ارمغاني به بندگان از فضائل جهاد با دشمنان (۱)

 

ارمغاني به بندگان از فضائل جهاد با دشمنان (۱)

مؤلف : شیخ عبدالله بن يوسف عزام رحمه الله تعالي

 

مقدمه مترجم………………………………………… ۵

فصل اول: فضل شهادت …………….. ۱

فصل دوم: فضائل هجرت در راه الله تعالي……………… ۴۳

فصل سوم: آمادگي و تیراندازی ………….. ۵۱

فصل چهارم: جهاد زنان…………………… ۶۶

فصل پنجم: رباط(نگهباني در راه الله تعالي)……………. ۸۶

فصل ششم: بیعت به هنگام جنگ………………… ۶۱

فصل هفتم: جنگ در بین خود مسلمانان……………. ۱۶

فصل هشتم: جنگ و جهاد با دشمنان ……………… ۹۳۴

فصل نهم: کمک به خانوده مجاهدين و شهدا …………….. ۹۶۸

فصل دهم: حرمت همسران مجاهدان ………………. ۹۸۴

فصل يازدهم: از انواع جهاد …………….. ۹۸۸

فصل دوازدهم: نیت و اسباب نصرت…………………… ۹۶۶

فصل سیزدهم: عهدها سفیرها……………………. ۳۹۶

فصل چهاردهم: نصرت مجاهدين ………………… ۳۳۶

 

 

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین، والصلاه والسلام على محمد خاتم الأنبیاء والمرسلین، وعلىآله وأصحابه ومن اتبع خطاه إلى يوم الدين. و امابعد:

بي جا نیست که اين کتاب را به نام اتحاف العباد بفضائل الجهاد(ارمغاني به بندگان در مورد فضائل جهاد با دشمنان) نامگذاری میکند و امامِ شهید عبدالله عزام در انتخاب عناوين برای نوشته ها و کتابهای خود موفق بوده و عنواني را برای مطلب برگزيده که با محتوای کتاب مطابقت داشته است.

و اين کتاب که در دست ماست به راستي فضائل جهاد را به خواننده هديه مي دهد و حاوی احاديثي است که قلبها را به شور، و عواطف را به شوق وا مي دارد، زمانیکه از خواندن اين کتاب فارغ شدم آرزو مي کردم که الآن در میادين جهاد بوده و مشغول جهاد مي بودم و به اين خوشبختي واقعي مي رسیدم.

شیخ اين کتاب را در فترهی زماني خیلي کوتاهي قبل از شهادتشان نوشته اند ايشان روزی به ماگفتند که در صدد نوشتن کتابي به اسم “اتحاف العباد بفضائل الجهاد” هستم و از اين عنوان تعجب کرديم و سینه هايمان برای آن منشرح شد و منتظر به اتمام رسیدن آن بوديم، ولي مشغول بودن شیخ به قضايای جهاد و مسیر امت اسلامي، باعث شده بود که کمتر بتواند به آن بپردازد وهر زمان وقتي مي يافتند شروع به انتخاب احاديث مي کردند تا اينکه از انتخاب احاديث فارغ شده و مشغول تعلیق نوشتن بر آنها مي شدند ولي دستان عهد شکن ، خیانتکار و ترسو ،امت اسلامي را از اين مرد استوار محروم کرد، قبل از اينکه تعلیق نوشتن بر بعضي از احاديث را به پايان برساند، قدر واذن الله پاک و بيشريک برای سفر به سوی جايگاه رحمتش آمد إن شا ء الله.

فضائل جهاد که شیخ از آن سخن گفته است فقط در اين کتاب محصور نمي شود بلکه تمام کتابها، خطبه ها و سخنراني هايشان مالامال از ذکر فضائل جهاد در راه الله تعالي مي باشد که به مجاهد در دنیا وآخرت سود مي رساند بلکه در حالي که يقین دارم، مي گويم که تمام حیات مجاهد فضیلت و پاکي برای روحش بوده و در هر صورت برای او فضیلت و خیر است هم در ابتدا و هم در انتها.

همانطور که شیخ مطیعي مي گويد « وإنما يجاهد المؤمن في الله جهاده إن أخفق فإفاده أو أوذی فإراده أو نفي فرياده أو سجن فعباده أو عاش فقیاده أو مات فشهاده فله الحسنى وزياده ».يعني «:همانا مؤمن به خاطر الله جهاد ميکند و اگر در اين راه به غنیمت نرسد، برای او منفعت است ۹واگر اذيت شود باعث محکم تر شدن اراده اش مي شود و اگر تبعید شود سیاحت است ،اگر زنداني شود در آنجا عبادت ميکند و اگر هم زنده بماند به رهبری مي رسد و اگر بمیرد شهید مي شود و بهشت و لقای ربش نصیبش مي شود.»

چراکه با توجه به احاديث وارده در اين باب، مجاهـدی کـه بـه غنیمـت نمیرسـد اجـری کـاملتر از اجـرمجاهدی که به غنیمت مي رسد دريافت مي کند.از مقدمه ی کتاب عمده في اعداد العده-سید امام غفـرالله لـه وهداه

برای مجاهد همین کافي است که او با الله تعالي تجارت مي کند وپیمان معامله مي بندد آنجا که الله تعالى مي فرمايد: ( إِنَّ اللّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّه يُقَاتِلُونَ فِي سَبِیلِ اللّهِ فَیَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْداً عَلَیْهِ حَقّاً فِي التَّوْرَاه وَالإِنجِیلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللّهِ فَاسْتَبْشِرُواْ بِبَیْعِکُمُ الَّذِی بَايَعْتُم بِهِ وَذَلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ). «:بی گمان خداوند ( کالای ) جان و مال مؤمنان را به ( بهای ) بهشت خريداری مي کند . ( آنان بايد ) در راه خدا بجنگند و بکشند و کشته شوند . اين وعده ای است که خداوند آن را در ( کتابهای آسماني ) تورات و انجیل و قرآن ( به عنوان سند معتبری ثبت کرده است ) و وعده راستین آن را داده است ، و چه کسي از خدا به عهد خود وفاکنندهتر است ؟ پس به معامله ای که کرده ايد شاد باشید ، و اين پیروزی بزرگ و رستگاری سترگي است.»

و اگر بتواند اين معامله را با موفقیت انجام دهد پس آن هفت خصوصیت برای او مبارک باشد که ابتدايش با اولین قطره ی خونش مغفرت گناهانش را برای او به ارمغان مي آورد و انتهايش با حور و بهشت جاويدان در مجلس راستیني در پیشگاه پادشاه بزرگ و توانا کامل مي شود.

باری تعالي به تمام کساني که در کامل شدن اين کتاب و در دسترس قرار گرفتن آن تلاش کرده اند جزای خیر بدهد.

از مولا عزوجل التماس داريم که با اين کتاب به مجاهدان خصوصا و به امت اسلامي نفع برساند و ثواب اين عمل را در میزان حسنات شیخ شهید علیه رحمه الله قرار دهد که او بسیار شنوا و اجابت کننده است .

سبحانک اللهم و بحمدک اشهد ان لا اله الا انت استغفرک و اتوب الیک..

به قلم ابو عباده/از شاگردان شیخ رحمه الله تعالی

 

ادامه دارد… ان شاء الله

دیدگاهتان را بنویسید