آسیب شناسی گروههای مسلح بلوچ(۲) : جایگاه القاعده و جماعتهای جهادی شریعت گرا نزد جیش العدل و سایر گروههای مسلح بلوچستان

آسیب شناسی گروههای مسلح بلوچ(۲) : جایگاه القاعده و جماعتهای جهادی شریعت گرا نزد جیش العدل و سایر گروههای مسلح بلوچستان

کاتب: بِراهُندگ بلوچ

چنانکه در بخش نخست با استناد به سخنان عبدالمالک ریگی رهبر جند الله ذکر شد هدف این گروههای مسلح در بلوچستان تطبیق قانون شریعت الله بر اساس یکی از مذاهب اهل سنت نبوده و نیست ، بلکه به قول عبدالمالک ریگی هدف تشکیل حکومتی است که « مبناش دموکراسی  باشه»  و خواهان این هستند که  یک «حکومت دموکراتیک روی کار بیاد» تا به این شیوه به قول خودش «دموکراسی نهادینه بشه»

در این صورت واضح و آشکار است با هر گونه جریان شریعت گرای جهادی سر ناسازگاری دارند و  مذهب شیعه یا سنی بودن آن نیز برایشان فرقی ندارد . حتی با سایر کفار جهانی و مرتدین سکولار محلی و طاغوتهای منطقه ای بر علیه این مجاهدین شریعت گرا و حکومتهائی که بر اساس یکی از مذاهب اسلامی به وجود آمده اند تحت عنوان دشمن مشترک همصدا خواهند شد .

در این زمینه، به عنوان نمونه ، محمد سعید ترکمان زهی (ملا معاذ) از قدیمی‌ترین چهره‌های همراه و همگام و مورد اعتماد  عبدالمالک ریگی (رهبر گروه جندالله) و سخنگوی آن زمان جیش العدل،  ضمن تائید افراط گرا و تروریست بودن القاعده و سایر جماعتهای بنیادگرا در مصاحبه با صالحی و تلویزیون سکولاریستها می گوید :

” اینکه ما را نسبت می دهند به القاعده و داعش وسایر گروههای تروریستی…. اینها را ما نباید باور کنیم . همه ی ما برادریم، ایرانی هستیم، وطن دوست هستیم ، و از یک ملت و از یک بدنه هستیم، همه ی ما برادر هستیم و از یک ملت و از یک جامعه هستیم …  ”

در اینجا هم  روشن است که برای اینها فرقی میان القاعده  و داعش و حکومت ایران و طالبان و سایر گروههائی که خواهان تطبیق شریعت الله جل جلاله بر اساس فقه خاص خود هستند وجود ندارد . نزد این گروههای مسلح هرکسی که اروپا و سایر سکولاریستها آنها را تروریست بنامند تروریست است و باید با آن مخالفت شود .

نکته ی جالب این پازل هم این است که تمام این مصاحبه ها و بیانیه های  گروه جند الله و گروههائی که پس از مرگ عبدالمالک ریگی و فروپاشی گروهش به وجود آمده اند ابتدا توسط العربیه[۱]  (رسانه ی رسمی آل سعود) و شبکه های مربوط به کفار سکولار جهانی چون صدای آمریکا و سایر شبکه های ماهواره ای هم سو با آل سعود چون صفا، وصال، کلمه و نور و…  و شبکه های متعلق به سکولاریستهای مرتد ایرانی [۲]منتشر می شوند، و اخبار اینها توسط این طیف رسانه ای می شوند،  در حالی که حتی یک مصاحبه و بیانیه ی آنها در هیچ یک از گروههای جهادی شریعت گرا وجود ندارد.

البته طبیعی است که مریدان دموکراسی و دین سکولاریسم در یک جبهه قرار بگیرند و طرفداران قانون شریعت الله و حکومت اسلامی هم در جبهه ای دیگر و هرگز این دو جبهه حاضر به تبلیغ برای جبهه ی مخالف خود نخواهند بود .

باید به دور از احساسات جاهلانه کمی تامل کنیم که ما به عنوان اهل سنت در کدام جبهه قرار گرفته ایم؟ در جبهه ی قانون شریعت الله و حکومت اسلامی(بر اساس هر یک از مذاهب اسلامی باشد) یا در جبهه ی کفر دین سکولاریسم و دموکراسی آن ؟

 

………………………………

[۱] مثل مصاحبه ی عبدالرئوف ریگی، به عنوان مسوول روابط‌عمومی  جیش العدل  قبل از جدائی با العربیه . البته  شبکه العربیه اولین شبکه ای بود که در مستندی فیلم های تبلیغاتی محض از عبدالمالک ریگی رهبر جند الله  تصاویری از تیراندازی به سمت سمت کوه پخش کرد و بعدها نیز این شبکه اولین و تنها رسانه ای بود که فیلم های اسارت و حتی قتل سربازهای ایرانی و اطلاعیه های گروه جندالله را پخش می کرد.العربیه به همراه تلویزیون صدای آمریکا تنها رسانه هایی بودند که ابتدا امکان گفت وگو با عبدالمالک را پیدا کردند. و بقیه ی شبکه ها به دنبال این چراغ سبز اتفاق افتاد . البته شبکه ی العربیه وابسته به آل سعود باز تنها شبکه ی عربی است که رسما از گروه  سکولار و کمونیستی   کومله و سکولاریستهای مرتد اوجالان و سکولاریستهای مرتد حزب دمکرات کردستان ایران در مرز ایران و عراق مستند سازی می کند و… و پوشش گسترده ای به اخبار عملیات های آن ها می دهد.

[۲] مثل مصاحبە جمال پورکریم از تیشک تیوی ارگان رسمی سکولاریستهای مرتد حزب دمکرات کوردستان ایران  با عبدالرئوف ریگی به عنوان سخنگوی جیش العدل قبل از جدائی  و…

 

 

دیدگاهتان را بنویسید