در کردستان سوریه چه کسی آغازگر جنگ بود ؟ حزب کارگران اوجالان (پ.ک.ک) یا مسلمین ؟

در کردستان سوریه چه کسی آغازگر جنگ بود ؟ حزب کارگران اوجالان (پ.ک.ک) یا مسلمین ؟

 

به قلم : احسان هورامی ( دانشجوی علوم سیاسی )  / کارزان شکاک 

 

چرا با وجود آنکه مسلمانان شریعت گرا از هر گونه جنگی با پ.ک.ک و نوچه هایش در سوریه پرهیز می نمود این جریان مرتد جنگ را بر آنها تحمیل نمود ؟

گفته می شود دولت ترکیه به نیرو های مسلحی که اکثرا از نیرو های ارتش آزاد ، لواء جبهه الاکراد و …..جبهه آزادیبخش کردستان  و  حزب آزادی کُرد سوریه هستند ماموریت داده است تا نواری به طول ۱۰۰ کیلومتر از راس‌العین تا عامودا و به عمق ۵ کیلومتر در داخل سوریه تشکیل دهند.

در آذرماه سال ۹۱ شمسی اولین درگیری حوالی ساعت ۲ بعدازظهر به وقت محلی روی داد که در جریان آن گروههای مسلح کورد وابسته به ترکیه و ارتش آزاد به یک نقطه ایست بازرسی YPG در نزدیکی چهار راه حسکه در مقابل نانوایی واقع در نزدیکی محله “زرتشت” سری کانی حمله کردند و پس از اینکه گروه‌های مسلح بصورت گسترده مناطق کردنشین و اکثرا عرب‌نشین شهر را توپ باران کردند، جوانان عرب هم اسلحه بدست گرفته و در کنار نیروهای  کورد به مقابله با مهاجمین پرداختند  . افراد زخمی گروههای مسلح بلافاصله با آمبولانس به ترکیه انتقال یافتند. هدف از این جنگهاعلاوه بر جنگ علیه پ.ک.ک و متحدینش ، ایجاد اختلاف و درگیری نژادی و قومی میان اعراب و کوردهای مسلمان بود چیزی که هر دو جناح شرق و غرب به عنوان یک ابزار مخرب تفرقه انگیز  به دنبال آن هستند .

بسیاری از مردم «سری کانی» در مرز مشترک با ترکیه در انتظار اجازه دولت ترکیه برای عبور از خاک آن کشور به سر بردند و تنها به عده معدودی اجازه ورود به خاک ترکیه داده شد.وخامت اوضاع «سری کانی» و دفاع جانانه کُرد ها و عرب های این شهر در برابر نیزوهای مهاجم متحد ترکیه ؛ کُردها و طرفداران ترکیه را به میز مذاکره کشاند.

البته اشغال سری کانی توسط نظامیان حکومت سکولار ترکیه و متحدینش ، دولت مرکزی سوریه و متحد پ.ک.ک و پ. ی. د را به واکنش واداشت.هواپیماهای دولت سوریه پس از اشغال «سری کانی» توسط نیروهای ترکیه و ارتش آزاد، اقدام به بمباران این شهر کردند و براثر آن علاوه بر ویرانی شهر و آوارگی اهالی، تعداد زیادی از شهروندان نیز کشته و زخمی شدند. حتی گزارش رسید که گروه‌های مسلح مهاجم در نقطه مرزی با ترکیه بر اثر تقسیم اموالی که از مردم سری کانی به غارت برده بودند ، با هم درگیر شدند. درگیری های اخیر کردهای طرفدار سوریه و عناصر مسلح در شهر راس العین و دخالت های ترکیه در آن و حمایت از عناصر مسلح نشان می دهد که ترکیه از طریق آتش افروزی در این منطقه به دنبال پیاده کردن استراتژی های موردنظر خود است.

تا این زمان مجاهدین شریعت گرائی چون جبهه النصره و لواء شام و غیره وارد جنگ با هیچ طرفی نشدند بلکه با بستن پیمانهایی با کوردهای سکولاریست نیروهای نظامی خود را از مرکز شهر خارج نموده و به حاشیه ی شهر انتقال دادند .

سخنگوی شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه ( YPG ) در همین زمان اعلام کرد: با دو گروه مسلح جبهه النصره  و غرباء الشام به توافق رسیده اند دو طرف نیروهای خود را از شهر سری کانی خارج کنند.خروج نیرو های مسلح از شهر سری کانی حالت غیرنظامی را به شهر بازگرداند و با حمایت ها و تشویق های کوردهای شریعت گرای متحد با جماعتهای جهادی سوریه ،  مردم به خانه هایشان که اکثرا توسط ارتش آزاد چپاول شده بود برگشتند. قبلاً  کوردهای شریعت گرای متحد با جماعت جبهه النصره در داخل شهر حظور قوی داشتند ، اما دولت مرکزی سوریه نیز با رهنمودهای  YPG  به بهانه وجود این گروههای مسلح شریعت گرا در سری کانی ، چندین بار این شهر را بمباران کرد ؛ به همین دلیل مجاهدین شریعت گرا جهت محافظت از مردم  نیروهای خود را به شرط عدم خیانت نیروهای پ.ک.ک و نوچه هایش به محله های کورد و عرب نشین حاشیه ی سری کانی منتقل کردند .

چنانچه قبلا گفته شد پس از توافقنامه میان هیأت عالی کُرد و جبهه النصره، تاکنون درگیری  میان طرفین به وجود نیامد اما  افزایش قدرت میدانی و نظامی جماعتهای شریعت گرائی چون  جبهه النصره در سوریه  و بخصوص خدمات و عدالت آن در حق مردم کورد موجب شد تا پ.ک.ک و نوچه ی سوریه ایش  این  جماعتهای شریعت گرا را خطری بزرگ برای موجودیت خود تلقی کند، به ویژه آنکه جبهه النصره از طریق کوردهای شریعت گرا ئی که اکثرا فرمانده هان آن را در مناطق کورد نشین تشکیل می دادند،  تلاش بسیاری کرد تا با عدالت گستری خود مردم فریب خورده را به جدایی از ارتش مرتد سوریه  و مرتدین محلی و پیوستن به مجاهدین شریعت گرا راضی کند. اما مهمترین عامل جنگ افروزی کوردهای مرتد پ.ک.ک و نوچه هایش علیه مجاهدین شریعت گرا دستوراتی بود که از طرف مافوقهایش در تصرف راس العین و حومه ی آن به آنها داده شده بود . آنها در ماه رمضان و بدون هیچ دلیلی به مقرهای مجاهدین ما در محله های حومه ی راس العین  حمله نموده و با شکستن پیمان نامه و توافقات قبلی به صورت یک طرفه به مجاهدین ما اعلان جنگ نمودند .  آنها با اعلان جنگ با مجاهدین شریعت گرا خیانت آشکار خود را علنی نموده و همچون یهودیان بنی نظیر خود را مستوجب خشم  و انتقام مجاهدین نمودند .

اما این منطقه که خارج از مناطق کوردنشین قرار داشت چرا مورد هجوم ناگهانی مرتدین پ.ک.ک و نوچه هایش قرار گرفت ؟

حومه ی سری کانی یا راس العین که مجاهدین آنرا ماهها در تصرف خود داشتند  یکی از مهمترین معابر انتقال سلاح ، مهمات و نفرات حکومت اسلامی عراق و شام و جماعتهای هم مسیر با آن است . مجاهدین  از منطقه کرد و عرب نشین راس العین به سوی شهر تل التمر پیشروی می کنند و چون این شهر میان حلب و مرزها ترکیه قرار دارد، حفظ وآزادسازی دوباره ی آن برای مجاهدین  بسیار اهمیت دارد، چرا که راه را برای نفوذ مجاهدین و ورود سلاح به حلب می گشاید. همچنین روزنه ای است  برای حمایت از مجاهدین شریعت گرا در دیرالزور که به دلیل دوری جغرافیایی از سایر مناطق شمالی در انزوا قرار گرفته است .

به همین دلیل پ.ک.ک و نوچه هایش در روز سه شنبه هفته ی اول ماه مبارک رمضان  به مجاهدین ما در راس العین بدون اخطار قبلی شبیخون زده و چند نفر از برادران ما را کشته وزخمی نمودند و براردان ما مجبور شدند به منطقه ی  تل حلف ومنطقة أصفر ونجار در همان نزدیکی راس العین عقب نشینی نمایند . اما بهانه ی کودکانه و احمقانه ی آنها برای این جنگ افروزی وحشیانه که ممکن است درآینده جان صدها و بلکه هزاران انسان را بگیرد چه بود؟ : اینکه نمی خواهند زیر پرچم به قول خودشان اسلام سیاسی بروند  و دیگری تردد مجاهدین در مناطق مسکونی .  بله فقط همین .  فقط به این دلیل جنگ یکطرفه ای را بر مردم مظلوم ما تحمیل نمودند .

مگر آنها معتقد به آزادی و انتخاب مردم نیستند ؟ یا آزادی آنها فقط برای انتخاب کفر و بی حیائی و سیستم سکولاریسم و دین فروشانی است که نوکر آنها شده اند ؟ چطور است که صرف تردد ووجود مجاهدین باعث چنین جنگ ویرانگری می گردد ؟ این مجاهدین از کوردها و فرزندان همین آب و خاک هستند .جماعتهایی چون “شهدای طاهریه”، “احفاد الرسول”، “احرار خبران” ، ” احفاد صلاح الدین ” ،  ” کتائب صلاح الدین ایوبی “، ” کتائب شیرکو ایوبی ” ، غرباء الشام  – لواء درع المسلمين- لواء الله أكبر – عمر بن الخطاب – المؤتى- زيد بن حرب- لواء الظاهر بيبرس- لواء ۳۱۳-المجلس العسكري ، كتيبة انصار الشريعة و … اعضای همگی این جماعتهای موجود کورد و فرزندان همین ملت  و یا مهاجرینی هستند که به یاری ما شتافته اند و جهت تحکیم شریعت در جامعه با دیگر برادرانشان در سراسر دنیا متحد شده اند . حالا چگونه نمی توانند در شهر و روستای خود آزادانه حرکت کرده و یا به دیدن زن و فرزند و یا پدر و مادر و خویشاوندان خود بروند ؟

آنها هماهنگ با هجوم نیروهایشان به استراحتگاه مجاهدین روزه دار ما درچند نقطه ی راس العین تک تیراندازهای قناص خود را علیه مردم مدنی مخالف خود مستقر کردند . چهار تک تیرانداز بر بام ساختمان حبیب مریمو   و دسته ای هم مسلط بر  پارک منطقه ی الباسل سابق   و بر تمام مناره های مسجد جامع بخاری و ساختمان فتحی سعود و ساختمان عبود الحلو  و ساختمان الری ئ الاعلاف العلاف و مدرسه ی عین حصان نیز تکر تیراندازهای خود را مستقر کردند  . أبو عمر  رحمه الله اولین مجاهدی بود که در این فتنه ی مرتدین به شهادت رسید  و پس از آن ۷ مجاهد دیگر به شهادت رسیدند .  به راحتی می توان دریافت که یک توطئه ی از قبل آماده شده علیه مجاهدین ما در این منطقه به شمار می رود . این چیزی بود که خود مشاهده نمودیم . پس از این واقعه بود که برادران سوران ، هورامی و شکاک غیر سوری ما که در حکم مهاجرین بودیم به مکانی دیگر جهت سازماندهی مجدد منتقل گردیدیم .

پ.ک.ک و نوچه هایش در روستای  عرب نشین معبدة نیز اقدام به دستگیری سرخود اهالی نموده و پیرمردهایی چون  “مرشد العطو” و “عايد الحمادي” را دستگیر نموده و هرکسی که دارای ریش بود را بازداشت نموده  و نیروهایش را در ابتدای این روستا پخش نمود که بزرگترین اردوگاه آموزشی پ.ک.ک  و نوچه هایش می باشد .

در همان ابتدای امربیشتر از ۲۳ نفر از نیروهای مسلح پ.ک.ک و نوچه اش به قتل رسیده و  ۱۶ نفر از مسلحین مرتد وابسته به خیانتکاران کمونیست پ.ک.ک به اسارت درآمدند که عبارتند از :

 • خالد معمو
 • اراس عبد الكريم
 • ميلاد صالح
 • بهزاد خليفة
 • لوند داوي
 • گورگين محمود
 • مزگين قرشي
 • عبد الحمن اسماعيل
 • عبد الحمن علي
 • خالد شرو
 • جوان خليل
 • محمدمحمد دبس
 • سيبان حسن
 • محمد نافع حسين
 • روژهات عمر
 • علي حمو

پس از گسترش درگیریها  دهها نفر از مرتدین به هلاکت رسیده  و بیش از ۲۵۰ نفر از سکولاریستهای مرتد وابسته به پ.ک.ک به اسارت مجاهدین درآمدند . اما چون اکثر این افراد جوانان دختر و پسر فریب خورده ای بودند که با شعارهای توخالی مسلح و بسیج شده بودند به همین دلیل رای شورای عالی مجاهدین بر این بوده که این افراد نباید کشته شوند . حالا مصلحت این امر در چیست ؟ به تاکتیکهای جماعت بستگی دارد که ما آنها را قبول نموده ایم . اما باید گفت این ابتدای عمل مجاهدین ما بر علیه مرتدین است تا ببینیم انتهای آن را مرتدین چگونه خواهند گزراند .

 

در مورد این خیانت آشکار مرتدین ذکر چند مورد لازم است :

 • ما آغاز کننده ی درگیری ها نبودیم و پیش تر نیزمجاهدین ما کنترل بخش مهمی از سرکانی یا راس العین را در دست داشتند و از آن جایی که قصد درگیری با نیروهای پ.ک.ک و دیگر سکولاریستهای مرتد کورد را نداشتیم، اجازه داده بودیم که آنان در شهر حضور داشته باشند . چون معتقدیم آزادی بیان بزرگترین عامل نابودی آنان می باشد .
 • اینها در زمان ضعف خود با برادران ما پیمان نامه و معاهده ی عدم تعرض به همدیگر را امضاء نموده بودند ، اما خیانتکارانه عهدنامه را زیر پا نهاده و به مجاهدین روزه دار ما حمله نموده و مظلومانه تعدادی از آنها را کشته و زخمی نمودند .
 • سیاست مجاهدین ما این است که دشمنان ما خودشان تعیین می کنند که ما با آنها چه رابطه ای داشته باشیم . آیا با بستن پیمانهایی راه آشتی و صلح را بر می گزینند ؟ یا راه جنگ و خونریزی را انتخاب می کنند ؟  و در اینجا سکولاریستهای مرتد پ.ک.ک  و متحدینش همچون دیگر سکولاریستهای مرتد و خائنین ، راه خیانت و جنگ را انتخاب نمودند .
 • ماهیت پ.ک.ک و نوچه هایش را روشن نمود این حزب يك سازمان سکولار – سوسیالیستی است. به این معنا كه دیدگاه سکولار سوسیالیستی  بر آن حاکم است و یکی از مهمترین اصول حاکم در این مکتب «یا با من باش یا برعلیه من هستی» است. به بیان رساتر اعضای این حزب تنها دیدگاه‌ها و باورهای خود را قبول دارند و هر دیدگاه و آیین و اعتقادی که با آنها مطابقت و همسویی نداشته باشد، بنابراین برعلیه آنهاست و آنها با ترور شخصیتی و یا فیزیکی پیروان آن آیین یا دیدگاه ،  کشتار و قتل پیروان آیین‌ها و مکاتب دیگر را جایز می‌دانند.

۵ – این تکرارمصیبت بار تاریخ مرتدین برای هزارمین بار نشان داد که : هر گونه سازش با مرتدین سکولار  پ.ک.ک ، پ . ی د  ، کومله ، دمکرات ، کومله ،پژاک و…

 • خیانت به تمام خونهایی است که تا به حال در راه تحقق قوانین الهی در زمین ریخته شده است .
 • خیانت به تمام زندانیان و مهاجرینی است که به خاطر تحقق قوانین الهی در زمین دچار مصیبت گشته اند.
 • خیانت به تمام زنان و دخترانی است که هستی ، وجود و حتی ناموسشان به خاطر تحقق قوانین الهی در زمین در معرض خطر و حتی تجاوز قرار گرفته است.
 • وبالاتر از همه خیانت به دین خدا و بندگان خداست که خداوند به عنوان امانت در اختیار مبارزین و مجاهدین شریعت گرا قرار داده است.

در نهایت باید به تمام مسلمین کورد و غیر کورد در مورد جنایات و عهد شکنی و نفاق سکولاریستهای  مرتد  یادآوری  نمود که هم اکنون وضعیت حزب پ.ک.ک و نوچه هایش در کوردستان سوریه و سایر مناطق کورد نشین همچون وضعیت بنی قریضه در هنگام جنگ خندق است که به رسول الله صلی الله علیه وسلم خیانت و غدر نمود . ببینید که رسول الله صلی الله علیه وسلم چگونه با این عهد شکنان برخورد نمود . سعد بن معاذ رضی الله عنه در مورد آنها حکم اعدام عمومی را صادر نمود و بیشتر از ۷۰۰ نفر از آنها را اعدام نموده ، یعنی تمام مردهایی که می توانستند شمشیر دست بگیرند ، و زنانشان را رها و اموالشان را مصادره و به غنیمت گرفتند . رسول الله صلی الله علیه وسلم به سعد گفت : والله لقد حكمت فيهم بحكم ربك من فوق سبع سماوات .

کوردهای شریعت گرا به همراه دیگر جماعتهای شریعت گرا بر علیه پ.ک.ک و نوچه هایش اعلان جهاد نموده و مردم مسلمان کورد را همچون یک برادر خطاب نموده و این جنگ را علیه پ.ک.ک و نوچه هایش و بازمانده های رژیم بعث در میان کوردها می داند در این پیام امده است که : جبهه المسلمین تؤكد ان حربها القائمه بالمنطقه الشرقيه موجهه ضد حزب العمال فقط وتطمئن الاخوه الاكراد وتؤكد ان الشعب واحد بكل مكوناته وانها تستهدف فقط عملاء النظام من حزب العمال والجيش الوثني وذالك بمساعده من باقي فصائل الجيش الحر في المنطقه ولا تزال الاشتباكات جاريه بين الطرفين وهناك تقدم ملحوظ للاحرار وجبهه النصره وهروب عناصر الحزب والشبيحه من اكثر من موقع .

پس با کمک و پشتیبانی الله ، جنگی که مرتدین پ.ک.ک و نوچه هایشان برعلیه مسلمین شریعت گرای ما آغاز نموده اند را مجاهدین ما با نابودی مرتدین تمامش خواهند کرد و بار دیگر به تمام دنیا نتیجه ی غدر و خیانت را نشان خواهند داد .

 

وإذا سألك عبادي عني فإني قريب أجيب دعوة الداعي إذا دعاني فليستجيبوا لي وليؤمنوا بي لعلهم يرشدون

پس از تمام خواهران و برادرانی که از میدانهای جهاد مسلحانه دور هستند در این ایام مبارک ماه رمضان می خواهیم که جهت پیروزی مجاهدین و سرنگونی مرتدین دعا نمایند :

اللهم عجل بنصرك يا قوي يا متين

اللهم كن بعون اهلنا يارب العالمين

اللهم عليك بأمریکا وأعوانه فإنهم لا يعجزونك

اللهم انصر عبادك المجاهدين الموحدين المخلصين الذين يبتغون رفعة الدين..

اللهم آمين

 

2 دیدگاه در “در کردستان سوریه چه کسی آغازگر جنگ بود ؟ حزب کارگران اوجالان (پ.ک.ک) یا مسلمین ؟”

 1. وەڵامێک بۆ شوبهەچیان و ئارەزوو پەرستان؟.
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پێغەمبەر نوح و
  پێغەمبەر إبراهیم و
  پێغەمبەر لوط.
  (علیهم الصلاة والسلام)
  فەرمانی جەنگ و جیهادیان پێ نەکرابوو، بۆیە نەیانکرد.
  پێغەمبەر محمدیش (صلی الله علیە وسلم) تا کۆچی کرد بۆ مەدینەو فەرمانی جەنگ و جیهادی پێ درا،،،
  ئەی بۆچی ابو جهلی مامی کوشت؟
  ئەی بۆچی لەگەڵ نەتەوەکەی خۆی جەنگ و جیهادی کرد؟؟
  ئەی لەگەڵ مام و ئامۆزاو….. خزمانی خۆی نەجەنگی؟!
  ئەی ئیمامی عمر خاڵۆی خۆی نەکوشت کە ناوی (العاص)ی کوڕی (هشام)ی کوڕی (المغیرە)بوو؟؟
  ئەی ابو بکری الصدیق لە جەنگی (بەرد)دا هاواری نەکردە ( عبد الرحمان)ی کوڕی خۆی و ووتی هەی پیسی خراپ چیت کرد لەماڵ و سامانەکەم؟!
  ئەی أبو عوبەیدەی کوڕی جەڕاح (یەکێکە لە عشر المبشرین) باوکی خۆی نەکوشت؟؟
  …………..هتد
  بەڵێ ئێمەش ئیزمان لە الله تعالی وەرگرتووە، فەرمانی پێ کردوین کەجەنگ و جیهاد بکەین دژی ئەوکەسەی بەرهەڵستی لە حوکم و ڕێبازی خواو بڵاو بونەوەی تەوحید بکات، با باوک و براو خزمیشمان بێت.
  فحسبنا الله ونعم الوکیل.
  ————————
  سه رچاوه:
  رحیق المختوم
  تفسیرابن کثیر و قرطبي و البغوي ئايه تي۲۲ ي سوره تي المجادلة

 2. چقدر تحوع اوره که ترکیه رو نماد مسلمان معرفی میکنن ..ترکیه که هرچی غرب گرایه ومدو مدگرای وبی بندباری هست از اونجا وارد خاورمیانه میشه سریالای تلویزیونیشون هم همش ترویج فحشا‌میکنن ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *