالکون به ارزش ۵ میلیارد دلار به امارات نیز جزو همین قرارداد بود. طی چهار مرحله به ریاض ۸۴ فروند جنگنده اف ۱۵ ، ۷۰ فروند هواپیمای اف ۱۵ و خرید سه نوع بالگرد شامل ۷۰ فروند بالگرد آپاچی، ۷۲ فروند بالگرد بلک هاوک و ۳۶ فروند بالگرد ستیل برد تحویل داده شد.

در تازه ترین اقدام نیز كه کلیدی ترین خرید تسلیحاتی از امریکا است به “برنامه دوم توسعه دریایی” معروف است ارزش آن دهها میلیارد دلار برآورد شده و در مدت ده سال به اجرا درمی آید. اين معامله را مي توان دومین خرید بزرگ عربستان پس از جنگ دوم خلیج فارس و اشغال کویت توسط عراق دانشت.

هدف از این قراردادها را، کمک به آنها برای مقابله با هر تهدیدی از سوی ایران در آینده است. اما دیدیم که تمام این تسلیحات بر سر مردم بی گناه اها سنت عراق و سوریه و یمن فرو ریخت .

دیدگاهتان را بنویسید