پیامی به مناصرین خلافت (دوله)

پیامی به مناصرین خلافت (دوله)

به قلم: ابو محمد خراسانی
با آنکه تلاشهای بی وقفه ای در بیان انحرافات عقیدتی موجود در دوله بیان می شد اما عده ای مقلد کورکورانه مخالفین و دلسوزان اهل سنت را به مشبوه، استخباراطی، رافضی، مرجئه و حتی کافر و مرتد متهم می نمودند . اما اخیرا اتفاقاتی در عالی ترین مرکز عقیدتی دوله رخ داد که گواهی می داد که وجود یک بیماری مهلک را اعلام نمود .
عده ای از برادران سعی دارند با معرفی چند مجرم چون عبدالناصر ابو زید عراقی و ابو حفص الودعانی و ابو مرام جزائری و… از کنار این بیماری مهلک رد شوند. این نمی تواند راه حل مناسبی باشد. اهل سنت باید تابع دلایل و مستندات شرعی باشد نه اینکه لجنه عقیده ضد اهل سنت را بیاورد و طرفداران هم بگویند چون اعلام رسمیه قبول است.
هرکس عقیده باطل بیاورد شیخ باشد مجاهد یا هرکس باشد ردش می کنیم و مقابل اهل بدعت خواهیم ایستاد
اگر جانمان را هم بگیرند. گفتار و اعمالی دیده شده است که مشخص می شود طرفداران مقلد دوله هیچ گونه علم شرعی ندارند و فقط مقلد هستند و حرف چند نفر از داخل دوله آنها را احساساتی کرده و به برادران و استادان تهمت کفر و نفاق زدند .
ائمۀ اربعه بر مقدم نمودن نص بر آراء و نظراتشان اجماع و اتفاق دارند بنابراین، عالمی که به نص عمل می‌نماید و قول علما را رها می‌کند، موافق ائمۀ مذاهب است و مقلدی که اقوال علما را بر نص مقدم می‌دارد، مخالف خدا و رسول خدا صلی الله علیه و سلم و مخالف پیشوای مذهبش و سایر علمای اسلام عمل می‌کند
امام احمد رحمه الله می فرماید: از من و مالک و شافعی و اوزاعی و ثوری تقلید نکنید؛ بلکه احکام مسائل را از جایی بگیرید که ایشان از آنجا گرفته‌اند و می‌گوید: کسی که در مسائل دینی‌اش از دیگران تقلید کند، نشانه کم‌فهمی اوست.
از الله بترسید ای مناصرین، دست از کذب و دروغ بردارید توبه کنید درگاه توبه تا وقتی که خورشید از غروب طلوع کند باز است و مقلد نباشید هرکس حاکم و عالم اگر حق گفت باهش باشید اگر بدعت و ناحق گفت نصحیت کنید و اگر دست بردار نشد هجرش کنید و ردش و منعش کنید از عقیده باطلش.
به کلام الله باز گردید و رجوع کنید : ٱتَّبِعُواْ مَآ أُنزِلَ إِلَیۡکُم مِّن رَّبِّکُمۡ از چیزی پیروی کنید که از سوی پروردگارتان بر شما نازل شده است. برگردید و تقلید کار نباشید توبه کنید
ابن تیمیه می گوید: کسی که به عنوان مقلد قول عالمی را قبول می‌کند حق ندارد که مقلدِ قول عالم دیگری را سرزنش کند. اما اگر یکی از آن‌ها حجت و دلیل شرعی داشت اطاعت و گردن کجی برای دلیل شرعی واجب می گردد.
جایز نیست چون اعلام دوله یا هر حزب دیگری هرچه بگوید هر چند ضد نصوص باشد ماهم بگوئیم چشم درست است. الله به ما عقل داده خیر و شر را میدانیم عقیده صحیح و اهل بدعت را می دانیم اگر حق بود قبول اگر اهل بدعت بود ردش میکنیم و اعضا شو به توبه دعوت می دهیم چنانکه ابن تیمیه می گوید: هرکس معتقد باشد که تقلید از شخصی معین واجب است نادان وگمراه است بلکه گاهی ممکن است چنین عقیده ای منجر به کفر شود. هرگاه کسی معتقد شود که پیروی از یک امام معینی از میان ائمه، واجب است (و حق منحصر در کلام اوست و اقوالش حجیت شرعی دارند و از این حیث تبعیّت از وی واجب است)؛ باید او را وادار به توبه و اظهار پشیمانی کرد
از ناحق دفاع نکنید از حرفی که درست نیست دفاع نکنید چونکه عزالدین بن عبدالسلام دراین زمینه ‌می‌گوید: ‌جای بسیار تعجب است که فقهای مقلد بر ضعف دلیل امامش ایستادگی می‌کند؛ به گونه‌ای که برای دفع منفعتش در حالی که مقلدش است، راهی نمی‌یابد و آنچه که از قرآن و سنت برایش آشکار گشته، کنار می‌گذارد و قول امامش را به خاطر حمایت و پشتیبانی از او با تأویلات بعید و باطل تفسیر می‌کند.
یَٰأَیُّهَا ٱلَّذِینَ ءَامَنُوٓاْ أَطِیعُواْ ٱللَّهَ وَأَطِیعُواْ ٱلرَّسُولَ وَأُوْلِی ٱلۡأَمۡرِ مِنکُمۡۖ
اطاعت و پیروی از علما جایز نیست مگر زمانی که به اطاعت از خداوند دستور دهند و از پیامبر صلی الله علیه و سلم ثابت شده که فرموده است: لاطاعه لمخلوق فی معصیه الخالق تبعیت از
مخلوق در برابر نافرمانی خالق جایز نیست. و علما در رأس آنان و ائمۀ چهارگانه، دیگران را به ترک تقلید از خودشان فرا خوانده‌اند، پس اطاعت از آنان، به منزلۀ ترک تقلیدشان به شمار می‌رود. دوله هم معصوم نیست که هرچی بگویید شما بگویید روی چشم.
زیراکه ما روی حق نصرت میدهیم و در خطا نصیحت میکنم اگر به کار خطا ادامه داد نصیحت میکنم اگر دوباره گوش نداد هجرش میکنیم. و در مقابل اهل بدعت ایستادگی میکنم چطور امام احمد ایستادند.
ماهم میگوییم این عقیده اهل سنت و جماعت نیست که غلات پخش کرده و می کنند شما میگویید منهاج نبوت حرف این غلات خبیث نبود که می خواستند عقیده مسلمین را فاسد کنند. ابن‌عباس در بحث با هرکسی در مسئله‌ای که به سنت پیامبر صلی الله علیه و سلم می‌رسید و طرفش می‌گفت: ابوبکر و عمر این را گفته است، مخالفت کرده و می‌گفت: احتمال دارد از آسمان سنگ بر شما ببارد، من می‌گویم: پیامبر صلی الله علیه و سلم این را گفته است و شما می‌گویید: ابوبکر و عمر چیز دیگری را گفته است خلاصه صحابه رضی الله عنهم هرگز قول دیگری را بدون دلیل قبول نمی‌کردند
بازهم می گویم توبه کنید و باز گردید از عقیده اشتباهتان. از الله بترسید باعث اختلاف نشوید. یَٰأَیُّهَا ٱلَّذِینَ ءَامَنُواْ تُوبُوٓاْ إِلَى ٱللَّهِ تَوۡبَهٗ نَّصُوحًا . ای کسانی که ایمان آورده‌اید! به‌سوی خدا توبه کنید، توبه‌ای خالص
خداوند عز وجل می فرماید:”به بندگانم بشارت بده که من بخشاینده مهربان هستم.{حجر:۴۹} خداوند متعال همچنین می فرماید:”بدرستی که الله توبه کنندگان و پاکان را دوست می دارد .
ما عقیده خود را از قران و سنت میگیریم و کسی خلاف ان را بیان کند با او مقابله خواهیم کرد و عقیده تغییر نمیکند هر روزی یک چیزی رو بیان کنی . پس بدانید که الله تعالی برای هر چیزی راهی قرار داده است.
عده ای بر آنند که عقیده باطلشان را نشر کنند و اهل سنت را استابه، دستگیر و بازداشت کرده و با اتهام مرجئه و مدخلی و… عده ی کثیری را کنار نهاده و گاه به قتل رساندند و حتی به امامان سابق ما چون: نووی ، ابن قدامه ، ابن حجر و … اتهام کافر و مرتد زدند . اینها به زنده و مرده ی مسلمین رحم نکرده اند.
از الله می خواهم اصلاح شوند اگر قابل اصلاح هستند اگر قابل اصلاح نیستند الله به بهترین نحو شرشان را از سر مسلمانان کم و دفع کند.

والسلام عليكم ورحمة الله وبركاته

دیدگاهتان را بنویسید