جهاد از لحاظ ثمرات ، آثار و نتایج آن(۱۳۶)

جهاد از لحاظ ثمرات ، آثار و نتایج آن(۱۳۶)

بر گرفته از کتاب روابط متقابل اسلام و دین سکولاریسم

مؤلف: ابوحمزه المهاجر هورامی

در این تقسیم بندی می توان به قتال نکایه [۱] و قتال تمکین [۲]  اشاره نمود ، هر چند که این دو لازم و ملزوم همدیگر بوده و نمی توان آنها را جدای از هم مورد مطالعه و بررسی قرار داد .

قتال نکایه، قتالی است که هدف از آن مجازات دشمنان خداوند است و ثمرات آن ضربه زدن و ضرر رسانیدن به دشمنان و خشمگین کردن و ترسانیدن آنان و جلوگیری از اذیت و آزار آنان نسبت به بعضی از مسلمانان و یا رها ساختن بعضی از مستضعفان از بند اسارت، می­باشد. این نوع جهاد حتی اگرچه عاجلاً منجر به تمکین برای مسلمانان نگردد، باز هم عمل صالح و مشروعی است و اهل آن إن شاء الله از جمله­ی محسنان هستند، حال چه افراد مهزوم و شسکت خورده و نشسته از جهاد راضی باشند و چه نباشند.چرا که خداوند متعال فرموده است:

«وَلاَ يَطَؤُونَ مَوْطِئاً يَغِيظُ الْكُفَّارَ وَلاَ يَنَالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَّيْلاً إِلاَّ كُتِبَ لَهُم بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ إِنَّ اللّهَ لاَ يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ» (توبه /۱۲۰) و گامي به جلو برنمي‌دارند كه موجب خشم كافران شود، و به دشمنان دستبردي نمي‌زنند (و ضرب و قتل و جرحي نمي‌چشانند و اسير و غنيمتي نمي‌گيرند) مگر اين كه به واسطه‌ي آن، كار نيكوئي براي آنان نوشته مي‌شود (و پاداش نيكوئي بدانان داده مي‌شود) . بيگمان خداوند پاداش نيكوكاران را (بي‌مزد نمي‌گذارد

و آن را) هدر نمي‌دهد .  ‏

و می­فرماید: «وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدْوَّ اللّهِ وَعَدُوَّكُمْ وَآخَرِينَ مِن دُونِهِمْ لاَ تَعْلَمُونَهُمُ اللّهُ يَعْلَمُهُمْ» (انفال/ ۶۰)‏ براي (مبارزه‌ي با) آنان تا آنجا كه مي‌توانيد نيروي (مادي و معنوي) و (از جمله) اسبهاي ورزيده آماده سازيد، تا بدان (آمادگي و ساز و برگ جنگي) دشمنِ خدا و دشمن خويش را بترسانيد، و كسان ديگري جز آنان را نيز به هراس اندازيد كه ايشان را نمي‌شناسيد و خدا آنان را مي‌شناسد .

پیامبر صلی الله علیه وسلم هنگامی کـه مریضی را عیادت می­نمود این دعا را می­خواند: «اللهم ­اشف عبدک یمشی لک إلی الصلاة و ينکأ لک عدواً» [۳]«خداوندا، بنده­ات را شفا بده تا با پاهایش برای تو به سوی نماز حرکت کندو بخاطر تو به دشمنی ضربه ای بزند».

پس پیامبر صلی الله علیه وسلم ضربه زدن به دشمن و کشتن آن را از وظایف و مقاصد حیات بنده مسلمان قرار داده است، و آن را در دعای مریض قرار داده تا مسلمانان را دائماً به آن تذکر داده و آنها را بر آن تحریض نموده و آگاهشان کند که سلامتی و عافیت خود را برای رسیدن به مقاصد بزرگ و عظیمی که برای آن خلق شده­اند غنیمت بشمارند، و اینکه از بزرگترین این مقاصد عبادت خداوند متعال به تنهایی و نصرت و یاری دادن دین او با قتال و ضربه زدن به دشمنانش است. 

قتال نکایه و ضربه زدن بر دشمنان قانون شریعت الله حتی اگر توسط یک نفر  نیز صورت پذیرد باز مشروع است خداوند متعال می­فرماید : « فَقَاتِلْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ لا تُكَلَّفُ إِلا نَفْسَكَ وَحَرِّضْ الْمُؤْمِنِينَ عَسَى اللَّهُ أَنْ يَكُفَّ بَأْسَ الَّذِينَ كَفَرُوا وَاللَّهُ أَشَدُّ بَأْسًا وَأَشَدُّ تَنكِيلا»  (نساء/ ۸۴ ) در راه خدا بجنگ (حتي اگر هم تنها باشي و باك نداشته باش . چرا كه وعده‌ي نصرت و پيروزي به تو داده شده است) . تو جز مسؤول (اعمال) خود نيستي . و مؤمنان را (هم به جنگ دعوت كن و بدان) ترغيب و تحريك نما . تا اين كه خداوند (در پرتو شجاعت تو و شجاعت مؤمنان) قدرت‌كافران را باز گيرد و (شما را برابر اين وعده پيروز و مؤيّد گرداند . از قدرت و شكنجه‌ي كافران نترسيد و بدانيد كه) قدرت خدا بيشتر و مجازات او سخت‌تر است قتال نکایه و وارد کردن ضربه بر پیکر دشمنان خدا حداقل کاری است که در صورت ناچاری صورت می پذیرد اگر چه ما به ثمراتی هم دست نیابیم …  اما این نهایت راه و هدف مسلمین نیست .

این نوع از قتال (قتال نکایه)، غالب­ترین قتالی است که مسلمانان در زمان ما در مناطق مختلف جهان و اکثر سرزمینهای مسلمان نشین انجام می­دهند. این نوع قتال گرچه   عمل صالحی است و ثمرات زیادی دارد، اما نوع دیگری از انواع قتال نیز وجود دارد که بر مسلمانان واجب است تلاش­های خود  و قتال نکایه را مقدمه ی آن قرار داده و  بر آن متمرکز گشته و توانایی­ها­یشان را بدان معطوف سازند، و آن، «قتال تمکین» یا مطابق اصطلاحات امروزی، قتال آزاد سازی است، این نوع از جهاد است که مسلمانان امروز به آن نیاز شدیدی دارند.

در قتال تمکین بقدر کافی، نکایه­ی دشمنان اسلام هم موجود است، اما ثمرات و دستاوردهای آن فقط در نکایه­ی دشمن یا آزادسازی بعضی از مستضعفان و چیزهایی از این قبیل که در ثمرات جهاد نوع اول بیان شد، منحصر نمی­شود بلکه از مهم­ترین ثمرات آن تمکین و تسلط بر اراضی مسلمانان و تشکیل دولت و حکومت اسلامی و تحکیم قانون شریعت الله می باشد .

معلوم است که عظیم­ترین مصیبت مسلمانان این بوده است که دولت و حکومت اسلامی را از آنها گرفتند و به دنبال  چنین مصیبتی تمام مصیبتهای موجود دامنگیر مسلمین گشت و امروزه نیز  اولین و مهمترین نیاز دنیوی مسلمین بازگرداندن دولت و حکومتی اسلامی است  که  قانون شریعت دینشان را در آنجا اقامه کنند و خود را در پناه آن قرار دهند. و این نوع از قتال یعنی قتال برای تمکین مسلمانان در زمین، یا آزادسازی بعضی از سرزمین­هایشان از دست طواغیت حاکم یا اشغالگران سکولارغاصب به امکانات و شروطی متفاوت با قتال نکایه نیاز دارد .

پس نه شرعاً و نه عقلاً جایز نیست که مجاهدان صادق با جهادشان بعضی از سرزمین­های مسلمانان را نجات بخشیده و آزاد سازند تا بعد از آن افراد دیگری بر جمجمه­ی قهرمانان و مجاهدان و خون شهیدان بالا رفته و ثمره­ی جهادشان را برچینند، و بعد از آن جهاد طولانی و فداکاری و تلاش مجاهدان صادق، با حاکم کردن قوانین سکولاریستی  و دموکراسی ناشی از آن، ثمره­ی جهاد را برای خود برچینند و دوباره مسلمین را به نقطه ی صفر بازگردانند .

تا کی اهداف مجاهدان منحصر به قتال نکایه و آروزی شهادت باقی می­ماند؟ و چه مشکل یا چه مانعی وجود دارد که ایشان را بازداشته است از اینکه برنامه­های خود برای تمکین و آزادسازی و تلاش برای رسیدن به آن را در کنار قتال نکایه و آروزی شهادت، اظهار و آشکار کنند؟
آیا فقه سلیم و فهم صحیح حکم نمی­کند که جایگاه و شأن بسیاری از روایاتی که از بسیاری از شهدای اسلام از اصحاب و تابعین و دیگران نقل شده است را بهتر بشناسیم، تا این حقیقت را دریابیم که اکثر آروزها و اهداف آن بزرگان برای گرفتن افسار اسب­هایشان در میادین جهاد و درهم کوبیدن جمجمه­ی دشمنان با شمشیرهای بران و شوق­شان برای شهادت در راه خدا، مربوط به زمانی بوده است که خلافت و دولت اسلام بر مسلمانان حکمفرما بود؟

زمانی مجاهد باید تنها به شهادت و ضربه زدن مقطعی به دشمن بیاندیشد که صاحب دولت و حکومتی اسلامی باشد و در صورت عدم وجود چنین دولت و حکومتی ناچارا باید دایره ی انتظارات و اهداف دنیوی جهادش را به تشکیل چنین حکومتی متمرکز گرداند. قتال نکایه باید در خدمت قتال تمکین باشد .

[۱]ضربه زدن بر پیکر دشمن اما نه در حدی که بتوان او را کاملاً از پای درآورد و بر او چیره گشت.  . نَکَأ العَدوَّ و فِی العَدوِّ: دشمن را قتل عام کرد و تعداد زیادی را کشت و زخمی کرد. المنجد.

[۲]چیره شدن بردشمن و قوی و استوار گشتن در برابر او بطوریکه کاملاً مغلوب شود. مَکَّنَ یُمَکِّنُ تَمکیناً مِنَ الشَّیءِ: او را بر آن چیز مسلط و چیره کرد.

[۳]المستدرك على الصحيحين ـ کتاب الجنائز ـ صفحه ۴۹۵ ـ شماره ۱۲۷۳ـ به شرط مسلم صحیح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *