احمد مفتی زاده مروج بت پرستی یا مروج تصفیه ی قلبها

احمد مفتی زاده مروج بت پرستی یا مروج تصفیه ی قلبها

احمد مفتی زاده مروج بت پرستی یا مروج تصفیه ی قلبها

به قلم: م. اردلان

کاک احمد مفتی زاده رحمه الله می گوید: آن بت پرستی که مخلصانه، و با دل گریانتر از چشمان، سر سجود در برابر بت خوابانده ، خیلی نزدیکتر است به خدا و محبوبتر است در نزد خدا، چه در دنیا و چه در آخرت، از آنکه با دلی ناپاک و فریبکار، در مسجد الحرام و در مقام ابراهیم، و رو به قبله، سر سجده برای خدا بر خاک نهاده.[۱]

عده ای با استناد به این مطلب بر این باورند که کاک احمد رحمه الله برای بت پرستی تبلیغ کرده و حتی تا مرحله ی تکفیر ایشان نیز پیش رفته اند.

در اینجا حکم و طبعاً حدی بر یکی از سابقین بالخیرات مسلمین در چند دهه ی گذشته وارد شده که لازم است طبق قاعده ی: ادرءوا الحدود بالشبهات  یا ادفعوا الحدود ما استطعتم و اصل حسن ظن با آن برخورد کرد.

در اینجا کاک احمد رحمه الله در حال قیاس منافقین (با ذاتی ناپاک و فریبکار) با کفار مشرک است

(ذات یعنی اینکه ماهیت و سرشت و طینت و جوهر و اصل این شخص ناپاک و فریبکار است و بر فطرت اسلام نیست. یعنی مسلمانی گنا هکار هم نیست که مثلا ذاتش بر ایمان و فطرت اسلامی است اما دچار آلودگی هائی شده باشد) .

همه ی ما می دانیم که منافق در دنیا جزو کفار است (آنهم کافری پنهان در دیدگاه ما) که صدمات آن گاه از کفار آشکار (۱- یهودی ۲- مشرک ۳- صابئی ۴- مجوس ۵- نصرانی ۶- مرتدین) بیشتر است. پس طبیعی است که چنین انسانهائی در دنیا نزد الله و بندگان مومن الله از جایگاه بدی برخوردار باشند .

اما در قیامت الله تعالی در مورد این دسته از انسانهای به ظاهر مسلمان اما دارای ذات ناپاک و فریبکار می فرماید : إن المنافقين في الدرك الأسفل من النار ولن تجد لهم نصيرا . و حتی در مورد این منافقین فریبکار و اهل ریا که نماز هم می خوانند می فرماید: فویل للمصلین. الذین هم عن صلاتهم ساهون. الذین هم یراءون. ویمنعون الماعون .

اما اینکه آیا چنین کافر مشرکی به الله تعالی نزدیکتر است و محبوبتر از آن کافر منافق باز باید دنبال عذرهائی گشت و حتی با شناختی که از ایشان داریم اگر عذرهایمان کافی نبودند بگوئیم حتما عذری داشته که ما نمی دانیم . در اینجا می توان به عنوان نمونه به دو عذر اشاره کرد :

  1. اینکه ممکن است این بت پرست مخلص یکی از اهل فتره باشد که در دنیا به محض رسیدن حق به او به خاطر اخلاصش به دین اسلام ایمان بیاورد و یا اینکه با همین حالت بمیرد و در قیامت مورد آزمایش قرار گیرد و اهل نجات شود اما کافر منافق چه؟ في الدرك الأسفل من النار ولن تجد لهم نصيرا
  2. اینکه به درجه بندی شرعی کفار دقت کرد .

اگر دقت کنیم در سوره ی روم به جنگ بین دو کافر مجوسی (دشمن شماره ۲) و نصرانی  (دشمن شماره ۳) اشاره می شود که الله تعالی نصرتش را شامل نصرانی ها می کند و مومنین نیز به این پیروزی نصرانی ها بر مجوس خوشحال می شوند . ويومئذ يفرح المؤمنون؛ بنصر الله ….

حالا آیا الله تعالی این کفار نصرانی را بیشتر از کفار مجوس دوست داشته که پیروزشان کرده یا سود چنین پیروزی برای مسلمین بوده که مسلمین به آن خوشحال بوده اند چون نصرانی ها از نظر موده به مسلمین نزدیکتر هستند یا … ؟

در این صورت می توان این گفته ی کاک احمد رحمه الله را اینگونه بازخوانی کرد که  کفارمنافق (نه دارودسته ای که دور خودشان از مسلمین جمع کرده اند) چه در دنیا و چه در قیامت بدتر از کفار مشرک هستند و کاک احمد رحمه الله بت پرستی را تائید نکرده است و بت پرست را بر مومن و حتی بر مسلمان به صورت عام برتری نداده است بلکه خواسته با ذکر این مثال به ذکر دو قلب  فریبکار و مخلص اشاره کند.    

در هر صورت میشه با استناد به این دسته از مطالب حتی با چنگ زدن به شبهات هم که شده  اتهامی را از مسلمانی دور کرد حالا این مسلمان شیعه است یا سنی یا حتی معتزله و خوارج و ظاهری و صوفی و اشعری و ماتریدی و سلفی و اخوانی و مکتبی و … که ما با بعضی از باورهای آنها مخالف هستیم در اینجا مهم این است که مسلمان است و حقوقی بر گردن ما دارد که باید ادا کنیم.   

والله اعلم


[۱] مجموعه نامه های کاک احمد مفتی زاده (۱ الی ۱۲ ) نامه شماره ۸ ص ۱۱۱ و ۱۱۲

دیدگاهتان را بنویسید