مذهب ابومحمد مقدسی از زبان خودش

مذهب ابومحمد مقدسی از زبان خودش

به قلم : ابوعبدالله موکریانی

ابومحمد مقدسی که عده ای سعی دارند او را به عنوان عالم اهل سنت جا بزنند ، واقعیت این است که این شخص خود را متعلق به مذهب نجدی می داند و هم اکنون نیز در میان صدها گروه و فرقه ی مختلف و متضاد نجدی تنها عده ای قلیل او را قبول دارند .

با این وجود لازم است که مذهب نجدی این شخص را از زبان خودش بخوانیم . ابومحمد مقدسی  با آنکه می گوید کتابهای امثال ابن تیمیه و ابن قیم (سلفیت نوع دوم)[۱] را مطالعه کرده است اما در نهایت تاثیر پذیری وی از آثار علمای نجد (سلفیت نوع سوم) بوده است و در این زمینه می گوید :

فعكفت على مطالعة كتب شيخ الإسلام ابن تيمية وتلميذه ابن القيّم، ثمّ لفت انتباهي في فترات تردّدي على المدينة المنوّرة كتب الشيخ محمد بن عبدالوهّاب وتلاميذه وأولاده وأحفاده من أئمة الدعوة النجدية التي تزخر بها المكتبات العامة والخاصّة هناك، فعكفت عليها وقتاً طويلاً ولا أظنّني تركت كتاباً لهم مطبوعاً إلا طالعته، فكان لهذه الكتب بالتحديد أثر عظيم في توجّهي بعد ذلك، وسافرت إلی الباکستان وأفغانستان مرارًا …  وهناك كان أول طبعة لكتاب «ملة إبراهيم» الذي كتبته في تلك الفترة، وكان تأثري بكتب أئمة الدعوة النجدية فيه واضحا جليا؛[۲]

مشغول مطالعهٔ کتاب های ابن‌تیمیه و شاگردش ابن‌قیم شدم، سپس در آن روزهایی که به مدینهٔ منوره رفت و آمد داشتم، کتاب­های محمد بن عبدالوهاب، شاگردان، فرزندان و نوادگانش از علمای دعوت نجدی ، که در کتابخانه­های عمومی و خصوصی مدینه به وفور یافت می شود، توجه مرا به خود جلب کرد. پس وقت زیادی را برای مطالعهٔ آن گذاشتم، به‌طوری‌که هیچ کتاب منتشر شده از آنان نبود مگر این‌که آن را مطالعه کردم، پس این کتاب‌ها به‌طور واقع اثر زیادی در گرایش فکری من بعد از آن گذاشت. و بارها به كشور افغانستان و پاکستان مسافرت کردم و در آن‌جا اولین چاپ از کتاب «ملت ابراهیم»[۳] بود که در در آن ایام نگاشتم و تأثیرپذیری من از کتاب‌های بزرگان دعوت نجدی، روشن و آشکار است..

علاوه بر این در مصاحبه اش با «مجلة العصر»، خودش را تربیت‌یافتهٔ مدرسهٔ سلفی نوع سومی چون بن باز، بن عثیمین و البانی معرفی کرده و دراین‌ باره می گوید:

أنا شخصیا فأنا من الناس الذین درسوا وتتلمذوا علی مشایخ السلفیة في زماننا أمثال الشیخ ابن باز وابن عثیمین والألبانی وغیرهم سواء مباشرة من خلال حضور کثیر من محاضراتهم ودروسهم أو من خلال سماع أشرطتهم وقراءة مؤلفاتهم؛[۴]

من به شخصه ازجمله كسانی هستم كه نزد بزرگان سلفیه در عصر ما، همچون بن باز، بن عثیمین، البانی و غیر آنان،  شاگردی و کسب علم کردم، و  این علوم را یا به‌طور مستقیم و با حضور در بسیاری از مجالس سخنرانی و کلاس های درس آنان، و یا در خلال شنیدن نوارها و خواندن تألیفات آنان به دست آوردم.

ابومحمد مقدسی در نهایت این مذهب را به ابومصعب زرقاوی تزریق نمود، بخصوص زمانی که در زندان با وی آشنا شد و دیدیم که زرقاوی هرگز در افغانستان و پاکستان به شیخ اسامه بن لادن هم بیعت نداد، چون ابومحمد مقدسی هم شیخ عبدالله عزام و هم شیخ اسامه بن لادن را دارای منهج آلوده و مدافع مشرکین افغان و… می دانست. ابومصعب تنها در عراق جهت جذب نیروهای مهاجر بود که به القاعده بیعت داد و پس از مرگ ابوانس شامی (شرعی جماعت القاعده) کلا منهجش را به سمت منهج مذهب نجدی ابومحمد مقدسی کشاند و با منتقل شدن این مذهب به دوله باعث آنهمه تفرق و ذلیلی و شکست و نابودی برای اهل سنت عراق و سوریه و افغانستان و… تا کنون گشته است .


[۱] سلفیت نوع اول شامل علمایی چون امام مالک، و امام شافعی و امام احمد بن حنبل و علمای اهل حدیث خیر القرون می گردد

[۲] ابومحمد المقدسی، حوار أبي محمد المقدسي مع مجلة “نداء الاسلام” (مقابلة نداء الإسلام ۱۴۱۸ق)، ص۲٫

[۳] ابوبصیر طرطوسی یکی دیگر از ملاهای مذهب نجدی بر این باور است که این کتاب را ابومحمد مقدسی از از روی کتاب ملت ایراهیم جهیمان العتیبی رونوشت کرده و متعلق به مقدسی نیست .

[۴] ابومحمد مقدسی، مقابلة مع مجلة العصر ۱۴۲۳ق (حوار أبي محمد المقدسي مع مجلة “العصر”)، ص۵٫

دیدگاهتان را بنویسید