موشمرگهای کوردستان در کرکوک را چگونه دیدی؟

موشمرگهای کوردستان در کرکوک را چگونه دیدی؟

به قلم : ئاسو موکریانی

در کرکوک که کوردهای سکولار و مرتد کوردستان از اون به عنوان قدس کوردستان یا قبله ی کوردستان و غیره نا می بردند گروههای مختلفی حضور داشتند که مهمترین آنها نیروهای حزب اتحادیه میهنی (یکیتی) ، حزب دمکرات بارزانی و حزب کارگران اوجالان و احزاب کوچک به ظاهر اسلامگرای جماعت علی باپیر، اخوان الشیاطین صلاح الدین بهاء الدین و  حزب تغییر حضور داشتند .

حیدرالعبادی در عملیات حمله به کرکوک به رسانه ها گفت که حضور عناصر پ.ک.ک در این جنگ به منزله «اعلان جنگ علیه عراق» است و به این شکل حزب کارگران اوجالان فهمید که نباید و اجازه ندارد در این جنگ شرکت کند . حزب اتحادیه میهنی (یکیتی) از جبهات درگیری عقب نشینی کرده و راه را برای پیشروی نیروهای حکومتی عراق هموار نمودند. همانطور که پیش بینی می شد بازماندگانِ جلال طالبانی راه مؤسس این حزب را در پیش گرفتند. “حیدر ششو” یکی از فرماندهان نیروهای مدافع سنجار (شنگال) و عضو شورای مرکزی حزب اتحادیه‌ میهنی (یکیتی) از نیروهای عراقی و حشد استقبال نمود.
نیروهای عراقی هم به راحتی و بدون درگیریِ سنگین بر قسمت های مهمی از استان به ویژه شهر کرکوک و مناطق استراتژیک آن از جمله فرودگاه، مهم‌ترین پایگاه نظامی و میادین نفتی در غرب و شمال غرب این شهر تسلط پیدا کردند. ساختمان استانداری به تصرف حشد درآمده و استاندارِ قبلی کوردهای سکولار تحتِ تعقیب است.
الشرق الاوسط هم نوشت: “نیروهای عراقی بر کرکوک سیطره پیدا کردند و العبادی دستور برافراشته شدن پرچم عراق در کرکوک و همه مناطق مورد مناقشه با کردستان را صادر کرده است.”

بعد از کنترل کامل این استانِ نفت خیزِ استراتژیک توسط حکومت عراق، عملیاتِ پاک سازی تمامی آثار پارت دموکرات کردستان آغاز شده است.تمامی بنرها، عکس ها و تابلوهای مسعود بارزانی از خیابان ها پایین کشیده شده و در زیر پاهای چکمه پوشانِ حشد لگد مال می شود.
نیروهای حشد همچنان بدون درگیری تمامی پایگاه های اقلیم کردستان را دومینوار تصرف می کنند، سنجار، جلولا، خانقین و باقرت و استان دیاله یکی پس از دیگری سقوط کرده و موشمرگه ها بدون درگیری از تمام مواضعِ خود فرار کرده اند.
مسعود بارزانی خائن و کورد فروش ب عنوان رئیس موشمرگهای اقلیم ، اعلام کرد که خط ارتباط بین بغداد و اربیل به مرز قبل از عملیات تصرف موصل از دست دوله برگشته است. یعنی تاریخ  ۱۷-۱۰-۲۰۱۶ .

 

با بررسی آنچه که در کرکوک گذشت باید دریافته باشید که موشمرگهای سکولار کوردستان چنانچه از حمایت آمریکا، اسرائیل، ترکیه یا یکی از قدرتهای منطقه برخوردار نباشند هیچی نیستند . بزدلان و ترسوهائی هستند که در برابر مخالفین مثل موش می مانند، اما در برابر ملت بیچاره و فریب خورده خود مانند شیر عمل می کنند. تاریخ سکولاریستهای کوردستان یعنی فساد، کشتار و خیانت.  این را کومله ها و دموکراتها و احزاب حزب کارگران اوجالان و نیروهای بارزانی و اتحادیه ی میهنی به کرات تکرار کرده اند .

3 دیدگاه دربارهٔ «موشمرگهای کوردستان در کرکوک را چگونه دیدی؟»

 1. : به دنبال اشغال شهرک “شوان” در شمال شرقی کرکوک توسط حشد و ارتش عراق، این نیروها به سمت منطقه “طق طق” که چندین چاه نفت در آن قرار دارد، حرکت کرده اند. “طق طق” یکی از مهمترین چاه های نفتی است که اداره اقلیم کرد شمال عراق به استخراج آن می پردازد و در ۵۰ کیلومتری مرکز شهر کرکوک واقع شده است.

  ازسوی دیگر برخی منابع از پیشروی ارتش و حشد به سمت “چه‌مچه‌مال” در شرق کرکوک و غرب سلیمانیه خبر می دهند.

  در حالی که نیروهای عراقی هر روز در حال تصرف مناطق مهمی از خاک اقلیم هستند منابع رسانه ای وابسته به احزاب خودفروخته ی کُردی به پایین کشیدن پرچم عراق از برخی اداراتِ اربیل افتخار کرده و آن را نماد مقاومت محسوب می کنند!. ارتش و حشد شیعه چاه های نفتیِ اقلیم را با تکیه به قدرت نظامی یکی پس از دیگری تصرف می کند اما مسعود بارزانی علی رغمِ در اختیار داشتن دهها هزار پیشمرگه و تسلیحات مدرنِ نظامی، از طرفدارانش درخواست تظاهرات می کند!!

  علت هم معلوم است این احزاب تنها مزدورانی بودند که اکنون تاریخ مصرفشان به اتمام رسیده و برای اربابانشان دیگر محلی از اِعراب ندارند. آنها به هیچ ایدئولوژی و مکتبی پایبند نبودند به همین دلیل نتوانستند از داشته های خود دفاع کنند.

  حال وقت آن است که مردم کردستان ناسیونالیسم متعفن را دور ریزند به اصل و فطرت خویش بازگردند و راه جدِ فاتح خود صلاح الدین ایوبی را بپیمایند تا بار دیگر به عزت برسند.

  پاسخ
 2. نیروهای عراقی به دنبال درگیری با پیشمرگه و تسلط کامل بر شهر آلتین‌کوپرو (پل طلایی یا همان پِردی) از توابع استان کرکوک (بین کرکوک و اربیل)، کنترل آخرین ایست بازرسی پیشمرگه در مرز استان اربیل را نیز به دست گرفتند.
  با تصرفاتِ اخیرِ حشد، اقلیم کردستان کنترل نیمی از چاه های نفتی خود را از دست داد.

  پاسخ
 3. شهرها و مناطقى كه از اقليم كردستان جدا شدند:

  ميدان هاى نفتى و منابع:
  ▫️میدان نفتی «خباز»
  ▫️میدان نفتی «بای حسن شمالی»
  ▫️میدان نفتی «بای حسن جنوبی»
  ▫️سد «موصل»

  ?شهرها:
  ▫️«دبس»
  ▫️«الملتقی»
  ▫️«خانقین»
  ▫️«جلولا»
  ▫️«مخمور»
  ▫️«شنگال»
  ▫️«العوینات»
  ▫️«ربیعه»
  ▫️«بعشیقه»

  برخی مناطق واقع در دشت نینوا در استان مرزی نینوا

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید