تحلیلی کوتاه بر سفر هیئت امارت اسلامی طالبان به تهران و ثمرات چنین رابطه ای

  تحلیلی کوتاه بر سفر هیئت امارت اسلامی طالبان به تهران و ثمرات  چنین رابطه ای

به قلم : ابوبکر خراسانی

آنچه که پیداست رسول الله صلی الله علیه وسلم با کفار اهل کتاب یهود مدینه و حتی کفار نصرانی منطقه  نجران بر علیه دشمن اصلی خودش یعنی کفار مشرک (سکولار) قریش پیمانهائی بست . علاوه بر آن رسول الله صلی الله علیه وسلم با کفار سکولار (مشرک) بنی خزاعه و بنی ضمره و… هم بر علیه قریش دشمن اصلی پیمانهائی بست . پس ذات پیمان بستن با یک کافر بر علیه جبهه ی کفار سنی است که در آن شکی وجود ندارد؛ و حتی اتحاد با دشمنان دشمن اصلی هم برای هیچ عقل سلیمی جای عیب و ایراد نیست . حتی رسول الله صلی الله علیه وسلم با مشرکین (سکولاریستهای) قریش- دشمن اصلی –  مذاکراتی انجام داد که به صلح حدیبیه منجر شد .  

زمانی که چنین دیپلماسی  و پروسه ای در قانون شریعت الله با دشمن اصلی و کفار بر علیه کفار وجود دارد آیا گفتگو و هم مسیر شدن و اتحاد با فرق و مذاهب اسلامی بر علیه کفار اصلی و جبهه ی متحد آنها[۱] مقدم تر نیست ؟

با این پیش زمینه می بینیم که حکومت طالبان با کفار اصلی مثل چین و روسیه بر علیه آمریکا مذاکرات مختلف و اتحادی نانوشته می بندد . علاوه بر این جهت خروج کفار سکولار جهانی به رهبری آمریکا حتی با خود آمریکا و مزدورانش چون آل سعود و قطر و امارات و پاکستان وارد گفتگو می شود .

در کنار این گفتگوهائی که با کفار اصلی و اشغالگر و مزدوران آنها انجام می دهد مذاکراتی هم با حکومت شیعه مذهب ایران انجام داده است . اگر مذاکره با چین و روسیه باعث کم شدن تعداد دشمنان و تمرکز بر دشمن اصلی یعنی آمریکا شده است، مذاکره با جمهوری اسلامی ایران هم  ثمرات زیادی برای طالبان و مردم شیعه و سنی افغانستان و اتحاد آنها با همدیگر در پی داشته است .

برای اولین بار در تاریخ افغانستان ما شاهد اتحاد شیعیان با سنی های افغانستان بودیم که به دلیل چنین اتحادی جنگ مذهبی خاتمه یافت، دیگر خبری از سنی کشی و شیعه کشی توسط مردم وجود ندارد و اتحادی وسیع و قدرتمند به وجود آمده است که غیر از حکومت شیعه مذهب ایران هیچ کسی تا به حال نتوانسته وحدتی را به وجود بیاورد که  به برکت چنین اتحادی ضمن گسترش امنیت مناطق وسیعی به تصرف حکومت امارت اسلامی طالبان در آمده و آمریکا و ناتو و مزدورانش به زانودر آمده اند.

در این راستا ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی  به صراحت سفر هیئت امارت اسلامی به تهران را جلب حمایت سیاسی و همکاری جمهوری اسلامی ایران و مشورت با مقامات ایران در باره ی اوضاع افغانستان بعد از خروج اشغالگران آمریکائی و ناتو می داند و می گوید :

” این هیئت به تهران مرکز ایران فرستاده شده، تا در ارتباط به حالت بعد از اشغال، اعاده صلح و امنیت به افغانستان و منطقه با کشور همسایه ایران نظر خود را شریک سازد. هیئت های امارت اسلامی وقتا فوقتاً به کشور های همسایه و منطقه سفرهای دارند، تا حمایت سیاسی و اخلاقی کشورها و نیز همکاری آنها را به منظور ختم اشغال و آمدن صلح و امنیت جلب نمایند”.[۲]

از الله متعال می خواهیم که مسلمین را حول محور نقاط مشترک و منافع مشترکشان بر علیه دشمنان مشترکشان متحد گرداند . چون با اتحاد و وحدت، قدرتی بزرگ به وجود می آید که سر سخت ترین دشمنان را نیز نابود می گرداند، و در تفرق و جنگ داخلی تنها ذلیلی و شکست برای مسلمین و پیروزی برای دشمنان اسلام نهفته است .


[۱] حتی اگر در این جبهه ی کفار، مسلمین هم جاهلانه در آن قرار گرفته باشند و خواسته یا ناخواسته در جبهه ی کفار بر علیه مسلمین در حال جنگ باشند . مثل کسانی که هم اکنون فی سبیل ناتو و آمریکا در سوریه و افغانستان و سومالی و غیره در حال جنگ هستند .

[۲] ۱۱/۱۰/۱۳۹۷هـ ش ــ۲۵/۴/۱۴۴۰هـ ق ۲۰۱۹/۱/۱م

دیدگاهتان را بنویسید