در جنگ کنونی دو گروه نجدی جولانی و حراس الدین کدامیک تغییر کرده اند؟

در جنگ کنونی دو گروه نجدی جولانی و حراس الدین کدامیک تغییر کرده اند؟

به قلم : ابوصلاح الدین الکوردی

می دانیم که در سوریه دهها گروه نجدی مسلح مثل قارچ روئیدند و همه بلا استثناء با همدیگر جنگیدند و همدیگر را تضعیف و نابود کردند تا به این چند گروه باقی مانده در ادلب رسیده اند.

در میان این چند گروه نیز دارودسته ی نجدی جولانی و جماعت نجدی حراس الدین از قدرت بیشتری برخوردارند. هم اکنون میان این دو گروه نجدی جنگی تبلیغی و گاه گاه جنگهای پراکنده ی مسلحانه در جریان است.

دارودسته ی جولانی جماعت حراس الدین را متهم می کنند که حراس الدین تغییر کرده و به قول خودشان منهج داعشی دارد و همه قیادات و جندی ها هیئت را تکفیر می کند، در حالی که منهج هر دوی آنها نجدیت است و حراس الدین هر حکمی که می دهد بر اساس همان منابع علمای نجدی است که گروه نجدی جولانی هم به همین منابع مراجعه می کند.

یک زمانی دارودسته ی جولانی بر اساس همین منابع نجدیت جبهه درع الفرات را به خاطر موالات با ترکیه و همکاری با طواغیت تکفیر می کرد و همین گروه جولانی در زمان جبهه النصره به کرار در خصوص کفر جیش الحر سخن گفتند.

حالا جماعت حراس الدین دقیقاً همین سخنان گذشته ی گروه جولانی را تکرار می کند اما گروه جولانی و کسانی چون ابوبصیر طرطوسی هر کس که ترکیه و جماعتی که موالات با این کشور داشته باشند را تکفیر کند خوارج و داعشی می نامند!!

به همین دلیل ساده است که جماعت حراس الدین از نگاه این دو داعشی و خارجی شده اند، اما واضح و آشکار است که نه حراس الدین تغییر کرده است و نه  منهج نجدیت آنها، بلکه این ابوبصیر و دارودسته ی جولانی هستند که از منهج وعقیده نجدیت به سمت منهج لیبرالی و حرکت در مسیر اهداف ناتو (از کانال حکومت سکولار ترکیه) تغییر مسیر داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید