توهین کننده ها و تکفیر کنندگان مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان از نگاه اهل سنت؟

توهین کننده ها و تکفیر کنندگان مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان از نگاه اهل سنت؟

به قلم: ابوبکر الخراسانی

پیامبرمی‌فرماید: «منْ أَحْدثَ في أَمْرِنَا هَذَا مَا لَيْسَ مِنْهُ فهُو رَدٌّ». ترجمه: کسيکه در اين امر دين ما چيزي را بياورد که از آن نيست مردود است. امروزه می بینیم که اشخاصی در تندروی و افراط دچار بدعت شده‌اند.

 الله می‌فرماید: { قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لاَ تَغْلُواْ فِي دِينِكُمْ غَيْرَ الْحَقِّ وَلاَ تَتَّبِعُواْ أَهْوَاء قَوْمٍ قَدْ ضَلُّواْ مِن قَبْلُ وَأَضَلُّواْ كَثِيراً وَضَلُّواْ عَن سَوَاء السَّبِيلِ} [المائده_۷۷].بگو: اي اهل كتاب! به ناحق در دين خود راه افراط و تفريط مپوئيد و از اهواء و اميال گروهي كه پيش از اين گمراه شده‌اند و بسياري را گمراه کرده‌اند و از راه راست منحرف گشته‌اند، پيروي منمائيد.

به همین خاطر انسان باید هشیار باشد و از دین راستین منحرف نگردد، همانطور که الله خطاب به اهل کتاب و ما را مناصحه می‌فرماید که مرزهای این آئین را عبور ننمائیم و از حد خود پا فراتر نگذاریم.

چند کتابی بخوانیم و اینگونه تصور کنیم که ما همه چیز می دانیم و تکبری واهی بر ما غالب گردد. پیامبر خدا می‌فرماید: «هَلَكَ الْمُتَنَطِّعُونَ» قال‌ها ثلاثا، [رواه مسلم].هلاک شدند متنطعون (کساني که بي مورد سختگيري کرده و در گفتار و کردارشان غلو می‌نمایند.)

عبدالله بن مسعود فرموده است: اقوامی را خواهید یافت که گمان می‌کنند که قطعاً آنان به سوی کتاب الله فرا می‌خوانند و اما در واقع آنان بر آن پشت کرده‌اند، بر شماست یادگیری به علم، و برشماست از بدعت گزاری و تندروی (غلو) و تعمق آگاه باشید و به قدیم بازگردید (ائمه ی صالح گذشته). [البدع والنهي عنها ۱/۳۲].

امام شافعی به شیوه شدیدی از سخن گفتن بر اساس هوا و هوس نهی می‌نمود و می‌گفت: هنگامی که با همراهش مخالفت می‌کند به او می‌گوید کافر شده ای و اگر علم می‌داشت باید می‌گفت خطا کرده ای. [اخرجه الالکائي ۱/۱۴۷]. بسیار صحیح فرموده‌اند و ما با چشمان خود اینگونه افراد را می‌بینیم.

امام ابن قیم حنبلی در نونیه می‌ گوید: ما با اشخاص عزیز هم نشین می‌شویم و نه آن کس که مانند حیوان و مردار بدبو است، درباره اهل علم سخن می گویند و مفتری و بهتان زننده هستندو به علماء و اهل علم هتاکی می‌کنند… و این عملشان با نهایت کبر و عجب و غرور است و این بخاطر عدم فهم نصوص است.

این جماعت گمراه در بین مسلمانان هیچ وقت جدید و نوپیدا نبوده‌اند، اینهائی که هم اکنون ما می بینیم در واقع همان غلاة نجدی زمان ما هستند. این غلاة کنونی دقیقاً همان نجدی های زمان حکومت عثمانی هستند که هیچ مسلمانی از تیغ تکفیر آنها در امان نمانده بود در حالی که کفار اشغالگر انگلیسی و سایر کفار از دست و زبان آنها در امنیت کامل بودند و در جلو چشمان آنها به اشغال دارلاسلام تحت حاکمیت عثمانی و قتل عام مسلمین مشغول بودند.

این غلاة زمان که (اهل علم و علماء و مجاهدین بسیاری را تکفیر کرده‌اند) از دهها در وارد شده اند و دهها مورد را بهانه قرار داده اند تا عوام اهل سنت را هم تکفیر کنند و قصد دارند به تفرق و مشغول کردن مسلمین به مسلمین و فتنه میان مسلمین دامن بزنند، در حالی که تمام کفار سکولار جهانی و مرتدین سکولار محلی به همراه دارودسته ی منافقین مثل شغال به مسلمین هجوم آورده اند و یا در کمین هجوم به مسلمین هستند.

آیا بدعتی بالاتر از بدعت تفرق و تکفیر نابجای مسلمین و ریختن خون مسلمین وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید