به آب سپردن قرآنهای فرسوده در فیروز آباد شیراز و جنگ روانی سکولاریستها و مزدوران آل سعود

به آب سپردن قرآنهای فرسوده در فیروز آباد شیراز و جنگ روانی سکولاریستها و مزدوران آل سعود

به قلم: عبدالرحمن بستکی (شیراز)

در منابع معتبر اهل سنت آمده است که اگر آیاتی از قرآن کریم و یا صفحاتی از قرآن که کهنه و فرسوده شده بود و قابل چسب زدن و اصلاح نبود بهتر است ابتدا آن را زیر خاک در بیابان یا جائی دفن کرد که راه عبور و مرور نباشد، و یا در دریا انداخت و اگر خاک برای دفن و دریا برای انداختن نبود مرحله آخر سوزاندن است و سپس خاکسترش را پخش کنید .

به همین دلیل اهل سنت و جماعت گفته اند که بهترین روش برای حفظ حرمت آیات و احادیث در منزل یا هر مکان دیگری اینست که؛ جعبه یا کیسه ای را همیشه برای این موضوع در آن مکان نگه دارید  و چنانکه آیه یا حدیثی را در کاغذ یا نوشته ای دیدید آنرا جدا سازید و داخل آن کیسه یا جعبه بگذارید، سپس هر چند وقت یکبار محتویات کیسه یا جعبه را خالی نمایید و سپس آنها را به همان دو روش قبلی محو و نابود کنید یا اینکه آنها را آتش زنید و خاکستر آنها را در زمین دفن نمایید.

زیرا آتش زدن آیات قرآن جهت حفظ آنها از بی حرمتی از روش سلف و صحابه رضی الله عنهم بوده است چنانکه عثمان رضی الله عنه بعد از گردآوری مصحفی واحد با لهجه قریش، دستور داد تا بقیه مصفحهای دیگر را آتش زنند. {صحیح بخاری، کتاب فضائل القرآن (حدیث۴۹۸۷)}.

شیعیان هم همین نظر را دارند و کسانی چون « آیت‌الله شبیری زنجانی» معتقد است که: خمیر کردن اوراق قرآنی باید با رعایت دو نکته انجام شود : ۱)به شکلی انجام شود که عرفاً بی احترامی به قرآن کریم محسوب نشود. ۲)از دست زدن بی وضو به اوراق اجتناب شود.

حالا  مسلمانی جهت محافظت از احترام قرآن و جلوگیری از هتک آن حدود ۵۰ نسخه‌ از قرآن و ادعیه را در داخل آب سد شهرستان فیروزآباد فارس انداخته است که بعضی از آن با جریان و موج آب به ساحل سد برگشته بودند.

به دلیل این کار که دقیقاً موافق منابع مذهبی مسلمین است دو طیف سروصداهائی در فضای مجازی راه انداخته اند:

  1. طیف سکولار که آن را نشانه ی دین گریزی می دانند در حالی که برعکس آن اتفاق افتاده است و این نشانه ی دین دوستی و احترام به قرآنهاست . دین گریز اغتشاشگران سالهای گذشته بودند که مراکز مذهبی را با قرآنها در مازندران و… به آتش کشیدند .
قرآن سوزی توسط اغتشاشگران ۹۸
  1. طیف دوم نجدی های مجازی هستند که باز چنین کاری را نشانه ی دین گریزی و… می دانند در حالی که دین گریزی و توهین به قرآن آن است که در جامعه ی عربستان صورت گرفت و قرآنها را در چاه فاضلاب منطقه “نباه” واقع در استان “ینبع” مدینه منوره  یا در مجاری فاضلاب استان “طائف” ریخته بودند .
ریخته شدن قرآنها در فاضلابهای آل سعود

واضح و مشخص است که محو کردن قرآنهای فرسوده یا برگهای قرآن و اسماء الله تعالی بر برگه ها در آب یا دفن آنها یا حتی سوزاندن آنها به این نیت، نشان از احترام و رعایت جایگاه قرآن و منابع شرعی است .

دیدگاهتان را بنویسید