حساسیت و زیر نظر داشتن دشمن و «توطئه» جهت از بین بردن حساسیتها و انکار واضح ترین امور

حساسیت و زیر نظر داشتن دشمن و «توطئه» جهت از بین بردن حساسیتها و انکار واضح ترین امور

به قلم: کاوه مریوانی

یکی از مسائل اساسی و زیر بنائی که بسیاری از مسلمین به ان توجه و دقت نمی کنند و معمولا در این زمینه دچار اشتباه می شوند مساله ی دشمن شناسی شرعی و درجه بندی شرعی دشمنان است . با توجه به آیاتی چون : لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُوا ۖ وَلَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُم مَّوَدَّةً لِّلَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ قَالُوا إِنَّا نَصَارَىٰ ۚ (مائده/۸۲) یا اتفاقات مربوط به ابتدای سوره ی روم و جنگ بین مجوسی ها دشمنان شماره ۲ با نصرانی ها دشمنان شماره ۳ و حتی موضع گیری مهاجرین حبشه در برابر ارتش کافر نجاشی و کودتاگران متوجه می شویم که مسلمین صدر اسلام در همان دوران مکی و قبل از نازل شدن صدها حکم دیگر مثل زکات ، جهاد، حجاب، ممنوعیت شراب خوری و زنا و… دشمن شناسی شرعی و درجه بندی شرعی دشمنان را از طریق آیات قرآن یاد گرفته بودند.

این نکته ی خیلی مهم و با ارزشی است که مسلمین یا آن را نادیده گرفته اند و یا چنان سرسری از روی آن می گذرند که انگار وجود ندارد، به همین دلیل به راحتی دچار اشتباه می شوند و با رها کردن دشمنان اصلی به جان هم می افتند.

ما باید دشمن را بشناسیم و علاوه بر آن در برابر حرکات دشمن حسّاسیّت داشته باشیم. دقیقا مثل یک فرمانده ی میدانهای جنگ باید کوچکترین حرکت دشمن را زیر نظر گرفته و به تجزیه و تحلیل این حرکات و گفتارهای دشمن بپردازند . به عنوان مثال باید متوجه شویم که امروز آمریکا فلان پایگاه را در افغانستان یا قطر یا آل سعود یا سوریه و عراق و امارات و بحرین و غیره ایجاد کرده یا تعطیل کرده است یا به فلان شبکه ی ماهواره ای اجازه ی فعالیت و تولید جنگ روانی نموده است یا از طریق مزدورانش به کشتار مسلمین یمن و غزه و شمال سوریه و لیبی و غیره می پردازد ؛ حالا هدف از این کار چیست؟ چرا چنین کاری را انجام می دهد؟ علت اساسی چیست؟

 این یعنی حساسیت در برابر حرکات دشمن و تشخیص نقشه های او، و آمادگی و تهیه ی پادزهر در برابر زهری که احتمالا خواهد ریخت، و خنثی کردن حرکات دشمن .

بدون شک در پیش گرفتن چنین واکنش صحیحی در برابر دشمنان هزینه های سنگینی را بر دشمن وارد کرده و  حتی ممکن است باعث نابودی دشمن و قدرت گیری مسلمین گردد، به همین دلیل دشمن از طریق مجریان جنگ روانی که در اختیار دارد با ادبیاتهای مختلف لیبرالی و کمونیستی و شبه اسلامی و التقاطی و … وارد جنگ نرم و روانی با مسلمین می گردد.

دشمن از طریق این کانالهای مختلفی که تولید کرده است می خواهد نقطه ی مقابل این واکنش و حساسیت به دشمن را در میان مسلمین پرورش دهد یعنی در همان قدم اول اصل دشمن را انکار می کند .

یعنی زمانی که گفته می شود طبق این آیات قرآن و سنت صحیح، مسلمین دارای دشمنانی همیشگی هستند؛ و حتی دسته ای از این دشمنان به نام مشرکین یا سکولاریستها همیشه با مسلمین در حال جنگ مسلحانه هستند تا مسلمین را از محتوای چهارگانه ی دین (۱-قدرت حاکمیت۲- قانون وبرنامه۳- اطاعت کردن۴- مجازات و پاداش) دور نموده و این مفاهیم چهار گانه ی دین را از اسلام گرفته و به دین سکولاریسم بدهند چنانچه الله تعالی می فرماید: لا يَزالُونَ يُقاتِلُونَکُمْ حَتَّي يَرُدُّوکُمْ عَنْ دينِکُمْ إِنِ اسْتَطاعُوا (بقره/۲۱۷) فورا موضع گیری نموده و انگار نه آیه ای دیده اند و نه حدیثی و نه ان همه سخن بزرگان دین، می گویند: دشمنی وجود ندارد، کدام دشمن؟ شما دچار «توهّم توطئه» شده اید. 

بیان همین سخن «توهّم توطئه» از سوی مجریان جنگ روانی دشمن خودش عین توطئه جهت از بین بردن حساسیتها و انکار واضح ترین امور است.

دیدگاهتان را بنویسید