دارودسته ی جولانی از جبهة النصرة لأهل الشام تا جبهه ی یاری آمریکا و ناتو

دارودسته ی جولانی از جبهة النصرة لأهل الشام تا جبهه ی یاری آمریکا و ناتو

به قلم : جعفر موکریانی

زمانی که جبهة النصرة لأهل الشام یعنی جبهه یاری برای اهل شام  در زمان جنگ داخلی سوریه  در ۳ بهمن ۱۳۹۰ شمسی موجودیت خود را اعلام کرد در واقع بخشی از جماعت دولت اسلامی عراق به رهبری ابوبکر بغدادی نجدی بود که معتقد بودند در عراق و سوریه می جنگند اما چشمشان به قدس است و آمریکا و ناتو را از متحدین اصلی رژیم صهیونیستی می دانستند که عراق را نیز به اشغال خود در آورده و مرتکب جنایات بی شماری شده بودند.  

جولانی نجدی به ابوبکر بغدادی نجدی و شعارهایش خیانت کرد و به ایمن الظواهری نجدی بیعت داد و ابتدا دکترین استراتژیک الظواهری را نشر می داد که معتقد بود که اگر قرار باشد ما فلسطین را فتح کنیم، باید دو جبهه را به روی فلسطین بگشاییم که یکی از این دو جبهه شام است و دیگری مصر است.

اما دیدیم که جولانی نجدی به ایمن الظواهری نجدی و شعارهای او هم خیانت کرد.

در سوریه زمانی که جبهة النصرة لأهل الشام به فرماندهی جولانی اعلام موجودیت کرد به تدریج نزدیک به ۸۰۰ گروه و فصیل و دسته ی دیگر هم اعلام موجودیت کردند که غیر از یک گروه از آنان (الفاروق) که به تفکرات اخوان المسلمین وابستگی داشت بقیه همگی دارای تفکرات نجدیت بودند و طبعاً هیچ گروه نجدی گروه دیگر را در هیچ جای این زمین قبول ندارد حالا چه رسد به سوریه!

 به همین دلیل با آنکه عده ای انتظار داشتنداین صدها گروه حداقل حول نجدیتی که قبول داشتند در مقابل دشمن با هم متحد شوند  و روابط استراتژیک برقرار کنند اما طبق سنت همیشگی این تفکر دنیا شاهد بود که تمام این گروههای نجدی پیرو محمد بن عبدالوهاب و علمای نجد نوبتی با هم وارد جنگ و کشت و کشتار شدند و ثابت کردند که تفکر نجدیت چنانچه قدرتی در دست داشته باشد هرگز ظرفیت وحدت را ندارد و تنها در هنگام ضعف است که با دیگران ادعای اتحاد می کند.

دارودسته ی جولانی هم که مسابقه ی کشت و کشتار داخلی را با خیانت به امیر خود ابوبکر بغدادی شروع کرده بودند در سال ۱۳۹۲شمسی توسط جماعت ابوبکر بغدادی از استان دیرالزور اخراج شدند که ابتدا به حلب رفت و بعد با جنگهای فرسایشی که با سایر گروههای نجدی و بخصوص احرار الشام و جیش الاسلام و… انجام داد نهایتاً به ادلب رفت و با توافقی تدریجی با سکولاریستهای ارتش آزاد قدرتی برتر را در استان ادلب تشکیل داد.

در ادلب که ارتش سکولار آزاد و سایر ملی گراهای متحد با ترکیه و آمریکا را در خود جای داده است دارودسته ی جولانی تصمیم گرفت با ورود به بازی های سیاسی رایج پارلمانی و علنی کردن چهره ی رهبران خود به مخاطبین خود نشان دهد که حزبی مدنی است و مسائل پنهانی ندارد که طی ان آمریکا و ناتو و متحدین آنها چون رژیم صهیونیستی و سایر همسایه های سوریه از آن واهمه داشته باشند!

به همین دلیل ما بعد از چنین تجدید گفتمانی شاهد تجدید ساختار در جبهة النصرة لأهل الشام بوده ایم. اولین کار آنها جهت فرار از بار فشار، تغییر نام به جبهه فتح الشام بود تا از دایره گروههای جهادی سنتی خارج شوند و جز گروه هایی شوند که در مجامع سکولار بین المللی مشروع قلمداد می شوند به این امید که  هم اکنون و در آینده میدانی و سیاسی سوریه در کنج و انزوا نباشند و مورد حمله قرار نگیرند.

به این شکل می بینیم که دارودسته ی نجدی جولانی که هم اکنون تمرکز آن بر منطقه جغرافیایی استان ادلب است به تدریج از جبهه ای جهت یاری مسلمین اهل شام به جبهه ای جهت یاری آمریکا و ناتو تبدیل شده است و به تدریج از جماعتی مدعی تطبیق قانون شریعت الله و تشکیل حکومتی اسلامی تبدیل شده است به یکی از بازی گران سیستم پارلمانی سکولاریستها که با کشتار سایر مجاهدین شریعت گرا سعی دارد خود را نزد آمریکا و ناتو و متحدین آن چهره ای نشان دهد که به اصطلاح میانه رو و بخشی از نیروهای ضد تروریسم جهانی است.

دیدگاهتان را بنویسید