هدف از انجام جهاد چیست ؟

هدف از انجام جهاد چیست  ؟

نویسنده : ا . الکردی  

اهداف جهاد چیست؟؟هدف از انجام جهاد چه می باشد؟؟

سوال کننده:خب شاید برخی این سوال در ذهنشان پیش بیاید که اساسا جهاد چه هدفی در آن است .خب شاید بگویند این همه شما می گویید جهاد جهاد یعنی چه فقط از دین جهاد آموخته اید و به سایر فرایض اسلامی چندان اهمیت نمی دهید.اساسا وقتی شما آنقدر می گویید جهاد ،بایستی هدفهای والایی در راستای آن داشته باشید.به ما بگویید اهداف جهاد چیست؟؟

پاسخ: اساسا طرح این سوال بجاست ولیکن ما فقط از اسلام جهاد را نیاموخته ایم و اساسا ما در پی اجرای احکام شریعت بر زمین می باشیم و در این راه از هیچ تلاش و کوششی باز نمی نشینیم  و با جهاد همانطور که ذکر نمودیم هم غایت مسلمان است و هم وسیله آن .با جهاد است که به اهدافمان می رسیم .اهداف جهاد به طور خلاصه عبارتند از :

هدف اول(۱):هدف از جهاد اعلای کلمه ((الله)) و قرار دادن دین جملگی برای الله و خالصانه برای او و حاکمیت شریعت الله بر زمین است.جنگیدن با کفار و طواغیت در این راستا که یا اسلام بیاورند و به فطرشان بازگردند یا اینکه اگر به اسلام داخل نمی شوند جزیه بدهند یا اینکه هیچ کدام را انجام نمی دهند به منزله اعلام حرب با الله و شریعتش است و تا دفع فتنه کفر و شرک کفار و طواغیت از سرزمین های مسلمین پیکار خواهیم نمود.دلایل از قرآن: ۱- الله می فرماید:{وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ لِلَّهِ فَإِنِ انْتَهَوْا فَلا عُدْوَانَ إِلا عَلَى الظَّالِمِينَ} [البقرة: ۱۹۳]ترجمه: و با آنان پيكار كنيد تا فتنه اي باقي نماند (و نيروئي نداشته باشند كه با آن بتوانند شما را از دينتان برگردانند) و دين (خالصانه) از آن خدا گردد (و مؤمنان جز از خدا نترسند و آزادانه به دستور آئين خويش زيست كنند). پس اگر (از روش نادرست خود) دست برداشتند (و اسلام را پذيرفتند) تجاوز كردن جز بر ستمكاران (به خويشتن به سبب كفر و شرك، روا) نيست. ۲–{وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلَّهِ فَإِنِ انْتَهَوْا فَإِنَّ اللَّهَ بِمَا يَعْمَلُونَ بَصِيرٌ} [الأنفال: ۳۹] . ترجمه:و با آنان پيكار كنيد تا فتنه اي باقي نماند (و نيروئي نداشته باشند كه با آن بتوانند شما را از دينتان برگردانند) و دين خالصانه از آن خدا گردد (و مؤمنان جز از خدا نترسند و آزادانه به دستور آئين خويش زيست كنند). پس اگر (از روش نادرست خود) دست برداشتند (و اسلام را پذيرفتند، دست از آنان بداريد، چرا كه) خدا مي بيند چيزهائي را كه مي كنند (و كيفرشان مي دهد).۳- {قَاتِلُوا الَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلا بِالْيَوْمِ الآخِرِ وَلا يُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَلا يَدِينُونَ دِينَ الْحَقِّ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حَتَّى يُعْطُوا الْجِزْيَةَ عَنْ يَدٍ وَهُمْ صَاغِرُونَ} [التوبة: ۲۹] ترجمه:با كساني از اهل كتاب كه نه به خدا، و نه به روز جزا (چنان كه شايد و بايد) ايمان دارند، و نه چيزي را كه خدا (در قرآن) و فرستاده اش (در سنّت خود) تحريم كرده اند حرام مي دانند، و نه آئين حق را مي پذيرند، پيكار و كارزار كنيد تا زماني كه (اسلام را گردن مي نهند، و يا اين كه) خاضعانه به اندازه توانائي، جزيه را مي پردازند.

و همانطور که سابقا عرض نمودیم مراد از فتنه در این آیات کفر و شرک است و امامان سلف امت بر آن تصریح نموده اند: المراد بالفتنة: الشرك والكفر.والمعنی: إن انتهوا عن الشرك والكفر، إما بالإسلام، أو إعطاء الجزية، فكفوا عنهم) الجامع لاْحكام القرآن ۲/۳۵۱- وجامع البيان للطبري۲/۲۰۰-۲/۲۹۶). یعنی مراد از فتنه شرک و کفر است و معنی این است که: )کفار و مشرکین(از شرک و کفر دست بردارند با اوردن اسلام یا دادن جزیه، پس از آنان(در این صورت) درگذرید(در صورت انتخاب یکی از این دو راه).شيخ المفسرين امام ابن جریر طبری رحمه الله در تفسیر آیه ((الفتنه اشد من القتل)) می آورد: قال: الشرك أشدُّ من القتل و در جایی دیگر آورد که: “والفتنة أشدُّ من القتل” قال: فتنة الكفر.( جامع البيان في تأويل القرآن۳/۵۶۶-۵۶۷-الناشر: مؤسسة الرسالة-الطبعة: الأولى، ۱۴۲۰ هـ – ۲۰۰۰ م).امام ابن کثیر هم می فرماید فتنه شرک است: أتدري ما الفتنة؟.الفتنة: الشرك(تفسير القرآن العظيم ۲/۳۴۸-الناشر: دار طيبة للنشر والتوزيع-الطبعة: الثانية ۱۴۲۰هـ – ۱۹۹۹ م) آیا می دانی فتنه چیست؟فتنه شرک است و در ذیل تفسیر این آیه می فرماید: وَيَكُونَ التَّوْحِيدُ خَالِصًا لِلَّهِ، لَيْسَ فِيهِ شِرْكٌ، وَيَخْلَعَ مَا دُونَهُ مِنَ الْأَنْدَادِ. وَقَالَ عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ زَيْدِ بْنِ أَسْلَمَ: {وَيَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلَّهِ} لَا يَكُونُ مَعَ دِينِكُمْ كُفْرٌ.( تفسير القرآن العظيم ۴/۵۶- الناشر: دار طيبة للنشر والتوزيع-الطبعة: الثانية ۱۴۲۰هـ – ۱۹۹۹ م)و مراد از آیه یکون الدین کله لله این است که دین با توحید خالص می گردد و در آن شرکی نیست و هر گونه فریاد رس (غیر از الله) را خلع نماییم و عبدالرحمن بن زید بن اسلم در تفسیر این ایه (یکون الدین کله لله)می فرماید :یعنی با دینتان کفر نیست و جایی در آن ندارد.

پس با جهاد است که فتنه شرک و کفری که بر مسلمین تحمیل شده است از بین می رود و الله با قتال و جنگیدن این دین خالص را محقق دانسته است و اساسا هدف از جهاد برپایی توحید خالص برای الله و دفع کفر و شرک و نفی حکم طواغیت و حکامی است که حکم به غیر شریعت الله می کنند و خارج نمودن کفار از سرزمین های مسلمین است  و قتال با آنان تا زمانی که یا مسلمان گردند یا جزیه بدهند یا بجنگند با مسلمین و کشته شوند.و این سخن مصداق مفسرین بزرگ مسلمین است از جمله امام قرطبی و امام طبری و امام ابن کثیر در لفظهای گوناگون.آنجا که فرموده اند: فإن انتهوا عن الشرك والكفر الذي تقاتلونهم عليه إما بالإسلام، أو الجزية فدعوا الاعتداء عليهم وقتالهم(الجامع لأحكام القرآن للقرطبي (۲/۳۵۱) وجامع البيان للطبري (۲/۲۰۰).تا زمانی که به شرک و کفرشان پایان دهید بجنگید با آنها یا اسلام می آورند و یا جزیه می دهند و…پس این هدف جهاد  را الله بر ما مقرر نموده است و آن تحاکم الی الله و به پا داشتن شریعت الهی و اعلای کلمه الله و دفع کفر و شرک است.

دلایل از سنت:  عن أبي موسى- رضي الله عنه – قال: جاء رجل إلى النبي – صلى الله عليه وسلم – فقال: «الرجل يقاتل للمغنم والرجل يقاتل للذكر والرجل يقاتل ليرى مكانه، فمن في سبيل الله؟» قال – صلى الله عليه وسلم – «من قاتل لتكون كلمة الله هي العليا فهو في سبيل الله»( البخاري مع الفتح، كتاب الجهاد والسير، باب من قاتل لتكون كلمة الله هي العليا، ح رقم (۲۸۱۰) ومسلم بشرح النووي، كتاب الإمارة باب من قاتل لتكون كلمة الله هي العليا ح رقم (۱۹۰۴) . ترجمه: ابوموسي – رضي الله عنه – مي گويد: مردي نزد نبي اكرم – صلى الله عليه وسلم – آمد و گفت: يكي بخاطر غنيمت، ديگري بخاطر نام و نشان و فردي بخاطر ريا مي جنگد. كدام يك، مجاهد راه خدا، بشمارمي رود؟ رسول الله – صلى الله عليه وسلم – فرمود: «كسي كه براي اعلاي كلمة الله بجنگد، او مجاهد راه خدا است».پس از این حدیث می فهمیم که اعلای کلمه الله از اهداف اصلی جهاد است.

دلایل از اقوال سلف و خلف: ۱-مغیره بن شعبه (رضی الله عنه) جلوی سپاه کسری فرمود: فأمرنا نبينا أن نقاتلكم حتى تعبدوا الله وحده، أو تؤدوا الجزية وأخبرنا نبينا – صلى الله عليه وسلم – عن رسالة ربنا أنه من قتل من صار إلى الجنة في نعيم لم ير مثلها قط، ومن بقي منا ملك رقابكم(صحيح البخاري مع الفتح، كتاب الجزية والموادعة باب الجزية مع أهل الذمة والحرب، ح رقم (۳۱۵۹) .مغيره فرمود: آنگاه، پيامبر ما كه فرستادة پرودگار ماست به ما دستور داد كه با شما بجنگيم تا تنها خدا را عبادت كنيد يا جزيه بدهيد. پيامبر ما پيام پرودگارمان را به ما رسانيد كه هر يك از ما كشته شود، به بهشتي مي رود كه هرگز نعمتهايي مانند آنرا كسي نديده است. و هركس از ما كه زنده بماند، بر شما حكومت خواهد كرد.

۲- شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله می فرماید: وإذا كان أصل القتال المشروع هو الجهاد، ومقصوده هو أن يكون الدين كله لله، وأن تكون كلمة الله هي العليا، فمن امتنع من هذا قوتل باتفاق المسلمين(مجموع الفتاوى (۲۸/۳۵۴).یعنی: مقصود قتال و جهاد این است که دين خالصانه از آن خدا گردد  و کلمه الله بلند مرتبه گردد پس کسی که امتناع نمود از این امر کشته می شود به اتفاق همه مسلمین.

۳-امام سید قطب رحمه الله می فرماید: إن بواعث الجهاد في الإسلام ينبغي أن تلمسها في طبيعة الإسلام ذاته ودوره في هذه الأرض، وأهدافه العليا التي قررها الله، وذكر الله أنه أرسل من أجلها هذا الرسول بهذه الرسالة وجعله خاتم النبيين وجعلها خاتمة الرسالات، إن هذا الدين إعلان عام لتحرير الإنسان في الأرض من العبودية للعباد، ومن العبودية لهواه وذلك بإعلان ألوهية الله وحده.. ثم لم يكن بد للإسلام أن ينطلق في الأرض لإزالة الواقع المخالف لذلك الإعلان بالبيان وبالحركة مجتمعين، وأن يوجه الضربات للقوي السياسية التي تعبد الناس لغير الله، أي: تحكمهم بغير شريعة الله وسلطانه، والتي تحول بينهم وبين الاستماع إلى البيان واعتناق العقيدة بحرية(في ظلال القرآن (۳/۱۴۳۳-۱۴۳۵) .یعنی: جهاد در اسلام چيز ديگري است ، و جنگهاي امروزي مردمان و انگيزه ها و چگونگيهاي اين جنگها چيز ديگري است ، و هيچ گونه پـيوند و رابطه اي با يکديگر ندارند… انگيزه هاي جهاد در اسلام را بايد جستجو کرد در سرشت خود ( اسلام ) و نقش آن در کر? زمين ، و اهداف والائي که دارد و يزدان سبحان آنها را مقرّر داشته است ، و ايزد متعال فرموده است کـه ايـن پيغمبر را همراه با اين رسالت براي آنها روانه نموده است و او را خاتم انبياء کرده است و رسالت وي را واپسين رسالتها ساخته است . اين آئين اعلان آزادسازي ( انسان ) در ( زمـين ) از بندگي بندگان ، و از بندگي هوا و هوس شخصي است که از جمل? بندگي بندگان است . آزاد کردن انسان با اعلان الوهيّت خداوند يکتاي سبحان و ربوبيّت او براي جملگي جهانيان … اعلان ربوبيّت يزدان يکتاي جهانيان نيز بدين معني است : انقلاب شامل و همه جانبه اي بر ضدّ حاکميّت انسانها در تمام صورتها و شکلها و نظامها و سيستمها و اوضاع و احوالي کـه هست ، و شورش کامل و تمام عياري بر ضدّ هر حکومت و رژيمي که در اقطار و نواحي زمـين است و در آن انسانها به نحوي از انحاء و به شکـلي از اشکـال فرمانروائي مي نمايند.

هدف دوم(۲)- رد و از بین بردن  و بیرون راندن  دشمنان وارد شده بر مسلمین  و اراضی مسلمانان و رفع ظلم وارده بر مستضعفین(برای توضیحات بیشتر در این خصوص به این آدرس ها رجوع شود: بدائع الصنائع (۶/۵۸) ومختصر المزني ص ۲۷۰ والفروع لابن ملفح (۶/۱۹۰) والذخيرة للقرافي (۳/۳۸۵) والمحلى بالآثار لابن حزم (۵/۳۴۰) ومجموع الفتاوى … (۲۸/۳۵۸).

دلایل از قرآن و سنت بر این هدف :

دلایل از قرآن: ۱-الله می فرماید:{أَلا تُقَاتِلُونَ قَوْمًا نَكَثُوا أَيْمَانَهُمْ وَهَمُّوا بِإِخْرَاجِ الرَّسُولِ وَهُمْ بَدَءُوكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ أَتَخْشَوْنَهُمْ فَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَوْهُ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ * قَاتِلُوهُمْ يُعَذِّبْهُمُ اللهُ بِأَيْدِيكُمْ وَيُخْزِهِمْ وَيَنْصُرْكُمْ عَلَيْهِمْ وَيَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ} [التوبة: ۱۳، ۱۴] . ترجمه:آيا با مردماني نمي جنگيد كه پيمانهاي خود را (مكرّراً) شكسته اند و (قبلاً نيز ايشان بودند كه) تصميم به اخراج پيغمبر (از مكّه) گرفته اند و (هم ايشان بودند كه) نخستين بار (اذيّت و آزار و تجاوز و تعدّي به جان و مال) شما را آغاز كرده اند؟ آيا از ايشان مي ترسيد (و به جنگ آنان نمي رويد؟). در صورتي كه سزاوارتر آن است كه از خدا بترسيد (و از كيفر نافرماني او بهراسيد) اگر واقعاً ايمان داريد (و مؤمنان راستين هستيد).

شیخ المفسرین امام ابن جریر طبری رحمه الله در تفسیر این آیه می فرماید: قاتلوا، أيها المؤمنون بالله ورسوله، هؤلاء المشركين الذين نكثوا أيمانهم، ونقضوا عهودهم بينكم وبينهم، وأخرجوا رسول الله صلى الله عليه وسلم من بين أظهرهم… در ادامه تفسیر می فرماید: بقتل هؤلاء المشركين بأيديكم، وإذلالكم وقهركم إياهم(جامع البيان في تأويل القرآن۶/۳۳۱- الناشر: مؤسسة الرسالة-الطبعة: الأولى، ۱۴۲۰ هـ – ۲۰۰۰ م) یعنی :پیکار کنید ای مومنانی که به خدا و رسولش ایمان دارید.آن مشرکین کسانی هستند که پیمانهای خود را مکررا شکسته اند و پیمانهایشان بین شما و آنها را نقض کرده اند و پیامبر را آشکارا اخراج نموده اند…بکشید این مشرکین را با دستانتان و فقط ذلیلشان کنید و بر آنها قاهرانه برخورد کنید.

و امام قرطبی در تفسیر این قسمت از ایه: أَلا تُقَاتِلُونَ قَوْمًا نَكَثُوا أَيْمَانَهُمْ می فرماید: و فیه معنی التحضیض(الجامع لأحكام القرآن للقرطبي (۸/۸۰).یعنی در او(آیه) معنای تشویق کردن و بر انگیختن (به قتال با مشرکین)است.

۲-  الله می فرماید:{وَمَا لَكُمْ لا تُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَذِهِ الْقَرْيَةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَل لَنَا مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا وَاجْعَل لَنَا مِنْ لَدُنْكَ نَصِيرًا} [النساء: ۷۵]ترجمه: چرا بايد در راه خدا و (نجات) مردان و زنان و كودكان درمانده و بيچاره اي نجنگيد كه (فرياد برمي آورند و) مي گويند: پروردگارا! ما را از اين شهر و دياري كه ساكنان آن ستمكارند (و بر ما بيچارگان ستم روا مي دارند) خارج ساز، و از جانب خود سرپرست و حمايتگري براي ما پديد آور، و از سوي خود ياوري برايمان قرار بده (تا ما را ياري كند و از دست ظالمان برهاند).

امام طبری رحمه الله در تفسیر این آیه می فرماید: وَمَا شَأْنُكُمْ لَا تُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَعَنْ مُسْتَضْعَفِي أَهْلِ دِينِكُمْ وَمِلَّتِكُمُ الَّذِينَ قَدِ اسْتَضْعَفَهُمُ الْكُفَّارُ فَاسْتَذَلُّوهُمُ ابْتِغَاءَ فِتْنَتِهِمْ وَصَدِّهِمْ عَنْ دِينِهِمْ(جامع البيان للطبري (۴/۱۷۱).

دلایل از سنت: از سنت این امر ثابت است که نگهبانی و آمادگی در مرزهای مسلمین برای رد دشمنان و کفار فضل بسیاری دارد.از رسول الله نقل شده است که : رواه سهل بن سعد الساعدي رضي الله عنه :رباط يوم في سبيل الله خير من الدنيا وما عليها (  صحیح البخاری، كتاب الجهاد والسير، باب فضل رباط يوم في سبيل الله، حدیث شماره (۲۸۹۲) .یعنی: يك روز نگهباني در راه خدا از دنيا و مافيها بهتر است. و امام ابن حجر عسقلانی شافعی در شرح این روایت می فرماید : الرباط ملازمة المكان الذي بين المسلمين والكفار لحراسة المسلمين منهم(فتح الباري (۶/۱۰۷).یعنی: نگهبانی ملازمت مکانی است که بین مسلمین و کفار (مراد مرزهای بین دارالاسلام و دارلکفر) برای حراست مسلمین از آنها (کفار و مشرکین)ایجاد گردیده است.

در واقع اگر به سرتاسر سیرت و کارهای رسول الله بنگریم رسول الله همواره در راه رد دشمنان از مسلمین و دفاع از مظلومین و اعلای کلمه الله از هیچ کوششی دریغ نکرده اند. رسول الله تا زمانی عهد مکی که در مکه تشریف داشتند بخاطر کمی تعداد مسلمین و نوپا بودن دعوتش امر به جهاد نگردید اما پس از آنکه در عهد مدنی شرایط فراهم گردید برای رسیدن به اهداف فوق یک دولت اسلامی مطابق شریعت تشکیل داد و بر او آیات جهادی نازل گردید و در قتال با دشمنان الله و تحکیم شریعت الله و دفع کفار از مسلمین و دفاع مظلومین  و عدالت همگانی در سایه تشکیل  یک دولت اسلامی از هیچ کوششی دریغ ننمود.در عصر کنونی که جمعیت مسلمین هم از نظر تعداد و هم از نظر اسلحه کثرت دارند چرا ما نباید مرحله مدنی زمان رسول الله را با اتحادمان در سایه سار یک دولت اسلامی و یک پرچم واحد و یک خلیفه واحد و یک عقیده منهجی صحیح بر پایه قرآن و سنت  به فهم سلف صالح امت اسلامی بنیان بنهیم  و عزت  از دست رفته مان را دوباره احیاء کنیم و همه متحد و یک پارچه به اهداف فوق در سایه سار جهاد و در پناه پرتاب گلوله به قلب کفاری که سرزمین اسلامی را اشغال نموده اند، بدست آوریم و دست از تعصبات حزبی و فرقه ای و شخصی جاهلانه برداریم و یک صدا برای اعلای کلمه الله در زیر یک دولت توحیدی و محمدی گونه یکپارچه گردیم  وحفظ  ضرورت دینی که در آن نهفته است را بدست آوریم.

اگر این اتفاق حاصل شود هم شریعت خدا بر زمین حاکم می شود و هم از مستضعفین ظلم ساقط می شود و هم عدالت در پناه احکام الهی حاصل می شود و هم کلمه الله اعلا پیدا می کند و هم تمام مسلمین در انحا نقاط دنیا در امن و آسایش با وجود این دولت مقتدر متفق زندگی و تعایش خواهند نمود.

دیدگاهتان را بنویسید