سخنی چند در باره ی تحدی های صالح فوزان شیخ درباری آل سعود درباره ی مذهب سلفیت خاص نجدیت

سخنی چند در باره ی تحدی های صالح فوزان شیخ درباری آل سعود درباره ی مذهب سلفیت خاص نجدیت

به قلم : عبدالله ترکمن

فوزان یکی از علماهای درباری آل سعود در یک نوار صوتی تحدی می کند که سلفیت خاص نجدیت مسلمانی را به ناحق تکفیر نکرده و مسلمانی را به ناحق نکشته و پیروان این تفسیر هم مذهب نیستند؛ و می گوید:

 ” من تحدی می کنم که ثابت کنید که شیخ محمد بن عبدالوهاب -رحمه الله- با مذهب جدید آمده است، تحدی می کنم که شیخ محمد بن عبدالوهاب مسلمانان را تکفیر کرده و تحدی می کنم که شیخ یک مسلمان را کشته باشد،پس باز تحدی می کنم که ثابت کنید که شیخ محمد بن عبدالوهاب -رحمه الله- مسلمانان را تکفیر می کند، و یا آنها را بقتل می رسانید، بلکه ایشان قبر پرستان و اضرحه پرستان و مشرکین را تکفیر می کند، و در حقیقت اینها الله ورسولش آنان را تکفیر کرده است.»[۱]

به صورت مختصر در پاسخ به این تحدی های فوزان و مریدانش می توان گفت :

  1. مذهب چیست ؟  اگه مذهب را تفسیر و روشی خاص در فهم قرآن و سنت صحیح بدانیم بدون شک فهم سلفیت خاص نجدیت از منابع شرعی هم یک مذهب است مثل سایر مذاهب اسلامی که صدها مورد از آنها وجود داشته اند . سلفیت خاص نجدیت در مورد تعریف اصطلاح مشرکین، اهل بدعت، ارتداد و مرتدین، عذرهای شرعی برای مسلمین و … تفسیر و تأویل خاص خودشان را دارند و می توان اینها رو مذهبی مثل سایر مذاهب دونست . اما اینها سعی دارن این حقیقت رو پنهان نموده و تفسیر خودشونو معادل اهل سنت و فراتر از مذاهب اسلامی بدونن. کاری که پیروان تموم مذاهب در برابر مخالفین در قرون گذشته کرده ان و باعث به وجود اومدن صدها جنگ داخلی میان مسلمین و کشتار هزاران مسلمان شده ان.  
  2. تحدای دوم این شیخ درباری هم جالبه . مگه زمانی که اهل قبله رو به همین سادگی با لفظ قبوریون (قبر پرست) و مشرک صدا می کنه  و در پایان احکامی که الله تعالی بر کفار مشرک صادر کرده رو بر این مسلمین تطبیق میده کاری غیر از تکفیر نابجای مسلمین کرده ؟  در کتاب «رسائل محمد بن عبد الوهاب » که با نظارت عبد العزیز بن باز مفتی سابق آل سعود نشر شده در مورد ترور حاکم عیینه در هنگام نماز که مخالف مذهب آل سعود بود اومده : «عثمان بن معمر مشرک و کافر بود و مسلمانان وقتی از کفر و شرک او آگاه شدند، تصمیم گرفتند که او را بکشند. »

به نظر شما هزاران نفر دیگه از مسلمین که به همین جرم ناکرده کشته شدن واقعا از نظر شرعی مشرک بودن که به جرم مشرک شدن کشته شدن ؟

همین الان هم زمانی که در گروهها میگن ما موحدیم یا فلانی هم موحده یعنی چه ؟ یعنی دیگران مشرکن . به همین سادگی هرکسی که تابع دیدگاه خودشون نباشه رو مشرک میدونن و به همین سادگی اونو تکفیر می کنن . چون هم در قرآن لفظ مشرک  و مشرکین برای بدترین دسته از کفار به کار رفته و هم در همین کلیپ فوزان به قول خودش قبوریون و … رو تکفیر می کنه .

  • اینکه گفته مسلمانی توسط آنها کشته نشده هم جزو جکهای تلخ این علمای درباریه . مگه محمد بن عبدالوهاب و سعود بن عبدالعزیز که هزاران نفر را قتل عام کردند این هزران نفر کفار یهود و نصرانی و مجوس و صابئین و یا کفار مشرک(سکولار) بودن یا مسلمینی که به راحتی و با کنار نهادن عذرهای شرعی تکفیر شده و جزو مشرکین قرار گرفته بودن و احکام مشرکین بر آنها تطبیق میشد ؟

تمام این هزاران نفری که از مردم سرزمین وحی و جزیره العرب کشته شدن همگی مسلمین بودن ، و تحدی میشه اگه آل سعود تا کنون تنها یه کافر اصلی  یهودی یا نصرانی یا مجوس یا صابئین یا مشرک (سکولار) را کشته باشن . هرگز این کار رو نکردن و تنها در چهار طرف خود مسلمان کشی کرده ان .

محمد بن عبدالوهاب حکم این مسلمین مریض و جاهل رو بدتر از حکم مشرکین اصلی عصر رسول الله صلی الله علیه وسلم می دونست به همین دلیل با بی رحمی هر چه تمامتر با آنها برخورد میشد و می گفت : آگاه باش که شرک پشینیان [کسانی که رسول خدا با آنان جنگید] از شرک مشرکان دوران ما کمتر بوده است. ( «کشف الشبهات» ص ۳۹ شیخ محمد عبدالوهاب / الدرر السنيّة في الأجوبة النجدية ۱/ ۱۲۰)

 در کتاب : تاریخ نجد المسمى روضة الأفكار و الأفهام لمرتاد حال الإمام و تعداد غزوات ذوي الإسلام،  نوشته شیخ حسین بن غنام. ناشر المکتبة الأهلية رياض چاپ اول ۱۹۴۹ به خوبی در مورد این دوران ۲۰ ساله ی مسلمان کشی شیخ محمد  و ملک سعود توضیح داده شده .

نکته ی  آخر اینکه الله تعالی برای تکفیر مسلمین  قواعد و عذرهای شرعی خاصی رو قرار داده که با تکفیر کفار اصلی فرق داره، و الله تعالی اجازه نداده با برداشتن عذرهای معتبر شرعی برای مسلمین همینجوری بندگان صاحب عذر تکفیر شوند، و با قرار دادن مسلمین در جای کفار مثل کفار با اونها برخورد بشه و احکام کفار بر مسلمین اجرا بشه .

به کار بردن لفظ قبر پرست و اضرحه پرست به زبان ساده یعنی کسانی که به جای الله تعالی اینها را پرستش می کنن و این یعنی صدور حکم و تکفیر مسلمین بدون قرار دادن عذرهای معتبر شرعی برای آنها .

تمامی این آرای جدید ساختار مذهبی رو تشکیل میدن که ما به عنوان سلفیت خاص نجدیت یا سلفیت نوع سوم از اون نام میبریم . سلفیتی که با سلفیت نوع اول (شافعی و مالک و حنبل و… ) و سلفیت نوع دوم (ابن تیمیه و ابن قیم ) تفاوتهائی داره .


[۱] مصدر: شریط شبهات حول دعوة الشیخ محمد بن عبدالوهاب

دیدگاهتان را بنویسید