نهی از هرآنچه در برابر وحدت اسلامی و بیرون راندن کفار سکولار خارجی وتشکیل حکومت اسلامی مانع ایجاد کند

 نهی از هرآنچه در برابر وحدت اسلامی و بیرون راندن کفار سکولار خارجی وتشکیل حکومت اسلامی مانع ایجاد کند

  گردآوری: ابوبکر الخراسانی

رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرمایند: مَا نَهَيْتُكُمْ عَنْهُ فَاجْتَنِبُوهُ وَمَا أَمَرْتُكُمْ بِهِ فَافْعَلُوا مِنْهُ مَا اسْتَطَعْتُمْ فَإِنَّمَا أَهْلَكَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ كَثْرَةُ مَسَائِلِهِمْ وَاخْتِلَافُهُمْ عَلَى أَنْبِيَائِهِمْ [۱]«هر آنچه شما را از آن منع كردم پرهيز نماييد و آنچه شما را به انجام آن امر كردم به اندازه توانايي به آن مبادرت ورزيد. براستي آنهايي كه قبل از شما بودند به علت زياده روي در سؤال كردن و اختلافشان در مورد پيامبران هلاك شدند».

در صحيح مسلم بيان سبب و علت روايت اين حديث اينگونه آمده است كه: از ابوهريره روايت است كه گفت: رسول الله صلی الله علیه وسلم براي ما موعظه مي كرد. فرمود:(أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ فَرَضَ اللَّهُ عَلَيْكُمْ الْحَجَّ فَحُجُّوا) «اي مردم خداوند حج را بر شما واجب كرده است پس حج را ادا كنيد» مردي گفت: اي رسول الله صلی الله علیه وسلم آيا هر سال بر ما واجب است؟ پيامبر صلی الله علیه وسلم سكوت نمود. تا آنجا كه مرد سؤالش را سه بار تكرار كرد. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:(لَوْ قُلْتُ نَعَمْ لَوَجَبَتْ وَلَمَا اسْتَطَعْتُمْ) «اگر مي گفتم بلي آن بر شما واجب مي شد اما به اندازه توانايي آن را به جا آوريد» سپس فرمودند:«ذَرُونِي مَا تَرَكْتُكُمْ فَإِنَّمَا هَلَكَ مَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ بِكَثْرَةِ سُؤَالِهِمْ وَاخْتِلَافِهِمْ عَلَى أَنْبِيَائِهِمْ فَإِذَا أَمَرْتُكُمْ بِشَيْءٍ فَأْتُوا مِنْهُ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَإِذَا نَهَيْتُكُمْ عَنْ شَيْءٍ فَدَعُوهُ»[۲]   «در مورد چيزهايي كه از شما واگذاشته ام چيزي نپرسيد. كساني كه پيش از شما بودند بخاطر زياد سؤال كردن، و اختلاف بر سر پيامبرانشان، هلاك شدند هرگاه شما را به چيزي امر كردم آن را به اندازه توان و قدرتتان انجام دهيد و اگر شما را از چيزي نهي كردم آن را رها كنيد» و در روايت ديگري مي فرمايد:( ذَرُونِي مَا تَرَكْتُكُمْ) «در مورد چيزهايي كه از شما واگذاشته ام چيزي نپرسيد». پس اصحابش را به ترك سؤال از آنچه به آن نيازي نيست راهنمايي و ارشاد مي نمايد.

منظور حديث در نهي كردن از سؤال زياد پرسيدن به معني ترك كردن سؤال از آنچه شخص به آن نياز دارد، نيست بلكه منظور از آن نهي از سؤالي است كه انسان به آن نيازي ندارد بطوري كه از آن قصد زياده روي يا سختگيري باشد يا تنگ كردن امري كه در آن فراخي و وسعت وجود دارد، منظور باشد.

زمانی که سرزمین مسلمین توسط کفار سکولار جهانی و مرتدین محلی اشغال شده است و کفار سکولار جهانی روزانه دهها خواهر و برادر مسلمان ما را به خاک و خون می کشند و مسلمین به وحدت اسلامی و یکپارچگی نیاز دارند پرداختن به هر امری که به این وحدت اسلامی لطمه وارد کند و منجر به تفرق و سپس فشل و سستی و بی ابهتی مسلمین شود ظلمی است آشکار  به مسلمین و پشتیبانی و خدمتی بی مزد به کفار که از آن نهی شده است.   

 در سخن رسول الله صلی الله علیه وسلم كه مي فرمايد:(مَا نَهَيْتُكُمْ عَنْهُ فَاجْتَنِبُوهُ) «هر آنچه شما را از آن منع كردم پرهيز نماييد» امر به دوري از هر آنچه شريعت از آن نهي نموده مي كند فرقي نمي كند آن حرام يا مكروه باشد و تأكيدي براي معناي سابق است كه تعبير آن با لفظ(اجتنبوا) آمد و آن لفظي است كه معني «دوري» را مي دهد گويي اينكه تو در طرفي مي باشي و گناه در طرف ديگر است و بدين خاطر اين كلمه(اجتنبوا) در معنا بليغ تر از كلمه «ترك» است.

نكته قابل توجه اينكه شريعت در جانب منهيات به نسبت امرها بيشتر سختي به خرج داده است پس اجراي اوامر متكي بر داشتن توانايي است بر خلاف نهي و آن بدين دليل است كه اين شريعت زيبا پيوسته براي از بين بردن رويدادهاي شر و بدي سعي مي كند تا باعث انتشار آن نشود و آن جز با دوري از آنچه خداوند عزوجل حرام نموده، ميسر نمي گردد و بدين خاطر است كه الله تعالي در كتاب محكمش مي فرمايد:{يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ (نور ۲۱) «اي كساني كه ايمان آورده ايد از راههاي شيطان پيروي نكنيد» پس اسبابي كه در راستاي وارد شدن به حرام باشد را حرام كرده است و به طريق اولي خود حرام نيز حرام مي باشد.

از خلال آنچه گذشت براي شما اي خواننده گرامي خطاي بسياري از مسلمانان برايت روشن و آشكار گرديد كساني كه در انجام طاعات و عبادات سعي و تلاش مي كنند همراه با اينكه در مرتكب شدن محرمات کوچک یا بزرگ سستي زياد به خرج مي دهند پس او را مي بيني هنگامي كه مردم روزه مي گيرند با آنها روزه مي گيرد اما هنگامي كه به پرهیز از شرک تفرق و جنگ داخلی میان مسلمین و ریختن خون مسلمان  و … دعوت می شوند از نزديكي گناهان بزرگ و کوچک پرهيز نمي كند و از روي جهل يا اينكه خود را به جهل مي زند مرتكب گناه و معاصي مي شود.

رسول الله صلی الله علیه وسلم به منظور راهنمايي امتش فرمود:اتَّقِ الْمَحَارِمَ تَكُنْ أَعْبَدَ النَّاسِ[۳] «از حرامها بترس تا عابدترين مردم باشي». و اين به معني كوتاهي و سستي كردن در انجام عبادت در كارها نمي باشد آن همانگونه است كه حسن بصري/ مي گويد:”ما عبد العابدون بشيء أفضل من ترك ما نهاهم الله عنه” «عبادت كنندگان با چيزي بافضيلت تر از ترك آنچه خداوند از آن نهي كرده است او را عبادت نكرده اند».

و از راهنمايي هاي اين حديث اين است كه مسلمان باید پرهیز از منهیات برایش اهمیت و جایگاه ویژه ای داشته باشد بخصوص منهیاتی چون تفرق و جنگ داخلی و ریختن خون مسلمان به ناحق و پشتیبانی کردن از کفار بر علیه مسلمین که ثمره ای جز دوام اشغالگری کفار سکولار جهانی و مرتدین محلی، کشت و کشتار مسلمین، ویرانی سرزمین مسلمین، ذلیلی و آوارگی برای مسلمین در بر ندارد و الله تعالی با چشاندن باس عده ای بر عده ی دیگر«» این تفرقه اندازان را عذاب می دهد  چون جزا و پاداش از جنس عمل است.

در آخر از الله تعالي مسئلت مي خواهيم كه حق را همانگونه كه هست به ما نشان دهد و پيروي كردنش را بر ما ارزاني دارد و باطل را همانگونه كه هست به ما بنماياند و دوري از آن را به ما عطا فرمايد و الحمد لله أولا و آخرا.


[۱] رواه البخاري و مسلم

[۲] صحيح البخاري برقم (۷۲۸۸) ، وصحيح مسلم برقم (۱۳۳۷) .

[۳] رواه ترمذي

دیدگاهتان را بنویسید