اما و اگرهائی در مورد شهادت جمعی از علماء و طلبه ها در زندان دیوان امن دوله

اما و اگرهائی در مورد شهادت جمعی از علماء و طلبه ها در زندان دیوان امن دوله

به قلم : ابوصلاح الدین الکوردی

پس از آنکه جمعی از علمای مجاهد و طلبه های علوم شرعی به اتهاماتی چون «شق صف و تجزیه طلبی، تحریک بر علیه امراء و ایجاد فتنه» توسط امنی های دوله دستگیر و روانه زندانهای دوله شده بودند ، درخواستهای زیادی برای آزادی آنها صورت گرفت . چون احتمال بمباران شدن این زندانها و مراکزی که متعلق به دیوان امن دوله بود می رفت .

با آنکه عده ای از آگاهان علت زندانی شدن این دسته از علماء و طلبه های علوم شرعی را بیان عقاید صحیح القاعده ی شیخ اسامه بن لادن تقبله الله و پرهیز از تکفیر عام القاعده و مباحثی در زمینه ی  آزادی شرعی بیان می دانند ، اما همه بر این نکته متفق هستند که علت زندانی شدن این شیوخ و طلبه های علم بیانات آنها و تفکرات آنها بوده است نه اینکه مسلحانه اقدامی انجام داده باشند و یا جرمی مرتکب شده باشند. این علماء و طلبه های علوم شرعی اقدام به نقد شرعی و آسیب شناسی برخی از عقایدی کرده اند به امید اینکه خدمتی به دوله و جامعه ی مسلمین در مسیر اصلاح کرده باشند .

اگر این برادران نقد کرده اند و سخنی گفته اند لازم است با سخن و نقد بهتر با آنها برخورد می شد نه با زندانی کردن و بستن دهان و شکستن قلمهای آنان .

با این وجود و با وجود درخواستهای مکرر مبنی بر آزادی این دسته از علماء و طلبه های علم شرعی اما دوله آنها را آزاد نکرد تا اینکه صبح روز چهارشنبه ۲۰ربیع الاول سال ۱۴۴۰ هجری قمری (۲۸ نوامبر ۲۰۱۸ نصرانی) از دیوان امن دوله خبر رسید که زندانی که این اشخاص در آن نگهداری می شدند توسط موشکهای آمریکا و متحدینش مورد هدف قرار گرفته و همه ی این اشخاص کشته شده اند که اسامی عده ای از آنها به قرار زیر است :

 • فضیله الشیخ المجاهد : اب حفص الهمدانی – تقبله الله –
 • فضیله الشیخ المجاهد :ابی مصعب الصحراوی – تقبله الله –
 • فضیله الشیخ المجاهد : ابی اسامه الغریب – تقبله الله –
 • فضیله الشیخ المجاهد : ابو عبد الرحمن الزرقاوي
 • فضیله الشیخ المجاهد : ابو محمد المصري
 • فضیله الشیخ المجاهد : ابو منذر الحربي
 • فضیله الشیخ المجاهد : ابو عبد الرحمن الغريب
 • فضیله الشیخ المجاهد : ابو عبادة الشامي
 • فضیله الشیخ المجاهد : ابو مروان المصري
 • فضیله الشیخ المجاهد : ابو عيسى المصري (الضرير)
 • و…

اینها بخشی از اسامی شیوخی است که منتشر شده اند اما تعداد همه ی این علماء و طلبه ها نیست . نکته ی  قابل توجه و تاسف انگیزتر این رویداد این است که بر بدن این اشخاص نشانه هائی از شکنجه و ضرب دیدگی دیده شده ، به همین دلیل «دیوان امن» دوله تحت شرایط امنی شدید اقدام به دفن سریع آنها نموده است .  انا لله و انا الیه راجعون . و حسبنا الله و نعم الوکیل

 

تمام این اقدامات بعد از آن صورت می گیرد که مرکزی تحت عنوان مجلس شورای  یا «ديوان الخليفة ونوابه» شکل گرفته که با تحمیل «تفسیری خاص از سلفیت خاص نجدیت» به نحوی اقدام به تحمیل عقیده و تفتیش عقاید  و پاکسازی های غیر شرعی و در نهایت انگیزاسیونی به سبک قرون وسطای نصرانیت نموده است .

در اینجاست که باید کمی تامل کرد که این جریانی که توسط ابوبکر بغدادی راه افتاده متعلق به «مذهب سلفیت خاص نجدیت» است یا متعلق به تمام تفاسیر و مذاهب اسلامی؟ آیا خلافت اسلامی مال یک مذهب است یا متعلق به تمام مسلمین با تمام فرق و مذاهبی که دارند ؟ آیا امکان تحمیل نظامی یک مذهب بر سایر مذاهب وجود دارد ؟

آیا مجلس شورای آنها که متعلق به «تفسیری خاص از مذهب سلفیت خاص نجدیدت» است ( که حتی سایر تفسیرات سلفیت خاص نجدیت را نیز بر نمی تابد) می تواند جایگزین  مجلسی متشکل از تمام تفاسیر و مذاهب اسلامی باشد که (این مجلس تمام تفاسیر و مذاهب اسلامی) با اجماع واحد و رای واحد خودش جماعت واحدی را به وجود می آورد؟

آیا جماعت دوله (که اکنون جایگزین حکومت دوله شده است) در مسیر تفرق و ضعف بیشتر و نابودی در حرکت است یا در مسیر وحدت با تمام فرق اسلامی و کسب عزت و قدرت بیشتر؟

 

1 دیدگاه دربارهٔ «اما و اگرهائی در مورد شهادت جمعی از علماء و طلبه ها در زندان دیوان امن دوله»

 1. هرگز فراموش نکنید که دوله شکل تکامل یافته و صادف سلفیت نجدی است . مواظب باشید اگر شما هم صادق باشید باید همین اعمال را انجام دهید .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید