مسئله پارلمان مشرکین و حضور در آن(۱۱۱)

مسئله  پارلمان مشرکین و حضور در آن(۱۱۱)

 بر گرفته از کتاب روابط متقابل اسلام و دین سکولاریسم

مؤلف: ابوحمزه المهاجر هورامی

در مسئله سید نا یوسف علیه السلام و وزارت یافتن حاکم غیر مسلمان باید روشن نماییم که فرعون زمان یوسف علیه السلام همچون فرعون زمان موسی صلی الله علیه و اله وسلم و دارالندوه و پارلمان قریش نبود . و موسی  و پیامبر خاتم جایز نبودند وارد پارلمان شوند . همچنان كه هم اکنون هم در بعضی از سرزمینها جایز نیست . فرعون زمان یوسف معتقد به خدا بود وخود را خادم و مجري قانون خدا مي دانست و طبعا در برابر پیام سیدنا یوسف هم نايستاد و سید نا یوسف هم تمام پیام را بدون مخفی نمودن حقایقی و اهدافش اعلام و عمل نمود حکومت هم در برابر وی سد و مانع نگردید و سیدنا یوسف جایز بود که در حکومت وی شرکت کند .«تمام هدف و حقایق» را «بیان و عملی» کردن  و مخفی ننمودن هدف خیلی خیلی مهم است .و مهمتر از آن مسئله استراتژيك  « کفر به طاغوت» و «ولاء و براء» و تطبيق آن در زندگي شخصي و اجتماعي مي باشد.

پیامبر خاتم چون نمی توانست تمام هدف و حقایق را بیان نموده و نمی توانست به تمام پیام خداوند عمل کند وارد چنین پارلمانی نشد، هرچند در صورت کنار نهادن بخشی از قوانین شریعت وعده ی اعطای حکومت کل قریش و ثروت فراوان  وزنهای زیبا به عنوان عالی ترین امتیازات دنیوی را داده بودند اما رسول الله صلی الله علیه وسلم عملا اعلام نمود: یا اسلام کامل یا هیچ .

چون دست کشیدن از بخشی از قوانین شریعت و کتمان آن باعث گرایش قلبی و تمایل به ستمکاران گشته و اسباب گرفتاری عذاب خداوند می گردد ( هود / ۱۱۳) این درحالی است که علاوه بر پایبندی به اصول کفر به طاغوت و ولاء و براء،  ناسزا گفتن و به دیگر عبارت فحش دادن به ظالم و لزوم دشنام دادن به مستکبران ظالم هیچ که اشکالی ندارد  در صورت لزوم واجب هم می گردد (النساء/ ۱۴۸)  با این قائده کلی و فهم اینکه چگونه در شرایط سیدنا موسی صلی الله علیه واله وسلم با حاکم و فرمانروا بحث و گفتگو نماییم (طه/ ۴۴ ، ۴۳) راهای افراط و  تفریح در روابط مسلمین مسدود می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *