شناختی بر سلفیت نوع اول

شناختی بر سلفیت نوع اول

به قلم: ابوابراهیم هورامی

چنانچه می دانیم سلفیت تا به زمان ما رسیده با سه عنوان مجزا عنوان شده است . سلفیت نوع اول که خیرالقرون را شامل می شود و سلفیت نوع دوم که ابن تیمیه و شاگردانش را در بر می گیرد و سلفیت نوع سوم که شامل محمد بن عبدالوهاب و ادامه دهندگان راهش می گردد.

هم اکنون بحث ما سر سلفیت نوع اول است. در این نگرش سلف یعنی: صحابه و تابعین و اتباع تابعین که در خیر القرون (سه قرن ابتدائی اسلام) می زیسته اند. و رسول الله صلی الله علیه وسلم این طیف از مسلمانان را بهترین این امت می دانند، در حدیثی به این مسأله اشاره می شود: (خَیْرُکُمْ قَرْنِی ثُمَّ الَّذِینَ یَلُونَهُمْ ثُمَّ الَّذِینَ یَلُونَهُمْ) متفق علیه. بهترین افراد امت من، کسانی هستند که در قرن من زیسته اند (یعنی صحابه)، سپس کسانی که بعد از آن ها می آیند (تابعین) و سپس کسانی که بعد از آن ها (بعد از تابعین) می آیند. (یعنی اتباع تابعین).

در این صورت تمام مذاهب سنتی کنونی که اعتقادات خود را از سلف صالح خیرالقرون می گیرند و بر منهج سلف صالح باشند سلفی هستند. چه حنفی باشد و چه شافعی و …

خداوند متعال می فرماید: (فَإِنْ آمَنُواْ بِمِثْلِ مَا آمَنتُم بِهِ فَقَدِ اهْتَدَواْ). بقره/۱۳۷«اگر آنان ایمان بیاورند، همچنان که شما (اصحاب) ایمان آورده اید، بی گمان (به راه راست خدائی) رهنمود گشته اند».

اولین و مهم ترین قاعده ی منهج سلفیت ائمه ی اهل سنت، مقدم دانستن نقل (قرآن و سنت) بر عقل و رای اشخاص می باشد. همان گونه که خداوند متعال ما را به تمسک به این دو مصدر ناب و معصوم امر می نماید: (‏ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تُقَدِّمُوا بَیْنَ یَدَیِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ). حجرات/۱ «ای کسانی که ایمان آورده اید، بر خدا و پیغمبرش پیشی مگیرید و پیش دستی مکنید».

پس ای کسانی که خود را سلفی می دانید اما مقلد یکی از شیوخ سلفی نوع سوم نجدی آل سعود شده اید و رای شیخ خود را معیار حق و باطل قرار داده و حتی آیات الله و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم را نیز که مخالف رای شیختان باشد  نادیده می گیرید، بدانید که مسیری غیر از مسیر خیرالقرون را طی می کنید.

زمانی که به ناحق مسلمین را مشرک می دانید و حکم مشرکین را بر مسلمین تطبیق می دهید و زمانی که به ناحق مسلمین را تکفیر می کنید و عذرهای معتبر شرعی را برای مسلمین نادیده می گیرید و… بدانید که شیخ و عالم مورد علاقه اتان را جایگزین حکم الله تعالی و فهم سلف صالح این امت کرده اید .

دیدگاهتان را بنویسید