چرخش «عمل» القاعده در یمن نشان از چرخش در «منهج»

چرخش «عمل» القاعده در یمن نشان از چرخش در «منهج»

به قلم : ابوعبدالله جاف جوانرو

از ابتدای شکل گیری اتحادیه ی مسلمین انقلابی شافعی و زیدی در یمن و تصرف صنعا و قدرت گیری تدریجی این اتحادیه بر علیه اشغالگران سعودی – امارتی و مزدوران محلی آنها که جنگی نیابتی را به نمایندگی از آمریکا و ناتو و بر این مسلمین شافعی و زیدی تحمیل کرده اند روند تحولات با تغییرات محسوسی در میدانهای جنگ همراه بوده است.

تغییرات و تحولاتی که از سوی گروههای مختلف مزدور محلی در جنوب یمن اتفاق می افتد برای ما قابل پیش بینی است، چون این تغییرات مبنائی مصنوعی دارد و متأثر از بده و بستان های سیاسی میان دو بازیگر فعال خارجی در این نقطه از یمن یعنی ریاض و ابوظبی است؛ در واقع این ریاض و ابوظبی هستند که با مهره های خود به اتفاقات در جنوب هویت می بخشند.

اما اتفاق غیر قابل منتظره حضور گروههای مسلح نجدی منتسب به القاعده ی الظواهری و سایر گروههای مخالف آمریکا و ناتو و آل سعود در جبهه ی این کفار و مزدوران محلی در جنگ مأرب به عنوان یک منطقه استراتژیک است!

 در واقع مأرب به واسطه جایگاه استراتژیکی که دارد این قابلیت را دارا است تا زمینه های دومینوی شکست یا پیروزی هر کدام از طرفین را در جبهه های دیگر فراهم سازد. و دقیقاً زمانی که اتحادیه ی شافعی ها و زیدی های یمن  با بکارگیری مجموعه ای از پهپادهای صماد۳، موشک‌های بالستیک و کروزِ ذوالفقار و قدس در ۴ موج پیاپی عملیاتهائی را بر علیه منابع نفتی آل سعود و مزدوران محلی اش در مارب شدت بخشید و این عملیاتها از سطح اهداف اقتصادی و هشدار فراتر رفت و مراکز حساس نظامی و اطلاعاتی سعودی در ریاض را با موفقیت مورد هدف قرار داد، جماعت القاعده ی نجدی ایمن الظواهری به جبهه ی آل سعود و امارات و سایر مزدوران محلی آنها خزید.

در اینجا شما به توجه به شرایط میدانی در یمن به راحتی تفاوت القاعده ی سید قطبی شیخ اسامه بن لادن با القاعده ی نجدی ایمن الظواهری را به را حتی مشاهده می کنید.

این چرخش منهجی در واقع چرخشهای عملی و انحرافی فاجعه باری را شامل شده است که نشان از وقوع فجایع غیر قابل انکار است، فجایعی که در سوریه و لیبی هم شاهدش بوده ایم و قابل رصد و پیگیری است، که بدتر از همه این است همین سربازان القاعده به ترتیب توسط همین کفار و مزدوران محلی آنها در یمن و سوریه و… به قتل می رسند .  

دیدگاهتان را بنویسید