پاسخی شرعی و مختصر به شبهه ی سلفیون درباری نجدی در اطاعت از حکام

پاسخی شرعی و مختصر به شبهه ی سلفیون درباری نجدی در اطاعت از حکام

به قلم: ابوابراهیم هورامی

رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید: «يَكُونُ بَعْدِي أَئِمَّةٌ لَا يَهْتَدُونَ بِهُدَايَ، وَلَا يَسْتَنُّونَ بِسُنَّتِي، وَسَيَقُومُ فِيهِمْ رِجَالٌ قُلُوبُهُمْ قُلُوبُ الشَّيَاطِينِ فِي جُثْمَانِ إِنْسٍ»، قَالَ: قُلْتُ: كَيْفَ أَصْنَعُ يَا رَسُولَ اللهِ، إِنْ أَدْرَكْتُ ذَلِكَ؟ قَالَ: «تَسْمَعُ وَتُطِيعُ لِلْأَمِيرِ، وَإِنْ ضُرِبَ ظَهْرُكَ، وَأُخِذَ مَالُكَ، فَاسْمَعْ وَأَطِعْ»[۱] «پس از من ائمه‌ای خواهند آمد که بر هدایت من نبوده و به سنت من عمل نمی‌کنند. در میان آنها مردانی خواهند بود که دارای قلب‌هایی همانند قلب شیطان در بدن انسان هستند. حذیفه می‌گوید: گفتم: یا رسول الله، اگر چنین زمانه‌ای را دریافتم، چه کنم؟ فرمود: از امیر حرف شنوی کرده و اطاعتش می‌کنی، حتی اگر تو را بزند و مالت را بگیرد باز هم بشنو و اطاعت کن».

در اینجا آشکار است که عبارت امیر آمده یعنی رهبر و پیشوا. در این صورت باید پرسید ولی امر مسلمین در شریعت اسلام چه کسی است؟ یا چه کسی به عنوان ولی امر تعیین می گردد؟

رسول الله صلی الله علیه وسلم در حج خداحافظی (الوداع) می فرماید: «…وَلَوِ اسْتُعْمِلَ عَلَيْكُمْ عَبْدٌ حَبَشِىٌّ يَقُودُكُمْ بِكِتَابِ اللَّهِ فَاسْمَعُوا لَهُ وَأَطِيعُوا»[۲] «… و هرگاه غلامی بر شما امیر شود که شما را به وسیلۀ کتاب خدا رهبری می‌کند، از او بشنوید و فرمان برید»

در این صورت شرط اطاعت به حکم کردن بر اساس کتاب و شریعت الله است همچنانکه باز به این لفظ از رسول الله صلی الله علیه وسلم نقل است که می فرماید: «اسْمَعُوا وَأَطِيعُوا وَإِنْ أُمِّرَ عَلَيْكُمْ عَبْدٌ حَبَشِىٌّ كَأَنَّ رَأْسَهُ زَبِيبَةٌ ما ٲقام فیکـم کتاب الله» «بشوید و فرمان برید هرچند غلامی حبشی بر شما امیر شود که سرش گویا دانه کشمشی است مادام که به کتاب الله بر شما فرمانروائی کرد.

یا به صراحت رسول الله صلی الله علیه وسلم در جای دیگری در مورد این امیران می فرماید : «فَاسْمَعُوا لَهُمْ وَأَطِيعُوا فِي كُلِّ مَا وَافَقَ الْحَقَّ» پس از ایشان بشنوید و فرمان برید در هرچه که با حق موافق است.

حق چیست؟ الله تعالی می فرماید: وَقُلِ الْحَقُّ مِنْ رَبِّكُمْ ۖ فَمَنْ شَاءَ فَلْيُؤْمِنْ وَمَنْ شَاءَ فَلْيَكْفُرْ ۚ (کهف/۲۹) بگو : حق (همان چیزی است که ) از سوی پروردگارتان (آمده) است (و من آن را با خود آورده‌ام و برنامه من و همه مؤمنان است) پس هرکس که می‌خواهد (بدان) ایمان بیاورد و هرکس می‌خواهد (بدان) کافر شود .

در این صورت: رهبر و ولی امر شرعی مسلمین تنها کسی است که بر اساس حقی که از جانب الله تعالی نازل شده جامعه را اداره می کند نه بر اساس قوانین کفری سکولاریستی و دموکراسی لیبرالها و کمونیستها.


[۱] رواه مسلم ۱۸۴۷٫ (۴۸۱۳).

[۲] رواە :مسلم برقم :۴۸۶۴ فی:[باب وُجُوبِ طَاعَةِ الأُمَرَاءِ فِي غَيْرِ مَعْصِيَةٍ وَتَحْرِيمِهَا فِي الْمَعْصِيَةِ ]

دیدگاهتان را بنویسید