چه کسی عید و شادی ملت مسلمان افغانستان را به غم و ماتم تبدیل کرد؟

چه کسی عید و شادی ملت مسلمان افغانستان را به غم و ماتم تبدیل کرد؟

عید الفطر یا عید خورد جشن متبرک و مقدس تمام امت اسلامی مملو از خوشی است که پس از یکماه روزه داری ماه مبارک رمضان، الله متعال بر مسلمانان به عنوان یک انعام خاص خود ارزانی داشته است. مسلمانان در این روزها در تلاش خوشحال کردن خود و دیگران هستند. عبادات خاص عید را انجام می دهند. از حال و احوال یکدیگر جویا می شوند و برای مبارکی عید به نزد یکدیگر می روند و این روز مبارک را با اعمال بزرگ و اخلاق عالی همراه با عاطفه، صله رحمی و شفقت تجلیل می کنند.

ملت مظلوم افغانستان از چندین دهه بدینسو با حالت اضطراب و جنگی مواجه است، بیشتر روزهای سال همراه با غم و ماتم سپری می شود. مناسبت خوشی روزهایی همانند عید از اهمیت خاصی برخوردار است که در این روز کم از کم بجای رنج، احساس خوشحالی می توانند، داشته باشند. کودکان، بزرگان و جوانان از خرسندی روزهای عید لذت می برند، به دیدن یکدیگر می روند و با مراسم خاص این فرصت خوشی و شادمانی را تجلیل می کنند.

اما امسال دشمنان دین و ملت ما، شادمانی چند روز محدود عید را نیز از هموطنان بیچاره ما گرفت. در شب عید طیاره درون آمریکایی یک عراده موتر ملکی را در ولسوالی چاربران ولایت پکتیکا هدف قرار داد که در این حمله هفت تن بشمول زنان و کودکان به شهادت رسیدند. در همین شب –عید- نیروهای قاتل داخلی و خارجی بر بازار ولسوالی گیروی ولایت غزنی چاپه زدند. ۱۳ عراده موتر و موترسایکل مردم ملکی را حریق کردند. دوکان های زیادی را تخریب کرده و مردم ملکی که برای خرید لباس های عید به بازار آمده بودند را لت و کوب کردند و همه را مجبور به فرار کردند.

به مانند شب عید، روز نخست عید نیز شاهد وحشت آمریکایی ها و مزدوران داخلی بود، در روز نخست عید طیارات درون آمریکایی باشندگان ملکی قریه های عیلزو و داودخیل ولسوالی چاربران ولایت پکیتکا را که پس از نماز عید به سوی خانه هایشان می رفتند بمباران کردند. در این بمباران ۸ تن افراد ملکی به شهادت رسیدند. در شب دوم عید نظامیان داخلی و خارجی در منطقه جانی خیل ولسوالی جلریز ولایت میدان وردگ عملیات کردند که در جریان آن ده تن بشمول یک پدر و دو فرزندش را به شهادت رساندند. چندین تن را نیز دستگیر کرده با خود بردند و دها باب دوکان یک شهرک در منطقه مذکور را تخریب کردند. نیروهای دشمن بمانند وحشت پکتیکا و میدان وردگ، مظالم و جنایاتی را در روزهای عید در دیگر ساحات و مناطق کشور انجام دادند که در مجموع بیشتر از ۳۰ تن از هموطنان ملکی شهید و تعداد زیادی زخمی شدند و زیان های مالی سنگینی به مردم عام ملکی وارد گردید.

این حملات اشغالگران و مزدورانشان در روزهای خوشی و شادی عید، ثابت نمود که این نیروها خود را به هیچ نوع اصول دینی، انسانی و قانونی مسئول نمی دانند. ارزش های ملت افغان برایشان هیچ اهمیت ندارد. آرامش، آسایش و صلح را تنها بحیث یک شعار مورد استفاده قرار می دهند و در میدان عمل آنهم حتی در روز مبارک عید، خوشحالی را از ملت می ربایند و روزهای خوشی و شادمانی را به غم و ماتم برایشان تبدیل می کند.

امارت اسلامی افغانستان در روزهای مبارک عید همه شرایط خوشی و اطمینان را برای ملت خود مهیا کرده است، و نهایت تلاشش این بود که ملت رنجدیده افغان این روزهای مبارک را به شکل خوب آن تجلیل کند. جنایات انجام شده در روزهای عید یک مثال آشکار از وحشت و قساوت دشمن بزدل است که جنایتی نابخشودنی دانسته می شود. از ملت افغان و جهانیان می خواهیم که فریب شعارهای پوچ صلح و آتش بس دشمن را نخورند بلکه در عمل ببینند که اشغالگران و مزدوران بی رحم تا کدام حد، دشمنان آرامش، آسایش و خوشحالی ملت افغان هستند.


دیدگاهتان را بنویسید