سیاستهای امارت اسلامی طالبان در مورد شیعیان افغانستان

سیاستهای امارت اسلامی طالبان در مورد شیعیان افغانستان

ارائه دهنده: احمد رضا محمدی (مزار شریف)

دسته هائی زیاد از شیعیان افغانستان سالهاست که در کنار طالبان بر علیه اشغالگران آمریکائی و ناتو در حال جهاد بوده اند و علاوه بر این بر مناطق خود حاکمیت داخلی داشته اند . در کنار این، دسته هائی از شیعیان همچون دسته هائی از حنفی ها در نظام حکومتی فعالیت داشته اند و اکثریت شیعیان افغانستان سعی کرده اند با کناره گیری از مزدوران آمریکا، در کنار سایر مسلمین حنفی مذهب افغان به زندگی مسالمت آمیز خود ادامه دهند به همین دلیل تنها دنبال امنیت و رفاه عمومی بوده اند.

آمریکا و نظام پوسیده ی آن سالهاست که وعده ی امنیت و رفاه می دهد اما غیر از فساد و نا امنی و قتل عام آنها از کانالهای مختلف ثمره ای برای آنها و تمام افغانهای حنفی و شیعه نداشته است. در این راستا ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت طالبان رسماً اعلام کرد : به شیعیان اطمینان می‌دهیم هیچ اقدام تبعیض‌آمیزی علیه آنها انجام نخواهد شد

ذبیح الله مجاهد با تاکید بر اینکه در پیشروی‌های جدید این گروه علیه غیرنظامیان اقدامی صورت نگرفته، به شیعیان اطمینان داد که هیچ اقدام تبعیض‌آمیزی علیه آن‌ها انجام نخواهد شد و گفت که در پیشروی‌های تازه این گروه اقدامی علیه غیرنظامیان صورت نگرفته و نخواهد گرفت ، ما کاملاً به این موضوع توجه داشته و اجازه نمی‌دهیم که مردم عادی، از هر قوم و مذهبی که باشند، مورد تبعیض قرار بگیرند، آن‌ها هموطنان ما هستند.

مجاهد ادامه داد: ما به مردم عادی می‌گوییم که آرام باشند، علیه آن‌ها هیچ اقدامی صورت نخواهد گرفت، امنیت آنها تامین خواهد شد و هر خواسته‌ای که دارند شنیده خواهد شد و در برخورد با آن‌ها کرامت انسانی رعایت شده و برخورد اسلامی صورت خواهد گرفت.

سخنگوی طالبان تصریح کرد: برای ما تفاوتی نمی‌کند افراد مرتبط با کدام قوم و مذهب هستند، همه افغان‌ها برادر هستیم و در یک کشور زندگی می‌کنیم و در خدمت به وطن همه مسئول هستند؛ هم اهل تسنن و هم اهل تشیع مسئولیت مشترک داریم و باید با اتحاد با هم و ذهنیت باز به عنوان افغان مسلمان خدمت کنیم.

ذبیح الله مجاهد تاکید کرد که در تشکیلات طالبان در بسیاری از ولایت‌های شیعه‌نشین، اهل تشیع مسئولیت دارند و خطاب به شیعیان این کشور گفت: به برادران اهل تشیع اطمینان می‌دهیم که هیچ حرکت تبعیض‌آمیزی علیه آن‌ها به راه نخواهد افتاد و اجازه آن را نخواهیم داد.

ذبیح الله مجاهد افزود: در برخی مناطق که سربازان دشمن حضور دارند از هر قوم و مذهبی که باشند تا وقتی سلاح بر زمین نگذارند طبعا‌ً در خط دولت کابل شمرده می‌شوند و اگر جنگ و مقاومت کنند علیه آن‌ها اقدام می‌کنیم.

ذبیح الله مجاهد با تاکید بر اینکه علیه غیرنظامیان اقدام تبعیض‌آمیزی صورت نخواهد گرفت، ادامه داد: آن‌ها فریب تبلیغات سوء را نخورند، برادرگونه از نزدیک با ما دیدن کرده و برخورد و رفتار ما را بررسی کنند و با ما همنوا باشند و به ما نزدیک شوند تا نگرانی‌های آن‌ها برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید