مرگ ملا عبدالمنان نیازی مرگ یک مسیر

مرگ ملا عبدالمنان نیازی مرگ یک مسیر

به قلم: عبدالباری هراتی

جهاد اهل سنت افغانستان بر علیه سکولارهای اشغالگر شوروی از طریق احزابی مختلف به پیش رفت که در پیشاور و توسط حکومت سکولار پاکستان سازماندهی می شدند که خود پاکستان هم توسط کفار سکولاری چون آمریکا مدیریت و هدایت می شود.

این مسیر تا حدودی و به مدت چند سال توسط امارت اسلامی ملا محمد عمر کنترل شد. چرا تا حدودی؟ چون این حکومت هنوز در ابتدای استحکام و سازماندهی و پیشرفت بود و فرماندهانی در میان آن وجود داشتند که یا از پاکستان دستور می گرفتند یا به صورت خود سر اقداماتی را انجام می داند و این حکومت قبل از استقلال کامل توسط آمریکا و ناتو نابود شد.

ملا عبدالمنان نیازی در این زمان استاندار هرات و بلخ بود و پس از مرگ ملا محمد عمر به همراه ملا محمد رسول با متهم کردن پس مانده های طالبان به مزدوری برای پاکستان از آنها منشعب شد و در شهرستان‌های گذره و ادرسکن استان هرات فعالیت داشت.

ملا عبدالمنان نیازی اکثریت گروه طالبان کنونی را به مزدوری برای پاکستان متهم می کرد اما در عوض با حکومت دست نشانده ی کابل مداراهائی می کرد! این در حالی است که هم حکومت پاکستان و هم حکومت کنونی کابل هر دو مزدور آمریکا هستند و برای یک ارباب کار می کنند و رهبر او ملا رسول که در پاکستان اقامت داشت توسط پاکستان نیز دستگیر شد.

ملا عبدالمنان نیازی با دامن زدن به جنگ مذهبی و کشتار و تهدید شیعیان در مصاحبه با روزنامه صبح کابل در تاریخ ۵ فوریه ۲۰۲۰ دشمنان خود را ایران، پاکستان و روسیه خوانده بود و اظهار کرده بود که با آمریکا و دولت افغانستان مشکلی ندارد!

ملا عبدالمنان نیازی که هنگام عزیمت به شهر هرات در مسیر «پیرخوله» و «سه تناب» در روستای «بندقاسم» از شهرستان گذره ولایت هرات توسط گروه طالبانی زخمی شد که معتقد بود همه ی رهبران آن زندانیان پاکستان بوده اند و پاکستان آنها را از زندان راهی میزهای مذاکره کرده است و… این طالبان اکثریت هم در نشریه ی «همسنگران» عبدالمنان را «فرمانده ملیشه‌های امنیت ملی و جاسوس آمریکایی‌ها در هرات» می نامیدند.

با تمام این احوال مرگ ملا عبدالمنان نیازی در شفاخانه‌ی کابل و قبل از انتقال او به ترکیه جهت مداوا نشان داد که مسیر تفرق مذهبی و خدمت کردن خواسته یا ناخواسته بر اساس نقشه های دشمنان و دامن زدن به جنگ مذهبی میان مسلمین ممکن است باعث جلب توجه دشمنانی چون آمریکا و حمایتهای مقطعی دشمنان اسلام و مسلمین شود اما سرانجامی غیر از شکست و صدمه زدن به اسلام و جهاد مسلمین در بر ندارد.

با آنکه حافظ خالد نیازی فرزند ارشد ملا منان نیازی در منطقه عیدگاه هرات در دشت گازرگاه به عنوان جانشین پدرش انتخاب شده است اما اگر با جهل به دشمن شناسی شرعی و درجه بندی شرعی دشمنان و دشمنی با وحدت اسلامی همین مسیر پدرش را در جنگ فرقه ای و مذهبی ادامه دهد با آنکه ممکن است به صورت مقطعی مورد حمایت آمریکا و سایر مزدورانش قرار گیرد اما بدون شک سرانجامی غیر از سرانجام پدرش نخواهد داشت و در نهایت باید قربانی مسیر اشتباهی شود که طی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید