دیدار هیئت امارت اسلامی افغانستان با قرضاوی در قطر، چرا؟

دیدار هیئت امارت اسلامی افغانستان با قرضاوی در قطر، چرا؟

به قلم: ابوبکر الخراسانی

زمانی که محمد نعیم سخنگوی طالبان اعلام کرد که هیئتی از آنها به ریاست مولوی عبدالحکیم صاح با دکتر یوسف القرضاوی در قطر دیدار کرده اند و قرضاوی را در جریان میزان پیشرفت توافق با آمریکا و مزدورانش در کابل قرار داده اند، عده ای با تعجب می پرسیدند: چرا با قرضاوی؟

شکی نیست که افغانستان توسط آمریکا و ناتو اشغال شده است و ترکیه به عنوان یکی از اعضای فعال و موثر این اشغالگری سالهاست که در افغانستان در کنار سایر اشغالگران به قتل عام اهل سنت افغانستان مشغول است و قرضاوی هم به عنوان مفتی حامی ناتو و ترکیه که مدعی است که الله و ملائکه و جبرئیل با اردوغان هستند به عنوان سربازی از سربازان جنگ روانی دشمن به شمار می رود .

البته سابقه ی فعالیت قرضاوی به سالها قبل بر می گردد؛ در زمان اشغال افغانستان توسط کمونیستهای شوروی به همراه رژیم آل سعود و امارات و پاکستان و سایر دست نشانده های آمریکا و ناتو به حمایت از مجاهدین بر علیه شوروی می پرداخت و به پاکستان مسافرتهائی می کرد و کمکهای مالی را به سیاف و دیگران تحویل می داد.

البته قرضاوی در زمان حاکمیت ملا محمد عمر رحمه الله به همراه هيأتي از سازمان کنفرانس اسلامي به قندهار هم سفری انجام داد، سازمانی که اکثریت مطلق اعضای آن را دست نشاندگان آمریکا و ناتو تشکیل می دهند.

در این سفر ملا عمر رحمه الله به وی اجازه ی ملاقات نداد و تنها موفق شد با کسانی چون ملا نورمحمد ثاقب، رييس دادگاه عالي طالبان، و مولوی های رده چندم طالبان دیدار کند. اینها آمده بودند که بگویند: کار امارت اسلامی در نابود کردن بتهای بامیان صحیح نبوده، اما ملا نورمحمد ثاقب حتی یک ذره از مواضع طالبان عقب نشینی نکرد و با تندی و خشونت خاصی به سخنان قرضاوی و هیئت مزدوران عرب پاسخ می دهد.

قرضاوی در رسانه ها همان سیاستهای قطر را در حمایت لفظی و دیپلماتیک از طالبان در  پیش گرفت و نشان داد که بخشی از دولت قطر و بخشی از دستگاه جنگ روانی متحدین قطر است، در این صورت بر اهل سنت و بخصوص بر مجاهدین لازم است که در برابر این دسته از مفتی ها احتیاط و حذر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید