نقدی بر برادرانمان در کانال تلگرامی کتاب و سیف

نقدی بر برادرانمان در کانال تلگرامی کتاب و سیف

به قلم : ابوسلیمان هورامی
اخیرا مشاهده شده که در میان طرفداران دوله و مخالفین آن سوال و جوابهائی در قالب مقالات در سایت «بنیان جهاد علیه دین سکولاریسم» رد و بدل شده است که تأثیرات خاص خود را داشته است . اما کانال تلگرامی کتاب و سیف با برداشت این مطالب از سایت «بنیان جهاد علیه دین سکولاریسم در کوردستان و هورامان» تنها اقدام به نشر نظر و دیدگاه یک طرف نموده است که این امر نمی تواند امر مطلوب و پسندیده ای باشد . از آنجائی که گردانندگان این کانال حاضر به اصلاح موارد یاد شده نشدند و به صورت خصوصی – خصوصی و حتی خصوصی – عمومی نیز به آنها خبر داده شده است، اما باز اقدامی جهت اصلاح انجام ندادند بر این اساس به صورت عمومی به این عزیزان موارد زیر را یادآور می شویم:
۱- با عدم ارائه ی اطلاعات دقیق از موضوع و عدم بررسی تمام جوانب موضوع و سخن نقد شونده، خواننده را به سمت و سوی قضاوت یکجانبه رانده و مخاطب را به نتیجه گیری بر اساس شک و گمان کشانده اید، نه نتیجه گیری بر اساس واقعیتهای علمی و یقین آور.
در حالی که الله متعال از شک و گمان نهی کرده است و می فرماید : «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ » (حجرات/ ۱۲) و این زمینه قضاوت بر اساس شک و گمان را، شما برای مخاطبین خود فراهم آورده اید.
۲- با کنار نهادن اصول «نقد از خود و خود انتقادی» با محروم نمودن مخاطب از شنیدن صدای نقد شونده، عدالت و انصاف را کنار نهاده و مخاطب را به سمت و سوی پیش داوری و گمراهی در قضاوت سوق داده اید.
۳- با این اقدامات عجولانه، آبروی مومنی که اندیشه هایش نقد می شود را به راحتی در معرض خطر قرار داده اید .
انتظار می رود، با توجه به رسالتی که بر عهده دارید، جهت پرهیز از چنین آسیبهائی، خود را به اصول «نقد از خود و خود انتقادی» مقید گردانید و با نشر دیدگاه هر دو طرف خود را ازصفت ظلم و ظالمین دور نگه دارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید