سلفیت نجدی و ادعای عبدالحمید عالی از واقعیت تا عمل

سلفیت نجدی  و ادعای عبدالحمید عالی از واقعیت تا عمل

به قلم : ابوخالد کوردستانی

کسانی که با دوران فکری عبدالحمید عالی از اخوانی گری تا سلفی جهادی نجدیت و تا خزیدن به دامان آل سعود و حکومت سکولار ترکیه آشنائی دارند متوجه هستند که این شخص بیشتر از آنکه تابع اصول و قواعد علمی اهل سنت و جماعت باشد تابع اشتباه و تجربه ی شخصی خودش بوده است .

یعنی بدون آگاهی از اصول اهل سنت و با توجه به دانستنیهای اندک و ناچیز خودش برای عده ای نقش مفتی ها را بازی کرده و به این شیوه هر دورانی را طی کرده است و تنها زمانی که فهمیده مسیر را اشتباه رفته است از آن دست کشیده . هم اکنون هم که از سلفیت جهادی خاص نجدیت بریده است  به جای مقید بودن به اصول اهل سنت خود را در دام عنکبوتی  ترکیه – آل سعود انداخته و کسی نمی داند که با این اندیشه های التقاطی هم قرار است چند جوان نا آگاه را سرگردان و به ورطه ی هلاکت بکشاند و کی قرار است بعد از همه ی این فجایعی که به خاطر جهالت مستمعین می آفریند دوباره اظهار پشیمانی کند و بگوید اشتباه کردم و چنین و چنان کردم و….

چندی پیش یکی از مسلمین از وی می پرسد: سلام میخواستم بدونم که شما به چه دلیلی میگید ذبیحه دست صوفی ها ودرویش ها  خورده میشه مگه شرک ندارن؟

این شخص در جواب می گوید: وعليكم السلام  چون معذور هستند اولین کسی که در ایران ذبیحه را تحریم کرد خودم بودم  واکنون به نتیجه رسیدم که اینها مسلمان هستند از روی جهل وتاویل دچار این انحرافات شده اند ودر نتیجه ذبیحه خورده میشه. اگر نخوریم بیشتر مسلمانان را تکفیر کرده ایم که این روش خوارج  واهل غلو است  در طول تاریخ این انحرافات بوده کسی از اهل علم ذبیحه را تحریم نکرده بجز علمای نجد وسعودی در این اواخر.

با این احوال بیان این نکته ی اساسی در مورد نجدیت آل سعود که به نوعی می توان آن را «سلفیت نجدی»[۱] نام برد هم نکته ی مثبت و حائز اهمیتی است که بیان کرده اند . اما قبل از این باید بر روی اصطلاح «مشرک» و «مشرکین» تأکید می کرد و این جرئت را به خودش می داد که  این اصطلاحات را دوباره به سبک اهل سنت و جماعت تعریف کند .  چون در هر صورتی ذبیحه ی دست «مشرکین» بر مسلمین حرام است .

این مشرکین در قرآن و سنت صحیح چه کسانی هستند که احکام جداگانه ای دارند و احکام اینها با احکام کفار اهل کتاب و شبه اهل کتاب تفاوت دارد؟ امروزه ما به این مشرکین چه می گوئیم؟

تا زمانی که امثال عبدالحمید عالی به تبعیت از سلفیت نجدیت ( که تفارتهای اساسی با سلفیت صالح این امت دارد) اهل تصوف و سایر اهل قبله ای که عذرهای شرعی دارند اما مرتکب اشتباهات عقیدتی و عملی می شوند را «مشرک» و «مشرکین» خطاب می کنند نباید به این پانسمانهای موقتی آنها بر این زخم و جراحت عمیقی که بر بدن مسلمین ایجاد کرده اند اعتماد کرد .

شیخ ابوحمزه المهاجر هورامی می گوید:

” دین ساخته شده توسط بشر در ادبیات قرآنی تنها با لفظ «مشرکین» نام گذاری شده، یعنی هر جا کلمه ی «مشرکین»  و «الذین اشرکوا» به تنهایی در قرآن به کار رفته منظور کفار اهل کتاب یا شبه اهل کتاب نیستند، بلکه در میان فقها به «مشرکین» شناخته شده اند.

«مشرکین» در واقع كسانی بودند كه افكار، تصورات و انديشه‌های خود در مورد بشريت و جهان اطراف را، معيار قانون گذاری و تنظيم روابط خود با ديگران و محيط اطراف و ماوراءالطبيعه می‌دانستند، و از هيچ يك از قوانين و احكام الهی تبعيت و پيروی نمي‌كردند…. آن ها نمی پذيرفتند كه حاکمیت، قانون گذاری، اطاعت و فرمانبرداری، و جزا و پاداش در این دنیا از انسان گرفته شده و تماماً در اختيار خداوند قرار بگيرد. و بر همين اساس بود كه با اساس توحيد و لا اله – الا الله يعني ابتدا نفی تمام اله‌ها و كفر به طاغوت و تمام قانون گذارانی كه پا را از گليم خود دراز كرده و در حيطه ی الهی و حتی بر خلاف اوامر الهی،  قانون ساخته  و اجرا نموده‌ بودند از يك سو یعنی (لا اله)، و اثبات يگانگی وی در حاکمیت، قانون گذاری، اطاعت و اجرای پاداش، عبادت و فريادرسی از ديگر سو، به مبارزه و مخالفت برخاستند. این ها با همین موارد می جنگیدند. «لا اله» و «الا الله» به این معنی.[۲]

در این صورت مشرکین همان کفار سکولار جهانی هستند که امثال حکومت سکولار ترکیه و آل سعود به آنها خدمت رسانی می کنند . آیا ممکن است امثال عبدالحمید عالی و سایر رسانه های وابسته به آل سعود و جبهه های خودخوانده ی به نام اهل سنت ابتدا اهل قبله قبله را از دایره ی مشرکین خارج کنند و با معرفی مشرکین اصلی به ولی نعمتهای خود ایراد بگیرند و آنها را مشمول حکم مشرک و مشرکین قرار دهند؟

 

………………..

 

[۱]  سلفیت یعنی تبعیت از سلف صالح این امت که از صحابه به بعد را شامل می شود اما سلفیت نجدیت نوعی تقلید جزم اندیشانه از برداشتهای خاص محمد بن عبدالوهاب به این سو است .

[۲] درسهای مقدمناتی / درس اول. دین چیست؟ سکولاریستهای از ما چه دینی می خواهند؟

دیدگاهتان را بنویسید