الحرب خدعة ، تاکتیکهای جنگ (۱۴۵)

الحرب خدعة ، تاکتیکهای جنگ (۱۴۵)

 

بر گرفته از کتاب روابط متقابل اسلام و دین سکولاریسم

مؤلف: ابوحمزه المهاجر هورامی

رسول الله صلی الله و علیه و سلم بصورت خلاصه و مفید در تعریف جنگ می گوید: جنگ = نیرنگ و فریب است،ومسلمین هم در جنگی آشکار با تهاجم کفار متحد سکولار جهانی ومرتدین محلی می باشند.

با مثالی به پیشواز مطلب می رویم. شما تصور کنید که در زندان جاهلیت موجود اسیر گشته اید و هیچ راهی جهت رهایی از این زندان جز عبور از کانالهای فاضلاب زیر زمینی وجود ندارد. یعنی پس از آزمایشها و تجربیات متعدد خود و دیگران در گذشته و حال تنها راه فراری که با رعایت نکات امنیتی جهت رسیدن به هدف مورد نظر باقی می ماند عبور از فاضلاب و لجنزار می باشد. در این صورت باید همچون وسیله ای حیاتی و کارآمد آنرا پذیرفت.

و چنانچه موانعی هم در سر راه رسیدن به کانال فاضلاب و لجنزار وجود داشته باشد، باید با انهدام موانع و بازدارنده ها و تهیه اسباب رسیدن به کانال فاضلاب، از هیچ کوشش مشروعی دریغ نورزید و باید اسباب فراهم شدن رسیدن به این مطمئن ترین راه رهایی را فراهم نمود. و همچون پلی از میان مدفوع و کثافات گذشت تا به هدف پاک مورد دلخواه رسید.در اینجا واضح است که مدفوع و کثافات و عبور از میان آن نمی توانند مانع باشند. با اینکه در ماهیت فاسد و کثیف بودن آنها شکی نیست، اما چون تنها پل و کانال مطمئنی اند که به یک واجب ختم می شوند،  پس بکارگیری آنها نیز واجب می گردد.

این به معنی هدف وسیله را توجیه می کند نیست ، بلکه یکی از تاکتیکهای دقیق و آگاهانه ی به روز و مشروع «الحرب خدعة» می باشد. در واقع پاسخی است مناسب به نیاز روز.درک این قانون برفهم سلف صالح که به عنوان تاکتیکی در خدمت اصول  غافیلگیری  و  یکی از قوانین نه گانه جنگ به شمار می رود برای یک سرباز و مجاهد مسلمان یک دستور نظامی است و برای یک سرباز و مجاهد در هنگام جنگ نظرش همان دستوریست که به وی  داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *