منظور از حکومتهای سکولار – لیبرال (۲۱۱)

منظور از حکومتهای سکولار –  لیبرال (۲۱۱)

بر گرفته از کتاب روابط متقابل اسلام و دین سکولاریسم

مؤلف: ابوحمزه المهاجر هورامی

حکومت سکولار در معنی غیر کمونیستی آن حکومتی است که با دین [ آسمانی ] ضدیّت ندارد، اما دین [ آسمانی ] را نه مبنای مشروعیّت خود قرار می دهد و نه مبنای عمل خود؛ وقتی می گوییم حکومت سکولار است به این معناست که نه مشروعیّت خود را از دین [ آسمانی ] کسب می کند و نه احکام و قوانین عملی خود را[۱]

در حکومت  سکولار – لیبرال  با زیر پا نهادن تمام قوانین مربوط به زندگی اجتماعی  ، اعتقاد به بخشی از دین آسمانی  در مورد مسائل محدود شخصی از ميان نمی‌رود اما به يک انتخاب تبديل می‌شود، به گزينه‌ای در ميان مجموعه‌ای از گزينه‌های ديگر .

یک دولت سکولار لیبرال یا کشور سکولار [۲] با آنکه با تمام قوانین دین اسلام در امور جامعه سر ناسازگاری دارد اما دولتی است که نه باورهای  شخصی مذهبی را پشتیبانی می‌کند و نه با آنها تا زمانی که از زندگی اجتماعی و اداری مردم خود را کنار کشیده باشد مخالفت می‌کند ، در این صورت و با چنین پیش شرطی ، دولت و قوانین دین سکولاریسم در باب دین اسلام و شریعتهای آن بصورت خنثی عمل می‌کنند. یک دولت سکولار لیبرال با تمامی شهروندان فارغ از اعتقاد به دین اسلام  و شریعتهای آن یا عدم ایمان به آنها ، یکسان رفتار می‌کند و به افراد خاصی بخاطر داشتن دین اسلام و شریعت خاصی از اسلام بهایی داده نمی‌شود.. در بیشتر حالات چنین دولتی غیر از دین سکولاریسم ، دین رسمی یا چیز مشابهی ندارد. چرا که در کشور سکولارلیبرال غیر از دین سکولاریسم ،  دین و مذاهب دیگر یک امر شخصی محسوب می‌گردند.

دولت سکولار لیبرال برپایه دفاع از آزادی ادیان در حد باورهای فردی و درونی اشخاص  و مبارزه و سرکوب قوانین شریعتهای آسمانی در امور زندگی اجتماعی و عمومی انسانها که هدف دینسکولاریسم است بنا شده‌است.. قانون همگی شهروندان را به طور یکسان بدون دخالت قوانین شریعتهای آسمانی ، تحت پوشش قرار می‌دهد. و از این لحاظ هیچ گونه اجازه ای به اجرایی شدن قوانین دینی در امور اجرایی و آموزشی جامعه نمی دهد . شهروندان یک دولت سکولار لیبرال مجبور نیستند بی خدا باشند.

کشور سکولار لیبرال  لزوماً «سیاست بی‌خدایی» ندارد، بلکه (همانند متمم اول قانون اساسی ایالات متحده آمریکا) مانع ورود شریعتهای آسمانی  در قلمرو قوانین حکومتی کشور و مانع از چیرگی و مستولی مذهبی در قیاس با مذهبی دیگر است. هدف از کشور سکولار لیبرال ، تشکیل پلورالیسم سیاسی در جامعه‌ بر پایه ی دین سکولاریسم است .

 

 

[۱] عبدالکریم سروش ، معنا و مبنای سکولاریسم ، کیان، ش ۲۶، ص ۶٫

[۲]Secular state

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *