گروههای مسلح سلفی نجدی در سوریه یا جماعتهای حنفی و شافعی و… ؟

گروههای مسلح سلفی نجدی در سوریه یا جماعتهای حنفی و شافعی و… ؟

به قلم: ابوبکر خراسانی

با نگاهی مختصر به جنگ گروههای مسلح سوری متوجه می شویم که  تفکر غالب حاکم بر این گروهها که گاه تعداد آنها به ۸۰۰ گروه می رسید سلفیت خاص نجد بود نه گروههائی با تفکرات شافعی یا حنفی و حنبلی و… . در جنگ گروههای مسلح سوری سلفی نجدی نیز بیشتر از ۶۰ هزار مهاجر اهل سنت خارجی به قتل رسیدند که حکومت سوریه مدعی بود تنها در همان ۵ سال اول جنگ جسد ۱۵ هزار نفر از آنها را به کشورهای مبدا آنها تحویل داده است .

با آنکه ارتش آزاد سوریه در آگوست سال ۲۰۱۱ با سازماندهی نظامیان جدا شده از ارتش سوریه که به ترکیه گریخته بودند؛ به فرماندهی ریاض الاسعد تشکیل شد اما متشکل از انواع عقاید سلفی و صوفی و سکولار و غیره بود . غیر از این تمام گروههای مسلح سوری دارای تفکرات سلفیت نجدی بودند که هرگز نتوانستند با هم متحد شوند و جبهه ی واحدی را تشکیل دهند .

 هر چند جبهه اسلامی آزادی‌بخش سوریه در سال ۲۰۱۲ با اتحاد میان ۲۰ گروه از جمله گردان‌های فاروق، الفاروق الاسلامی، گردان توحید، گردان فتح، گردان‌های اسلام، گردان عقاب‌های شام و شورای انقلابیون دیرالزور تشکیل شد که در استان‌های ادلب، حلب، دمشق، حمص و دیرالزور مستقر بودند و رهبریت آن به عهده “احمد عیسی”، امیر گروه “عقاب‌های شام” بود؛ اما عمر این اتحاد طولانی نبود و باز به تجزیه ی این گروههای سلفی نجدی منجر شد.

 در زیر به عنوان مثال به ذکر تعدادی از این گروههای سلفی نجدی می پردازیم که  نه تنها هرگز با هم متحد نشدند بلکه به صورت نوبتی با هم جنگیدند و مرتکب فجایع غیر قابل انکاری در مقابل هم شدند که درس و عبرتی شده اند برای اهل سنت:

 • گردان‌های الفاروق به رهبری اسامه الجنیدی که اواخر سال ۲۰۱۱ در منطقه باب عمرو، در استان حمص تشکیل شد در سال ۲۰۱۳ و با شروع درگیری‌های داخلی میان گروه‌های مسلح سلفی نجدی، این گروه نیز دچار اختلافات داخلی شد که این اختلافات باعث درگیری مسلحانه داخل گروه و کشته شدن برخی از امرای آن شد.
 • گروه سلفی نجدی عقاب‌های شام به رهبری شیخ سلفی احمد عیسی که در سال ۲۰۱۱ در استان ادلب در مرز با عراق، اعلام موجودیت کرد.
 • –         گروه سلفی نجدی گردان‌های التوحید به رهبری عبدالعزیز سلامه که در اواسط سال ۲۰۱۲ برای ایجاد ائتلاف میان گروهک‌های مسلح در حومه حلب تشکیل شد.
 • –         گروه سلفی نجدی و… گردان الفتح که رهبریت آن به صورت شورائی و در مناطق کردنشین سوریه، استان الحسکه و برخی مناطق استان الرقه فعالیت داشتکه  بیشترین درگیری این گروه با جماعت ابوبکر بغدادی در استان الرقه  بود.
 • گروه  سلفی نجدی جیش‌الاسلام به رهبری زهران علوش در سپتامبر ۲۰۱۳ اعلام موجودیت کرد که متشکل از ۵۰ گروهک با تفکر سلفی نجدی بود و بیشتر در دمشق و حومه آن فعالیت داشت. جیش الاسلام معروف به ارتش عربستان در سوریه بود. از نظر سلاح و تجهیزات نظامی از مجهزترین گروه‌ مسلح سلفی نجدی به شمار می رفت.
 • گروه سلفی نجدی جبهه اسلامی سوریه در دسامبر ۲۰۱۲ با پیوستن ۱۳ گروه سلفی نجدی سلفی نجدی مثل گردان الحق در حمص، انصار شام در ادلب، جیش التوحید در دیرالزور و گردان مجاهدین شام در حما آغاز به کار کرد، هسته مرکزی آن توسط حسان عبود، معروف به عبدالله الحموی تشکیل شد.
 • جبهه اسلامی سوریه در بسیاری از درگیری‌ها با گروه‌های مختلف از جمله ارتش آزاد همکاری کرده اما از به رسمیت شناختن ائتلاف ملی مخالفان به عنوان نماینده مردم سوریه امتناع می‌کند؛ این گروه خود را جزئی از القاعده می‌دانست و در درگیری‌های داخلی اخیر میان گروه‌های سلفی نجدی سوریه، حملات زیادی علیه  دوله انجام داد.
 • گردان‌های سلفی نجدی  احفاد الرسول که در سال ۲۰۱۲ از ائتلاف ۴۰ گروهک  سلفی نجدی در استان ادلب آغاز به کار کرد که به مرور زمان و طی حملات  جماعت ابوبکر بغدادی در استان الرقه، بسیاری از اعضای آن کشته یا به دوله پیوستند.
 • گروه سلفی نجدی انصار الاسلام که در سال ۲۰۱۲ در سوریه آغاز به کار کرد اما به دلیل جدا شدن تمام افراد این گروه  و پیوستن به دیگر گروه‌ها عملا موجودیتی نداشت تا اینکه پس از فرسوده شدن سایر گروهها بار دیگر شکل گرفت.
 • گردان سلفی نجدی شهدای یرموک که در آگوست سال ۲۰۱۲ با ائتلاف هشت گروهک سلفی نجدی در استان درعا در مرز اردن و منطقه اشغالی جولان در مرز با سرزمین‌های اشغالی به رهبری بشار الزعبی شکل گرفت.
 • جماعت سلفی نجدی دولت اسلامی (دوله) به رهبری ابوبکر البغدادی .
 • گروه سلفی نجدی جبهه‌النصره (فتح الشام کنونی) به رهبری ابومحمد الجولانی اواسط سال ۲۰۱۱ میلادی با کمک -جماعت سلفی نجدی دولت اسلامی (دوله) تأسیس و تقویت شد.  اما بعدها ضمن خیانت به دوله و انتخاب آن از سوی ایمن الظواهری به عنوان شاخه اصلی القاعده در سوریه مرتکب خیانت مجدد به  جماعت سلفی نجدی القاعده ی ایمن الظواهری نیز شد و هم اکنون در استان ادلب طبق نقشه های مشترک ناتو(ترکیه) و آمریکا ادامه ی حیات می دهد.
 • جماعت سلفی نجدی ارتش مجاهدین و الانصار که در اواخر سال ۲۰۱۳ از کشورهای حوزه قفقاز مانند چچن و ازبکستان به سرکردگی عمر الشیشانی در شمال حلب و در مرزهای با ترکیه تشکیل شد.
 • جماعد سلفی نجدی جیش النصر که متشکل از ۱۶ گروه سلفی نجدی  کوچک‌تر بود که تسلط بر شهر جسر الشغور را از اهداف خود اعلام کرده بود .

–           گروه سلفی نجدی فیلق الشام که در سال ۲۰۱۴ از اتحاد ۱۹ گروه مختلف دیگر ایجاد شد و در اوائل سال ۲۰۱۸ فرمانده این گروه یاسر عبدالرحیم بود که بعنوان یکی از اصلی ترین فرماندهان میدانی عملیات شاخه زیتون ترکیه(ناتو) در خاک سوریه محسوب میشد. فیلق الشام در عملیات نظامی سپر فرات ارتش ترکیه در سال ۲۰۱۶ و همچنین تجاوز نظامی سال ۲۰۱۸ ترکیه به عفرین شرکت کرده است.

–           گروه سلفی نجدی جبهة الاصالة و التنمیة که با تحریرالشام، جیش الاسلام و احرارالشام همکاری دارد.

این واقعیت جنگ سوریه است که گروههای سلفی نجدی سعی دارند جنگ خودشان را جنگ اهل سنت معرفی کنند در حالی که هر وقت فرصت کرده اند در افغانستان و سوریه و عراق و لیبی و یمن و سومالی و …هزاران اهل سنت شافعی و حنفی و مالکی مخالف تفکرات سلفیت نجدی خود را به فجیع ترین شیوه ی ممکن قتل عام کرده اند  هر چند که سلفی های نجدی مخالف برداشت خود را نیز تحمل نکرده اند و فجایعی فراموش نشدنی نسبت به هم انجام داده اند .

 اهل سنت تا کی قرار است تاوان این تفکر مخرب سلفیت نجدی را بدهد ؟  

دیدگاهتان را بنویسید