ادامه جهاد تا روز قیامت(۱۳۱)

ادامه جهاد تا روز قیامت(۱۳۱)

بر گرفته از کتاب روابط متقابل اسلام و دین سکولاریسم

مؤلف: ابوحمزه المهاجر هورامی

از حکمت های الله این است که کشمکش و درگیری بین حق و دين سكولاريسم تا روز قیامت باقی بماند و تا زمانی که این درگیری و کشمکش وجود دارد جهاد هم وجود دارد و به وقت معینی محدود نشده است تا زمانی که باطل و گمراهی و کفر وجود دشته باشد جهاد هم باقی است و فضیلت آن بر حسب همه زمانها و مکانها بر جای خود وجود دارد . الله تعالی می فرماید : .. وَلاَ يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىَ يَرُدُّوكُمْ عَن دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُواْ ..  (بقره / ۲۱۷  )  (مشركان) پيوسته با شما خواهند جنگيد تا اگر بتوانند شما را از آئينتان برگردانند ، ولي كسي كه از شما از آئين خود برگردد و در حال كفر بميرد، چنين كساني اعمالشان در دنيا و آخرت بر باد مي‌رود، و ايشان ياران آتش (دوزخ) مي‌باشند و در آن جاويدان مي‌مانند

و امام مسلم از جابر رضی الله عنه از پیامبر روایت می کنند که فرمودند :  همیشه گروهی از امت من بخاطر حق در جنگ و کارزار هستند و تا روز قیامت  وجود خواهند داشت .

پيامبر خاتم صلي الله عليه وسلم در حدیث صحیحی که امام احمد  و طبرانی  آن را روایت نموده اند چنین می فرماید: بعثت بین یدی السلاعة بالسیف حین یعبد الله وحده لا شریک له وجعل رزقی تحت ظل رمحی وجعل الذل والصغار علی من خالف امری، ومن تشبه بقوم فهو منهم. [۱] من در نزدیک قیامت با شمشیر مبعوث گشته ام . تا آنکه خدا وند متعال و یگانه بدون هیچ شریکی پرستش گردد. و روزی من، زیر سایه ی نیزه ام گذاشته شده است. کسی که از دستورم سرباز زند، خواری و ذلّت در انتظار اوست و کسی که (در دنیا) خود را با گروهی مشابه نمود (در قیامت) از آنها محسوب می گردد.

حكمت ماندگار شدن قتال تا روز قيامت هم در قرآن آشكار گشته است آن جا كه الله متعال مي فرمايند : وَلَوْلاَ دَفْعُ اللّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَّفَسَدَتِ الأَرْضُ وَلَكِنَّ اللّهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعَالَمِينَ (البقره/۲۵۱)اگر خداوند شرّ برخی از مردم را به وسیله ی برخی دیگر دفع نکند، فساد زمین را فرا می گیرید ، ولی خداوند نسبت به جهانیان لطف و احسان دارد.

مقابله بین حقّ و باطل به نفع بشر و سیادت حقّ و انتشار خیر می باشد؛ تا جایی که شعایر الهی و پرستشگاه هاي اهل اسلام (اسلام كامل و شريعتهاي تحريف شده ي آن)  با این  قانون تحت پوشش قرار می گیرند. چنانچه خداوند متعال می فرمایند:

وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيرًا وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ . ( الحج/۴۰) اگر خداوند (فساد) بعضی از مردم را به وسیله ی بعضی دفع نکند، دیر ها و کلیساهای(نصارا) وکنشهای(یهودیان) ومساجد(مسلمانان) که در آنها خدا وند بسیار یاد می شود، تخریب وویران می گردد. به طورمسلّم خداوند یاری می هد کسی را که او را یاری می دهند. خداوند شکست ناپذیر، نیرومند وچیره است.

زماني كه مسلمين نيز جهاد مسلماته را كنار گذاشتند ذليلي و خفت به آنها روي آورد هم چنانكه رسول خاتم هشدارداده بود كه : یوشک أن تداعی علیکم الأمم من کلّ أفق کما تداعی الأکلة الی قصعتها، قیل: یا رسول الله أمن قلة نحن یومئذ؟ قال: لا، ولکنکم غثاء کغثاء السیل، یجعل الوهن فی قلوبکم، وینزع الرعب من قلوب اعدائکم، لحبکم الدنیا وکراهیتکم الموت .وفی روایة: قالوا: وما الوهن یا رسول الله؟ قال: حبکم الدنیا وکراهیتکم القتال. [۲]

به زودی امتّهایی از هر گوشه وکناره علیه شما فرا خوانده می شوند، همانگونه که اهل سفره( گرسنگان) به سوی ظرف غذا فرا می خوانند. گفته شد ای رسول خدا! آیا به خاطر کمی تعدادمان در آن روز چینین اتفاقی می افتد؟ فرمودند: خیر، اما شما در آن روز همانند کف روی سیلاب هستید، ضعف وسستی بردلهایتان حاکم می شود، زیرا شما در آن روز دل به دنیا بسته ومرگ را ناروا می دانید. ودر روایت دیگری آمده است که اصحاب گفتند: سستی وضعف چیست؟- آيشان پاسخ دادند: محبّت شما نسبت به دنیا و كراهيت داشتن از قتال و جنگ مسلحانه  .

 

[۱] آلباني ، صحیح الجامع الصغیر آلبانی ، ۲۸۲۸

[۲] سلسلة الأحادیث الصحیحة شماره۹۵۸رواه أحمد باسناد جید وأبو داود فی روایة وهو حدیث صحیح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *