رژیم آل سعود با سکولاریسم و تسویه حسابهای سیاسی در آستانه ی سقوط

رژیم آل سعود با سکولاریسم و تسویه حسابهای سیاسی در آستانه ی سقوط

به قلم : صلاح الدین الکوردی

زمانی که ملک سلمان شاه آل سعود در یک کودتای درون خانوادگی با کنار نهادن ولیعهد سابق  فرزندش محمد را ولیعهد سرزمین اشغال شده ی عربستان کرد، به سرعت شعارهای سکولاریستی و ادعای تشکیل جامعه ی مدنی سکولاریستی به صورت علنی در برابر سیستم سنتی و مذهبی عربستان در رسانه های عمومی و سخنرانیهای آنها ابراز شد .

ولیعهد جدید وعده ی تشکیل جزایری تفریحی با قوانینی سکولاریستی در دریای سرخ، پیروی از اسلام آمریکائی در قالب اسلام میانه رو، گرفتن تابعیت از مسلمین مهاجر و اعطای نمایندگی به یک زن رباط بی حجاب و…. را به عنوان اولین اقدامات خود در راستای سکولاریزاسیون جامعه انجام داد.

یکی از مشکلات ولیعهد جدید جهت تقلید از آتاتورک و رضا خان ایران، برداشتن شرکای قبلی و سهم خواهان و رقبای احتمالی آینده است . جهت حذف این رقبای احتمالی دو روش را درپیش گرفت:

  • تشکیل کمیته ی مبارزه با فساد و دستگیری آن عده از مفسدین مورد نظر . چون سراپای سیستم حکومتی آل سعود فاسد است و نمی توان همه را دستگیر نمود ، در نتیجه تنها پرونده ی سهم خواهان و رقبای احتمالی مورد بررسی قرار گرفت که در ضمن این تحقیقات ۱۰تن از شاهزادگان و ده‌ها وزرای سابق رابه اتهام فساد عمومی توقیف کرد .
  • کشتن و حذف فیزیکی مخالفین . سقوط بالگرد در منطقه ی عسیر نمونه ای از این واکنشهای حذف گرایانه بود که در ضمن آن منصور بن مقرن معاون منطقه «عسیر» و مشاور سابق محمد بن نایف ولی‌عهد برکنار شده عربستان ، به همراه دیگر سرنشینان بالگرد که آن‌ها هم از مقامات منطقه عسیر بودند، کشته شده‌اند. علاوه بر این شاهزاده عبدالعزیز بن فهد در بیمارستان تخصصی در ریاض تحت شرایط مرموزی جان باخت.
    شاهزاده در حساب شخصی خود گفته است که او به ترور نزدیک است.

تمام این اقدامات خزنده جهت سکولار سازی جامعه، با سکوت و همراهی مفتی خائن آل سعود و تمام علمای درباری فاسد آل سعود و شبکه های به اصطلاح فارسی زبانی صورت می گیرد که از طرف نهادهای سعودی اداره می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید