توضیحات جماعت بين المللي القاعده در خصوص پاره اي از سياستهاي اجرائي اين جماعت

توضیحات جماعت بين المللي القاعده در خصوص پاره اي از سياستهاي اجرائي  اين جماعت

ارائه دهنده : احسان هورامي ( دانشجوي علوم سياسي )

جماعت القاعده در مغرب اسلامی  طی بیانیه­ای که در حساب کاربری خود در تویتر منتشر کرد به برخی از سؤالات مطرح شده در خصوص فعالیت­های این جماعت، پاسخ داد. برخی از این پرسش و پاسخ­ها به شرح زیر می­باشد.

جماعت القاعده در پاسخ به مجموعه­ای از این سوالات پیرامون موضوع فرانسه و سیاست­های خصمانه این کشور علیه مسلمانان اعلام نمود که مردم فرانسه در قبال رویکرد سیاست­مداران­شان در خصوص قضایای مسلمانان به طور عام و قضیه­ی مالی به طور خاص مسئولند.

جماعت القاعده در مغرب اسلامی در خصوص گروگان­های فرانسوی اعلام نمود که سرنوشت این گروگان­ها در دست رئیس جمهور فرانسه “فرانسوا اولاندا” است و درهای مذاکره برای پیدا کردن راه­حلی مناسب حول این موضوع همچنان باز است.

این جماعت اضافه کرد آشکار است که حکومت فرانسه راه کشتار را انتخاب کرده است همچنان که تجربه­ی سومالی و سیاستش در مالی نیز موید همین امر است.

جماعت القاعده در مغرب اسلامی بیان داشت که به هلاکت رساندن نیروهای نظامی فرانسوی و مزدورانشان در پاسخ به جنایات نیروهای فرانسوی در مالی انجام گرفته است.

جماعت القاعده ـ أعزها الله ـ همچنین با اشاره به سیاستهای اشغالگرانه ی آمریکا افزود “قضیه­ی اسلام بسیار عظیم­تر از جماعت القاعده است و دفاع از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بر هر مسلمانی واجب است و بر آمریکا لازم است که از توهم جنگ با القاعده بیرون بیاید چرا که آنها با تمام ملت اسلام روبه­رو هستند.” جماعت القاعده در ادامه آمریکا را به تأمل عمیق در خصوص پیام مسلمانان در حمله به سفارتخانه­ها­­یش در کشورهای اسلامی فرا خواند.

جماعت القاعده همچنین در رابطه با جنگ کشورهای کفر علیه مسلمانان و سرزمین­های آنان اعلام نمود که جوامع بین­المللی به رهبری آمریکا و هم­پیمانانش ثروت­های مسلمانان را به غارت می­برند با این ادعا که این جزئی از تامین امنیت آمریکا است و فرانسه امروز به دنیا می­گوید که قیام دولت اسلامی را قبول نمی­کند و با وجود این که ۳۰۰۰ کیلومتر از فرانسه فاصله دارد آن را خطرناک می­خواند.

فرانسه اورانیوم مسلمانان در نیجریه و طلای آنها در باماکو و نفت­شان در الجزایر را همچون امنیت ملی خود می­پندارند و ما از آنها می­پرسیم آیا مردم فرانسه این را در مورد ثروت­های خود در کوه­های آلپ یا مزارعشان در حوضه پاریس خواهند پذیرفت یا این که به این مسأله با چشم نژاد پرستانه نگاه خواهند کرد و حقوق بشر را فقط مختص سفید پوستان می­دانند؟

این جماعت همچنین در خصوص موقف و دیدگاه القاعده در رابطه با هدف قرار دادن غیرنظامیان در مناطقی که در آن فعالیت می­کنند، بیان نمود که ما قطعا با هدف قرار دادن غیرنظامیانی که با ما سر جنگ ندارند مخالف هستیم اما نیروهای تجاوزگر ما را ناگزیر به عکس العمل در برابر جنایات­های خود می­کنند، آنها کسانی هستند که بمباران شهرها، روستاها و مردم بی­دفاع ما را ابتدا آغاز کرده­اند، آیا عاقلانه است که ما در مقابل این جنایات ساکت بنشینیم آیا سزاوار است کسانی را که منازلشان بر سر کودکان و زنانشان آوار شده است را مورد سرزنش قرار دهیم چرا که خواهان انتقام و قصاص عادلانه در خصوص این جنایات شده­اند؟

و افزود امنیت امروز در تمام جهان تقسیم نشده است و بر ملت­های آمریکا و اروپا لازم است که از این دو گزینه یکی را انتخاب کنند پس یا این امنیت را به آسایش و فراخ و حسن برخورد با یکدیگر تقسیم نماییم یا اینکه آن را به جنگ و ترس و آواره­گی و کشتار تقسیم نماییم!! جواب نیکی با نیکی داده می­شود و جواب بدی جز با بدی داده نمی­شود.

در پاسخ به سوالی پیرامون برنامه­ی القاعده در خصوص آزادسازی فلسطین، این جماعت اعلام نمود که آزادسازی فلسطین برنامه­ی تمام امت­ اسلام است و فقط برنامه­ی جماعت القاعده نیست. در همین خصوص جماعت القاعده آزادسازی فلسطین را مهمترین برنامه خود برشمرد و علی­رغم اینکه این جماعت اعلام داشت تاکنون موقعیت مناسبی برای پیوستن به مجاهدان حاضر در بیت المقدس و أکناف آن را بدست نیاورده­ است اما اظهار امیدواری کرد که جمع شدن امت اسلامی حول فرزندان مجاهداشان در همه جبهات، موجبات دستیابی به نصرت و پیروزی مجاهدان را فرآهم خواهد ساخت.

در پایان در پاسخ به وجود هماهنگی با جریان­های سیاسی اسلامی در کشورهای اسلامی، این جماعت اعلام نمود که در این خصوص سیاستهای شرعی ما بسیار واضح و روشن است و آن دعوت به همکاری از تمام مسلمانان چه به صورت فردی و چه به صورت جماعتی برای هماهنگ شدن در آنچه که با یکدیگر توافق داریم، و نصیحت نمودن در آنچه که با یکدیگر اختلاف داریم، می­باشد. ما برای آزادسازی سرزمین­های مسلمانان و تحکیم شریعت و بدست آوردن قدرت و سیادت بر ثروتهایمان و محقق ساختن عدل و عدالت بر روی زمین با مسلمانان و دیگر گروهای اسلامی همکاری و مشارکت می­نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید