نجاشی نیز به حکم الله حکم نمی کرد اما پیامبر او را برادر نامید (۳۱۶)جنگ روانی و شبهه پراکنی سکولار زده های التقاطی

  • نجاشی نیز به حکم الله حکم نمی کرد اما پیامبر او را برادر نامید (۳۱۶)جنگ روانی و شبهه پراکنی سکولار زده های التقاطی

 

بر گرفته از کتاب روابط متقابل اسلام و دین سکولاریسم

مؤلف: ابوحمزه المهاجر هورامی

سکولار زده های منتسب به اخوان و دیگر وعاظ السلاطین و دین فروشان جهت توجیه حضور در حکومتهای سکولار و مشروعیت بخشیدن به حکام سکولاریست داستان سیدنا نجاشی را چنین وصف می کنند که : وی به حکم الله حکومت نمی کرد ، پس چرا رسول الله صلی الله علیه برای او لفظ «برادر»  خطاب کرده و برای وی نماز جنازه اقامه کرده بود ؟[۱]

در پاسخ می توان گفت : اولا- هیج دلیلی وجود ندارد که نجاشی به غیر ما انزل الله حکم نموده بود وحتی بر حکم کردن بر ما انزل الله نیز دلیلی وجود ندارد ، در قاعده اصول داریم که«  إذا وجد الاحتمال بطل الاستدلال»زماني كه « احتمال »  به وجود آمد  « استدلال » باطل مي گردد .

ثانیا ـ عَنْ عَبْدِاللَّهِ بْنِ مَسْعُوْدقَالَ: کُنَّا نُسَلِّمُ عَلَى النَّبِیِّوَهُوَ فِی الصَّلاةِ، فَیَرُدُّ عَلَیْنَا، فَلَمَّا رَجَعْنَا مِنْ عِنْدِ النَّجَاشِیِّ سَلَّمْنَا عَلَیْهِ، فَلَمْ یَرُدَّ عَلَیْنَا، وَقَالَ:«إِنَّ فِی الصَّلاةِ شُغْلاً»[۲] عبد الله بن مسعود می گوید: (ابتدا) هنگامی که رسول الله صلي الله عليه وسلم  مشغول نماز خواندن بود و ما به ایشان سلام می دادیم، جواب سلام ما را می داد. اما هنگامی که از نزد نجاشی (پس از هجرت به حبشه) برگشتیم و سلام دادیم، جواب نداد و فرمود: «در نماز، مشغولیت دیگری وجود دارد»

سبحان الله نمازی که روزانه پنج بار تکرار میکردند را هنوز عبد الله بن مسعود نمی دانست که وحی تکمیل آن آمده و از سخن گفتن در نماز نهی شده اند  ؛ فقیه ترین اصحاب عبد الله بن مسعود ، هم از تکمیل آن خبر نداشته پس چگونه احکام دیگر به نجاشی برسد؟

سیدنا نجاشی در میان نصارا با دستورات انجیل حکم می کرد هم چنانکه رسول الله صلی الله علیه وسلم نیز در میان یهود مدینه ابتدا بر اساس تورات حکم می کرد.  باز هم نجاشی مقصر نیست وزمانی که احکام قرآن به وی برسد و وی به آن حکم نکند مقصر خواهد شد ولی وی به اندازه ای که به وی رسیده بود حکم می کرد . همۀ مؤرخان هم نظرند که نجاشی رحمه الله قبل از تکمیل شدن شریعت اسلامی و رسیدن قوانین اجرائی حکومتی به وی وفات کرده است . 

البته در مورد سیدنا نجاشی نیز اضافه نمودند که کسی روایت نکرده است که وی نمازهای پنج گانه را خوانده باشد پس اگر حکام سکولار و یا طرفداران سکولار آنها نماز هم نخواندند اشکالی ندارد و …. که این هم ظن و گمانهای بی پایه و اساسی است که مثل همیشه مبنای عمل دشمنان قانون شریعت الله و اسباب انحراف مردم جاهل و نفهم گشته است .

[۱] در بخاری نیز منقول است

[۲] بخارى:۱۱۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *