عقاید دوله در همان مسیر تکفیر مسلمین قرار دارد.(قسمت اول) پاسخی به مقاله «عدم عذر به جهل در اصل دین»

عقاید دوله در همان مسیر تکفیر مسلمین قرار دارد.(قسمت اول) پاسخی به مقاله «عدم عذر به جهل در اصل دین»

 

به قلم : ابوبکر الخراسانی

همچنانکه خوانندگان محترم سایت[۱] می دانند، بنده  نقدهائی بر اندیشه های دوله و طرفداران آن نوشتم که سوال اکثر کسانی است، که به نحوی، این عقاید و تفاسیر از دین را اشتباه و مخالف منهج اهل سنت می دانند. ما هم  «از الله سبحانه وتعالی می‌خواهیم که ما را به توحیدش هدایت کند و از غلو و افراط خوارج، و ارجاء و تفریط اهل بدعت به راه وسط اهل سنّت و جماعت هدایت کند.»

در هر صورت میان بنده با طرفداران دوله در قالب مقاله سوالاتی رد و بدل شد که متأسفانه بر این باورم که طرفداران دوله جهت فرار از سوالات بنده ، مثل دوستانی که از جواب فرار می کنند، این شاخ و آن شاخ می پرند و علاوه بر آن با اصل دانستن سخنان خود سعی می کنند آیات قرآن ، احادیث رسول الله صلی الله علیه وسلم  و سخنان علمای گذشته را در توجیه گفتارهای اشتباه  خود به کار گیرند.

به همین دلیل، نظرم بر آن شد که به صورت موردی با طرفداران دوله وارد صحبت شوم ، و به آنها نصحیحت کنم که اگر در عقاید و ادعاهای خود صادق هستند(که امیدوارم چنین باشد) از چارچوب موضوع خارج نشوند و این شاخ و آن شاخ نپرند و تنها به همین موضوع بپردازند .

من بر این باورم که دوله و طرفداران دوله به تقلید از بعضی از آراء علمای نجد رحمهم الله ادعاهائی کرده اند که در اثبات این ادعاها مانده اند و به قول آن دوستمان «ادعا کردن آسان است، اثبات ادعاست که مشکل است.» در ادامه سعی می شود به صورت موردی به این ادعاهای اشتباه اشاره شود .

یکی از این ادعاها این است که : بعضی از مسلمین مشرک هستند اما کافر نیستند .!! با این مضمون : « کسی که شرک می‌کند و اصل دین را نقض می‌کند، می‌گوییم که او، نه کافرِ معذب‌علیه است و نه مسلمان؛ بلکه مشرک است. »

توضیح اینکه :

  • «مشرک» اسم فاعل از ریشه ی شرک است . لغت شرك و مشتقاتش ۱۶۸ مرتبه در قرآن آمده است. مشرک برای این جهان خالقی را همچون خدا می پذیرد اما شرکایی برای خدا از جهت عبادت، تدبیر، قانونگذاری و … قرار می دهد. و در هر جای قرآن کلمه ی مشرکین به تنهائی به کار فته است منظور مشرکین غیر اهل کتاب هستند در کنار مشرکین اهل کتاب .[۲]
  • کافر: در لغت به کسی گفته می شود که چیزی را می پوشاند یا پنهان می کند همانگونه که خداوند در سوره حدید آیه شریفه ۲۰ کشاورزان را کفار می خواند«…کَمَثَلِ غَیْثٍ أَعْجَبَ الْکُفّارَ نَباتُهُ…» زیرا کشاورزان بذر را در زمین پنهان می کنند.

در نگاهی ساده متوجه می شویم که،  در قرآن و منابع شرعی، هر مشرکی کافر است چه اهل کتاب باشد چه غیر اهل کتاب ، این چیزی است که قرآن و سنت صحیح به ما می گوید.  و در هر کجای قرآن اسم «مشرک» آمده، الله متعال  صراحتاً  آنها را مشمول احکام کفار نموده است .

الله متعال در مورد کفار می فرماید: وَمَا يُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلَّا وَهُمْ مُشْرِكُونَ] يوسف:۱۰۶). ابن کثیر رحمه الله در تفسیر این آیه می گوید: قال ابن عباس: من إيمانهم أنهم كانوا إذا قيل لهم من خلق السماوات ومن خلق الأرض ومن خلق الجبال؟ قالوا: الله. وهم مشركون به.[۳]

در صحیحین هم آمده است: أن المشركين كانوا يقولون في تلبيتهم: لبيك لا شريك لك؛ إلا شريكا هو لك تملكه وما ملك.  در صحیح مسلم هم آمده است : أنهم كانوا إذا قالوا لبيك لا شريك لك، قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: قد قد أي حسب حسب، لا تزيدوا على هذا.

پس تمام مشرکین کافر هستند . اما سوال اینجاست که چه کسی مشرک می گردد؟ سعی کرده ام در نقد بعدی به این مهم بپردازم و تنها در این مقاله  یک موضوع را متوجه طرفداران دوله کنم . آنها می گویند: « کسی که شرک می‌کند و اصل دین را نقض می‌کند، می‌گوییم که او، نه کافرِ معذب‌علیه است و نه مسلمان؛ بلکه مشرک است. »

این یعنی چه؟ یعنی این شخص کافر غیر معذب علیه است. درسته یا نه ؟ پس فرق دوله با حوازم تکفیری چیه؟ اونها هم می گویند اینهمه مسلمان کافرند و این مناصرین دوله هم می گویند : کافرند اما غیر معذب علیه. حسبنا الله و نعم الوکیل.

من در حضور همه ی شما باز همین  خواسته را از تمام طرفداران دوله و گردانندگان سایت بنیان جهاد دارم : زمانی که شما می گوئید : « کسی که شرک می‌کند و اصل دین را نقض می‌کند، می‌گوییم که او، نه کافرِ معذب‌علیه است و نه مسلمان؛ بلکه مشرک است. » آیا در هر صورت این شخصی که شما مشرکش نامیده اید جزو کفار است یا نه ؟  ما از ظاهر کلام شما متوجه می شویم که شما این شخص را کافر می دانید اما کافر غیر معذب علیه. اینهم مشخص است که منهج  حوازم و غلات تکفیری است .

حالا اگر جهت جلوگیری از اینکه ماهیت اصلی عقاید تکفیری شما برای  همه روشن شود، از پاسخ به این بخش فرار کنید . ممکن است بر خلاف تمام مسلمین یک دسته بندی جدیدی درست کنید . یعنی بگوئید که سه دسته انسان در دنیا وجود دارد: ۱- هم مسلمان داریم، ۲- هم کافر معذب علیه ۳- و هم مشرکین !!

در این صورت بین مشرکین و کفار فرق گذاشته اید همچنانکه ما بین مسلمان و کافر فرق می گذاریم. حالا من  باز از این شخص و تمام طرفداران دوله و تمام شما دست اندرکاران سایت که خود را طرفدار دوله می دانید می پرسم : اگر اهل سنت و تابع قران و سنت صحیح رسول الله صلی الله علیه وسلم و اصحاب و تابعین هستید از این منابع تنها یک دلیل برایم بیاورید که در آن بین کافر و مشرک فرق گذاشته باشد. که اینهمه مسلمان را مشرک می دانید.  فقط یک دلیل بیاورید اگر راست می گوئید.

البته این طرفدار دوله قبلا درجواب بنده گفته بود: «فرق بین کافر و مشرک این است که کفر عام تر از شرک است، کفر: جحد و انکار و پوشاندن حق است و در لغت، کفر یعنی پوشاندن. مثلا کسی که منکر وجوب نماز یا روزه یا زکات یا حج یا نیکی به والدین شود یا منکر حرام بودن شراب یا زنا و… شود چنین کسی کافر است. اما شرک یعنی عبادت کردن الله به همراه غیر الله مانند استغاثه کردن به اموات و بت‌ها و جن‌ها یا ذبح و قربانی کردن برای آنان و…»

این بنده خدا نمی دانم میزان سواد عربی اش چقدر است که فرق بین شرک و مشرک را نمی داند، یا بین کفر و کافر را ؟!!

من برای چندمین بار و در ملاء عام تحدی می کنم در کجای قرآن و سنت بین مشرک و کافر فرق گذاشته است؟ آیا خداوند هر جا اسم مشرکین را می آورد منظورش کفار نیستند؟  ما در دنیا تنها دو گروه داریم یا شخص مسلمان است یا کافر. پس دوله می گوید اینها کافرند اما غیر معذب علیه.

ابوبکر بغدادی در همین پیام آخری خود می گوید:

” مخلوقات همگی‌شان به دو دسته‌ای که سومی ‌ندارد تقسیم شده‌اند، دسته‌ی مؤمنان و دسته‌ی کافران. الله تعالی می‌فرماید:

﴿قُلۡنَا ٱهۡبِطُواْ مِنۡهَا جَمِيعٗاۖ فَإِمَّا يَأۡتِيَنَّكُم مِّنِّي هُدٗى فَمَن تَبِعَ هُدَايَ فَلَا خَوۡفٌ عَلَيۡهِمۡ وَلَا هُمۡ يَحۡزَنُونَ٣٨ وَٱلَّذِينَ كَفَرُواْ وَكَذَّبُواْ بِ‍َٔايَٰتِنَآ أُوْلَٰئِكَ أَصۡحَٰبُ ٱلنَّارِۖ هُمۡ فِيهَا خَٰلِدُونَ٣٩﴾ [البقرة: ۳۸-۳۹]

«گفتیم: همگی از آن فرود آیید! پس هر گاه هدایتی از طرف من برای شما آمد، کسانی‌که از آن پیروی کنند، نه ترسی بر آنان خواهد بود و نه غمگین خواهند شد(۳۸) و کسانی‌که کافر شدند و نشانه‌های ما را دروغ پنداشتند آنان اهل دوزخند، و همیشه در آن خواهند بود”.

در اینجا یا ابوبکر بغدادی تقیه می کند و عقیده ی دوله را بیان نمی کند، یا عقیده ی دوله غلط است و ابوبکر بغدادی آن را قبول ندارد . این تضاد را باید خودشان حل کنند. اما ریشه ی این تفکر انحرافی به گروهی از پیروان محمد بن عبدالوهاب رحمه الله بر می گردد . به همین دلیل این دوستان وقتی از آنها دلیلی از قرآن یا سنت صحیح یا اصحاب و تابعین و سایر ائمه ی اهل سنت خواسته می شود تنها به رای این اشخاص مراجعه می کنند.

من از آنها از قرآن و سنت دلیل می خواهم . دوباره خواهشمندم فرا افکنی و غوغاسالاری نکنید و با شلوغ کردن متن با آوردن مطالب بی ربط یا غیر ضروروی ، از جواب دادن فرا نکنید و به صورت ساده و روشن جواب دهید.

 

………………………………………..

 

[۱] بنیان جهاد علیه دین سکولاریسم در کوردستان و هورامان

[۲] لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُوا ۖ وَلَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُم مَّوَدَّةً لِّلَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ قَالُوا إِنَّا نَصَارَىٰ ۚ ذَٰلِكَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّيسِينَ وَرُهْبَانًا وَأَنَّهُمْ لَا يَسْتَكْبِرُونَ (مائده/۸۲) اگر دقت کنید مشرکین بین یهود و نصارا قرار گرفته اند . یعنی گروهی هستند جدا .

[۳]  همچنین مجاهد، وعطاء وعكرمة، والشعبي، وقتادة، والضحاك، وعبد الرحمن بن زيد بن أسلم نیز چنین تفسیری داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید