با تشکیل اتحادیه جولانی احتمال درگیری با گروه های تحت تحالف احرار الشام قوت گرفت

با تشکیل اتحادیه جولانی  احتمال درگیری با گروه های تحت تحالف احرار الشام قوت گرفت

به قلم: ابوخالد کردستانی

چندی پیش جبهه جولانی، گروه نور الدین الزنکی، جیش السنة، جبهه انصار الدین و لواء الحق در بیانیه ای از تشکیل یک سازمان نظامی جدید تحت عنوان “هیئت آزاد سازی شام”(هیئة تحریر الشام) خبر دادند. این اقدام پس از شکست توافق میان گروه های مسلح و فتح الشام با پیشنهاد احرار الشام  جهت اتحاد میان گروه ها رخ داد.

این گروه ها که تحت عنوان “هئیة تحریر الشام” ائتلاف کرده اند اعلام نمودند که رهبری آنها را “ابو جابر هشام الشیخ” بر عهده خواهد داشت. هیئت هماهنگی گروه های مسلح همچنین اعلام کرد: ابو محمد الجولانی فرمانده گروه جبهه فتح الشام به عنوان فرمانده کل نظامی هیئت تحریر الشام فعالیت خواهد کرد.

بر اساس اعلام گروه های مسلح ابو جابر الشیخ عضو مجلس شورای احرار الشام و یکی از رهبران سابق این گروه است که به همراه گروهی دیگر از احرار الشام اعلام جدایی کرده تا هیئت تحریر الشام را تشکیل دهد. در صدر این گروه جدا شده سخنگوی نظامی احرار الشام ابو یوسف المهاجر به چشم می خورد.

گروه اشرار الشام که رسما هدف خود را به دموکراسی و جامعه ای مدنی تغییر داده است از حمایت ترکیه و آمریکا و متحدینش برخوردار می باشد .با این وجود و با جدا شدن اعضای برجسته ی این گروه و پیوستن به جناح رقیب و در اثر صدور فرمانی از جانب اربابان، احتمال شعله ور شدن جنگی نیابتی در میان این گروه و با گروههای متحد با جولانی شدت گرفته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *