جایگاه غلات تکفیری و وضعیت مخالفین غلات در میان دوله

جایگاه غلات تکفیری و وضعیت مخالفین غلات در میان دوله

به قلم: ابوصلاح الدین الکوردی

اخیرا دیدیم که با نشر بیانیه رسمی از والی شام  دوله – حجی عبدالقهار –   و با ارائه ی مطالبی از جانب دیوان خلیفه و دیوان امن  دوله،  یکی از چهره های سرشناس دوله به نام ابو یعقوب مقدسی با عناوین مختلفی چون مرجئه، جاسوس و… دستگیر شده و زمزمه های صدور حکم ارتدا و اعدام او نیز در رسانه های دوله به چشم می خورد .

همچنانکه می دانیم کسانی چون قحطانی و ترکی بنعلی به شیوه ای مشکوک به قتل رسیدند و در رسانه های دوله تا حدودی انگشت اتهام به سمت غلات موجود در دوله رفت که با وجود این اتهامات باز در میان دوله در مناصب دیگری آزادانه فعالیت داشتند هرچند بعدها دو سه نفر از این غالی ها متواری شدند؛ با این وجود بعد از ترکی بنعلی ابویعقوب مقدسی امیر مکتب بحوث و دراسات  دوله شده بود .

طبق رسانه های دوله این شخص بالا رتبه به دلایل زیر دستگیر می شود:”

 • ثابت شد که این شخص یک جاسوس بوده
 • و با ابو محمد مقدسی مرتد اردنی نیز در ارتباط بوده است
 • این حقایق زمانی اشکار شد که وقتی ابو یعقوب از خلیفه حفظه الله طلب نشر کتب هایی کرده است و شیخ ابوبکر جواب نشر را رفض کرده و اجازه به وی نداده است و با گستاخی این شخص خبیث کتب را نشر کرده و از فرمان خلیفه سرپیچی کرد”

ابویعقوب مقدسی امیر مکتب بحوث و دراسات  دوله بعد از نشر این کتب با دستور مستقیم ابوبکر بغدادی دستگیر و روانه ی زندان می گردد و در زندان توسط عبدالرحمن تمیمی نایب سایق ابوبکر بغدادی که در بمباران هوائی در ولایت برکه هفت ماه پیش کشته شد مورد بازجوئی قرار گرفته و از ابویعقوب مقدسی می پرسد که : چرا سرپیچی کرده است ؟ مقدسی در جواب می گوید: از نشر کتب بی خبر است و با دادن تعهد عدم تکرار این عمل از زندان آزاد می گردد .

اما باز ابویعقوب مقدسی امیر مکتب بحوث و دراسات  دوله سه حلقه ی تتمه حلقات منهجیه را نشر می دهد که ابوبکر بغدادی به شدت از نشر آن دیگران را حذر داده و اجازه ی نشر آنها را نداده بود  که در رسانه های دوله آمده است: ” این شخص که الله عزوجل اراده کرده بود که چهره خبیثش را اشکار کند بار دیگر دست به گستاخی میکند و سه حلقه منهجی را نشر میکند که خلیفه اجازه ان را نداده و به شدت حذر کرده از نشر این سه حلقه تتمه حلقات منهجیه ”

به این ترتیب  ابویعقوب مقدسی امیر مکتب بحوث و دراسات  دوله  بعد از دستگیری در رسانه های دوله  به مرجئه بودن متهم می شود و می گویند:”

 • و فتوا های ارجا زیادی را صادر میکند
 • این شخص با ابو محمد مقدسی مفتی صحوات و راس ارجا ارتباط برقرار کرده و در مورد ابو محمد فرقان اطلاعاتی به وی داده است این در حالی است که شیخ فرقان این اشخاص را بارها از ابو محمد مقدسی بر حذر کرد اما مرجئه ها شدیدا ضد شیخ ابو محمد فرقان بوده اند”

اتهام دیگری که به این شخص می زنند این است که این شخص با کسانی که بعدها از دوله فرار می کنند قبلا در ارتباط بوده است. یعنی شخصی با چنین مقام بزرگی اگر با زیر دستان خود ارتباط داشته و این زیر دستان بعدها به دلایلی فراری شده اند همین ارتباط برایش جرم محسوب می شود . مثلا می گویند:”

 • بعد از مدتی امیر امنی ها در رقه فرار کرد و ارشیو دوله اسلامی رو با خود برد و پس از تحقیق ثابت شد با ابو یعقوب مقدسی در ارتباط بوده است
 • و نیز ابو محمد هاشمی یکی از کارکنان مکتب بحوث و دراسات که در زمان نشر بیان لجنه غلات فرار کرد و خیانت های زیادی به دوله کرد با ابو یعقوب مقدسی در ارتباط بوده .

اتهام سنگین دیگری که به ابویعقوب مقدسی جانشین ترکی بنعلی مفتی سابق دوله می زنند جاسوسی است که رسانه های دوله در این باره می گویند:

 • همچنین اطلاعات سری و محرمانه را از شیخ ابو احمد عراقی نائب دیوان جند و امیر دیوان امن دزدید و بعد از تحقیق مشخص شد که این اطلاعات به شرکت راند صلیبی و لیبی و خراسان و اردن و … رسیده است و به انها گفته است که بزودی اعلام مرکزی دوله را دچار خلل میکند
 • این شخص با ابو محمد مقدسی مفتی صحوات و راس ارجا ارتباط برقرار کرده و در مورد ابو محمد فرقان اطلاعاتی به وی داده است

در پایان بیانیه ی دوله آمده است :

این جبان ترسو سبب فتنه و شق صف های زیادی شد و کتب های نشر شده است اعتباری ندارد  و بزودی حکم قتلش اجرا خواهد شد ….از منافقای مقلد این خبیث هم بر حذر باشید که مثل بت این شخص را می پرستیدند

و اخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

همچنانکه ترکی بنعلی به شیوه ی مشکوکی به قتل رسید جانشین او هم دقیقا به اتهاماتی به قتل می رسد که ریشه در افکارش دارد . یعنی زمانی که شما بیانیه های دوله را بررسی می کنید وجه مشترک همه ی این بیانیه ها به این بر می گردد که این شخص دارای تفکرات مرجئه است و با کسانی چون ابومحمد مقدسی که او را مرتد و مرجئه می نامند در ارتباط بوده و کتبی را نشر داده که دارای اندیشه های مرجئه گرایانه ای بوده است .

اما تفاوت حکم اعدام این شخص با مفتی سابق دوله ترکی بنعلی در این است که  اولا مرگ بنعلی در هاله ای از ابهام باقی ماند اما صادر کننده ی حکم ابویعقوب مقدسی جانشین بنعلی خود ابوبکر بغدادی است و ثانیا برای همه مشخص است که چه کسی و به چه دلیلی می خواهد او را به قتل برساند .

اینها بر این باورند که مثلا طرفداران ابویعقوب مقدسی می گویند:

 • ابن عثیمین اصل دین را نقض نکرده و او را تکفیر نمی کردند
 • تکفیر کریکار غلو است
 • کسانی که بدون رعایت ضوابط تکفیر اقدام به تکفیر دیگران می کنند غلات هستند .

دقیقا می بینیم که مشکل اصلی به مساله ی تکفیر بر می گردد و ابویعقوب مقدسی به دلیل عدم تکفیر این اشخاص و اشخاص مشابه متهم می شود که شق صف می کند و باعث تفرق می شود .!! یعنی اگر این شخص مثل آنها دیگران را تکفیر می کرد دیگر مشکلی  وجود نداشت و عامل وحدت بود اما چون مثل آنها تکفیر نمی کند پس عامل تفرق و جدائی و شق صف است .

تهمت جاسوسی او هم این است که مثلا با ابومحمد مقدسی در اردن در ارتباط بوده و در صحبتهایش به عقاید فرقان یکی از شیوخ دوله اشاره کرده، و این می شود جاسوسی کردن بر علیه این شخص، و ثابت شدن جاسوسی برای ابویعقوب مقدسی !!  و به همین سادگی حکم ارتداد و قتل این مفتی بزرگ تنها به دلیل داشتن تفسیری مغایر با تفسیر حاکم بر دوله در مساله ی تکفیر مسلمین صادر می گردد .

اینی یعنی اینکه مذهب حاکم بر دوله «سلفیت خاص نجدیت» است که هیچ تفسیر و مذهبی خارج از این مذهب را نمی پذیرد، و علاوه بر آن، فرقه ای خاص از «سلفیت خاص نجدیت» بر دوله حاکم است که هیچ تفسیر دیگری غیر از تفسیر خودش  در مسائلی چون تکفیر را بر نمی تابد و هر کسی در تکفیر با آنها مخالف باشد فورا متهم به مرجئه بودن شده و با اتهامات ساختگی دیگری مواجه شده و حتی ممکن است مجبور به اعترافاتی ساختگی شده و در نهایت به صورت آشکارا یا پنهانی به قتل می رسد . ما مناظره های شرعی های غالی دوله با ترکی بنعلی  و قحطانی و قتل مشکوک این دونفر را از یاد نبرده ایم و هنوز در آرشیوهای مختلف وجود دارند، با وجود آنکه مخالفین غالی آنها هرگز محاکمه و یا حتی محدود هم نشدند .

دوله به قتل رساندن این اشخاص مخالف را باعث پاک شدن صفوف خود می دانند . چنانچه در رسانه های خود می آورند: “از این به بعد هر کسی حرف ارجا زد بهش می گوییم ابو یعقوب . ولی الحمدلله روز به روز صف مجاهدان راستین پاک وپاکتر می شود”

تفکر حاکم بر دوله الان این است . چرا؟ چون اینبار دستور صریح از طرف ابوبکر بغدادی برای زندانی شدن امثال ابویعقوب مقدسی به جرم نشر فکری مخالف تکفیر رایج صادر شده، و توسط امنی های رسمی دوله هم بار دیگر زندانی شده و طبق بیانیه ای رسمی محکوم به ارتداد و مرگ شده است .

ابوبکر بغدادی هم در این پیام آخری خود طرفداران خود را به شدت از افکاری غیر از افکار رسمی دوله و از رسانه هائی غیر از رسانه های رسمی خود برحذر داشت که منظور همین افراد داخل دوله بودند که بعد از اینهمه تجربیات میدانی متوجه شده بودند که دوله در مساله ی تکفیر مسلمین مسیر اشتباه را پیموده است و لازم است دوباره به منهج صحیح اهل سنت در مساله ی تکفیر مسلمین برگردد.

اینها بدون شک بخشی از  افراد موجود در دوله هستند که در مساله ی تکفیر مسلمین با بخش دیگری از افراد موجود در دوله مخالفند؛ اما نکته ی تاسف بر انگیز این معادله این است که هم اکنون روشن شده است که خود ابوبکر بغدادی با آن دسته و گروهی است که در تکفیر مسلمین افراط کرده اند و هم اکنون قدرت واقعی هم در دست همین دسته است . هر چند که چندی پیش چند نفر از غلات فراری از میدانهای جنگ بعد از اشغال رقه توسط آمریکا و نوکرانش را به داشتن این تفکر متهم می کردند، اما حقیقت ماجرا آشکار می کند که این چند نفر فراری هم به دلیل فشار دوله مجبور به فرار نشده اند چون این چند نفر تا آخرین روزها نیز در داخل دوله وجود داشتند و هرگز یکی از آنها نیز دستگیر و زندانی و حتی محدود نشد بلکه آنچه که باعث فراری شدن آنها شد حملات خارجی دشمنانشان بود .

در این صورت باید گفت: واقعیتها نشان از آن است که غلات از درون باعث تخریب دوله شدند و هم اکنون غلات قدرت حاکمه بر دوله بوده و دوله از علمای راستین تخلیه شده است یا اگر کسانی وجود داشته باشند مجبور به گوشه گیر و انزوا شده اند . اینها حقایقی از دوله هستند که عده ای سعی دارند آن را انکار کنند .

 

 

دیدگاه‌تان را بنویسید: