جهاد فرض عين است (۲)

جهاد فرض عين است (۲)

تالیف:دکتر عبد الله بن يوسف عزام(تقبله الله و رحمه الله تعالي)

ارائه دهنده :  احسان هورامی [دانشجوی علوم سیاسی ]

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله و صلی الله علی سید نا محمد و آله و صحبه و من والاه

و بعد:

برادر بزرگوار و صادق و مبارز، دکتر عبدالله عزام (رحمه الله) مرا از این فتوای بزرگ و نصیحت گرانبها که : جهاد چه وقت فرض عین می گردد؛ آگاه کرد.

تمام مطالب آنرا مطالعه نمودم و مطابق با واقعیّت و حقیقت غیر قابل انکار یافتم. آنانی که ذره ای ایمان در دلشان نهفته باشد، در برابر این ادلّه ی، کتاب الله و سنت رسول الله r و اجماع علما ، چاره ای جز اعتراف به این واقعیّت ندارند. و تنها کسانی از اذعان و بسیج عمومی برای جهاد و تحقّق این فریضه سرباز می زنند که مصداق این آیه باشند:

[فاذا أنزلت سورة محکمة وذکر فیها القتال رایت الذین فی قلوبهم مرض ینظرون الیک نظر المغشی علیه من الموت] (محمد/۲۰)

زمانی که سوره ی محکمی نازل می گردد که روشن و آشکار به جنگ دستور می دهد منافقان بیمار دل را می بینی که همچون کسی که به تو نگاه می کنند که در آستانه مرگ قرار گرفته است و به سبب سکرات موت بیهوش افتاده است.

خدا وند شیخ عبد الله عزام را براین بیت و احیا گری ، بهترین پاداش ها عنایت کند.

و همه ی ما را در راستا ی خشنودی خود موفق بگرداند.

حقیقت این است که اکنون جهاد فرض عین است و کسی نمی تواند از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی کند.

الفقیر الی الله عمر سیف

جده /۲۸/۱۲/۱۴۰۴ مجلس علمای بزرگ

یمن – صنعاء

بسم الله الرحمن الرحیم

پس از استماع رساله ی برادر – شیخ دکتر عبدالله عزام – آن را به عنوان یک فتوای تحقیقی، مفید و رسا، تلقّی نموده و محتوای آنرا تأیید و همه ی را به سوی آن فرا می خوانم.

سعید حوی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین، والصلاة والسلام علی سیّد نا محمّد قائد الغر المعجلین، وعلی آله واصحابه الذین حملو رایة الجهاد فی ربوع العالمین. وعلی قادة الحق، ودعاة الخیر باحسان الی یوم الدین.

و بعد: جناب دکتر عبدالله عزام (رحمه الله) مرا از نوشته ای که درباره ی حکم کنونی جهاد در افغانستان، فلسطین و سایر ممالک اسلامی نوشته اند، مطّلع نمود.

به نظر من، آنچه را ایشان تحقیق نموده و آن را از ائمه ی بزرگ سلف و خلف نقل کرده وبه آن فتوا داده اند، درست و صحیح می باشد. زیرا، همانگونه که فقها گفته اند: هر مملکت اسلامی که به اشغال کفّار درآید، مقابله با دشمن اشغالگر بر ساکنان آن دیار لازم است. وبه همین ترتیب، جهاد بر ممالک اسلامی همسایه و نزدیک به آن کشور اشغال شده نیز، فرض عین می گردد. تا جایی که آن مملکت اسلامی را از زیر سلطه ی کفار برهانند و آزاد نمایند. اگر ممالک اطراف، توان مقابله با دشمن را نداشتند، و یا اینکه از خود ضعف نشان داده و کوتاهی کردند و دست روی دست گذاشتند، آنگاه جهاد بر همه ی ساکنان مسلمان کره ی زمین فرض عین می گردد، تا آنکه دشمن را از پای در آورده و از سرزمین اسلامی بیرون برانند.

در این برهه از زمان، بسیاری از مسلمانان در ممالک مختلف اسلامی در باره ی قضیه ی افغانستان و فلسطین و سایر سرزمین ها ی اسلامی، کوتاهی کرده و بی تفاوت نشسته اند. بنابراین، امروزه با توجه به عدم کفایت نیروی انسانی و منابع مال، جهاد برهمه ی کسانی که در ممالک اسلامی به سرمی برند، فرض عین است. امروزه بر هر مسلمانی که توانایی حمل اسلحه را داشته باشد، واجب است که به یاری مسلمانان افغانستان و سرزمین های اسلامی دیگر، جهت انجام فریضه ی مهم جهاد، خارج شود تا این نیاز انسانی تأمین گردد. گرچه در این مورد پدرش هم به او اجازه ندهد.

والله اعلم

برادرتان : عبدالله ناصح علوان دانشگاه ملک عبدالعزیز/ جده

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الحمد لله والصلاة والسلام علی رسول الله و علی آله و صحابته و من والاه.

اما بعد؛

بدون شک، جهاد در راه خدا و طلب شهادتی که خداوند نویدش را به بندگان برگزیده خود در قرآن با ] ویتخذ منکم شهداء] داده است؛ انتقال از یک منزل به منزلی دیگر، از زندگی تنگ و محدود به زندگی آزاد، کوچ کردن از زندگی سخت و دشوار که توأم با فریب و نیرنگ و چپاول است ، و گام نهادن به زندگی سعادتمند و رفاه و رضوان الهی می باشد.

در این رساله ی مختصر که برادر بزرگوار، مجاهد اصیل و عریق دیرینه، دکتر عبد الله عزام (رحمة الله) ، آن را جهت تحریک و تشویق برای جهاد و چشم انداز آتی آن، به رشته ی تحریر درآورده و این بحث را با روش صحیح و استدلال از براهین کامل فقه و حدیث و تفسیر که برای مخالفین ناگوار و خاری در چشم بزدلان و منافقان است، مطرح نموده اند. در چنین شرایطی سخت این روش فرا خوانی به سوی جهاد، یگانه راهی است که می تواند تنگنای به وجود آمده را از مسیر امّت برطرف سازد و بقای امّت اسلامی را تضمین کند. خلاصه، اگر معتقدیم مرگ یک بار است، پس بهتر است زندگی، در راه خدا، پیامبرr ، کتاب و امّت اسلامی قرار گیرد، تا گرامی و پایدار و جا ودانه بماند. کوتاه سخن این که، مؤمن در راه خدا جهاد می کند و در این راه ناکامی ظاهری، شکنجه، زندان، برایش سود، قاطعیّت و سروری به ارمغان می آورد. و اگر در این راه جانش را ازدست بدهد به درجه ی رفیع شهادت نایل گشته، آنگاه بهشت و دیدار خداوند در انتظار اوست.

درود و سلام الهی نثار کسانی باد که به ندای سروش آزادی- [اذا استنفرتم فانفروا] و هنگامی که برای خروج دعوت شدید پس بیرون روید- لبّیک گفتند.

جده خیابان جهاد

محمد نجیب مطیعی

خادم السنه بالآسانید العالیه و صاحب تکلمه المجموع شرح المهذب وعضو اتحادالکتاب در جمهوری عربی مصر

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید