آیا می‌دانید که زامبی، فرمانده‌ای مسلمان بر علیه اشغالگران سکولار خارجی بود؟

آیا می‌دانید که زامبی، فرمانده‌ای مسلمان بر علیه اشغالگران سکولار خارجی  بود؟

به قلم: محمود پاوه ای

همه کس زامبی را به عنوان مردگان در قالب افراد زنده که دشمن زندگی و حیات هستند، می‌شناسند. و بحث زامبی در فیلم‌های ترسناک هالیوودی از سال ۱۹۶۸ به بعد بسیار رواج یافته است.

اما حقیقتی که بسیاری آن را نمی‌دانند، این است که زامبی در حقیقت یک فرمانده آفریقایی مسلمان بوده است؛ که توانسته است انقلابی مهم را در میان بردگان آفریقایی مسلمانی که پرتغالی‌ها به عنوان برده از آفریقا با اجبار به برزیل و برای کار کردن آورده بودند، ایجاد کند.

زامبی جوان، فرماندهی تعدادی انقلاب و نبرد را بر علیه پرتغالی‌ها از سال ۱۶۷۸ بر عهده گرفت. نیروهای پرتغالی نتوانستند که او و امتداد اندیشه‌های اسلامی او را که به صورت بازدارنده‌ی مهمی در مقابل استعمار پرتغالی‌ها ایجاد شده بود، متوقف کنند.

اما بعد از مقاومتی طولانی، پرتغالی‌ها با کمک گرفتن از تحریم‌های گوناگون، موفق شدند که زامبی را دستگیر کرده و او را در سال ۱۶۹۴ محاکمه کنند. یعنی پس از حدود ۱۷ سال دفاع از مسلمینی که به عنوان برده از کشورشان گرفته شده بودند و انواع عذاب و بلاها را چشیده بودند.

الله متعال فرمانده زامبی و همچنین کلیه فرماندهان مسلمانی را که سینما قصد مشوش ساختن اسم‌شان را دارد، مورد رحمت خویش قرار دهد؛ و تلاش‌هایشان را جزای خیر دهد.

1 دیدگاه دربارهٔ «آیا می‌دانید که زامبی، فرمانده‌ای مسلمان بر علیه اشغالگران سکولار خارجی بود؟»

  1. دشمنان اسلام و مسلمانان همیشه سعی در تخریب چهره ی واقعی اسلام دارند من جمله با ساختن فیلم های تخیلی و دروغین ، میخواهند دین مبین را به آئین مردگان و یا مانند یک ویروس و بیماری معرفی کنند .

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید