اعلامیه امارت اسلامی در قبال تویت دونالد ترامپ در مورد مذاکرات

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید دیدار با رهبران طالبان و رئیس جمهوری افغانستان در کمپ دیوید را لغو و گفتگوهای صلح میان آمریکا و طالبان را متوقف کرده است

اعلامیه امارت اسلامی در قبال تویت دونالد ترامپ در مورد مذاکرات

ما با تیم مذاکراتی امریکایی مذاکرات مفید داشتیم و توافقنامه نهایی شد، تیم مذاکراتی امریکا تا دیروز از پیشرفت های انجام یافته راضی بود و گفتگوها را در فضای خوبی به پایان رساندیم، هر دو جهت مشغول آمادگی برای اعلان توافقنامه و امضا بودند.

پس از اعلان و امضای توافقنامه، تاریخ ۲۳ ماه جاری میلادی را نخستین روز نشست مذاکرات بین الافغانی تعیین نموده بودیم.

کشورهای منطقه و جهان و سازمان های جهانی نیز ازین پروسه حمایت می کردند.

اکنون که رئیس جمهور امریکا دونالد ترامپ روند مذاکرات با امارت اسلامی را متوقف اعلان کرده است، تاوان این کار او بیش از هر کسی به خود امریکا می رسد، اعتبار امریکا را زیان مند و موقف آن را در قبال صلح دیگر هم برای جهان روشن ساخت، تلفات جانی و مالی امریکا را بیشتر و نقش امریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می کند.

امارت اسلامی با دوام دادن مذاکرات ثابت کرد که جنگ از سوی دیگران بر ما تحمیل شده و اگر بجای جنگ راه تفاهم اختیار کرده شود، ما تا پایان برای آن متعهد می مانیم.

پیش از امضای توافقنامه عکس العمل نشان دادن بر یک حمله، بیانگر حوصله مندی نیست. در حالی که اندکی پیش تر ازین حمله، ایالات متحده و همکاران داخلی شان در حملات متعددی صدها تن افغان ها را به شهادت رساندند و دارایی شان را طعمه آتش ساختند.

داکتر زلمی خلیلزاد دعوت نامه رئیس جمهور امریکا برای رفتن به امریکا را در اواخر ماه اگست برای ما رساند. ما این سفر را تا امضای توافقنامه در دوحه به تعویق انداخته بودیم.

امارت اسلامی پالیسی قوی و موقف غیر متزلزل دارد، ما بست سال پیش هم صدای تفاهم بلند نموده بودیم و امروز هم موقف ما همان است و باور داریم که جهت امریکایی دوباره به همین موقف بر می گردد.

مبارزه هژده ساله ما برای امریکایی ها ثابت کرده باشد که ما جز اینکه اشغال کشور ما به گونه کامل به پایان برسد و افغان ها به خواست خود شان گذاشته شوند، دیگر به هیچ جیزی قانع نمی شویم و برای این هدف بزرگ به جهاد کنونی خود دوام می دهیم و بر پیروزی نهایی باور کامل داریم. ان شاء الله و ما ذالک علی الله بعزیز.

امارت اسلامی افغانستان
۹/۱/۱۴۴۱هـ ق
۱۷/۶/۱۳۹۸هـ ش ــ ۲۰۱۹/۹/۸م

دیدگاهتان را بنویسید