خواسته های ایران از طالبان

خواسته های ایران از طالبان

به قلم: ابوبکر الخراسانی

خواسته های ایران و طالبان برای همدیگر کاملاً واضح و روشن  و ساده و قابل فهم است. هر دو در پی تطبیق قانون شریعت الله و ایجا راههائی جهت ایجاد وحدت اسلامی و تمرکز بر هزاران نقطه ی مشترک و پرهیز از تفرق و جنگ داخلی هستند.

در این زمینه سخن زیاد است اما به صورت مختصر و اشاره وار: زمانی که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در تهران با هیئت سیاسی طالبان به ریاست ملا عبدالغنی دیدار کرد نکات مهمی روشن شد که به چند مورد اشاره می کنیم. در این دیدار، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت:

  • آمریکا به دنبال صلح و امنیت در افغانستان نیست.
  • امنیت افغانستان به‌ویژه در استان‌های هم‌مرز با ایران «امری غیرقابل اغماض» است.

ملا عبدالغنی برادر هم :

  • حفظ امنیت مرزهای افغانستان و ایران را مورد تأکید قرار داد و آمادگی طالبان را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد
  • بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان تأکید کرده است و گفت: ما معتقدیم که در آینده افغانستان همه اقوام و طوایف باید مشارکت داشته و ایفای نقش نمایند.
  • با هر جریانی که مزدور آمریکا باشد می‌جنگیم.

البته طالبان از همان ابتدا نیز در برابر دو امر مهم سهل انگاری نکرده است:

  • اجازه نداده است که هیچ گروهی جنگ شیعی سنی راه بیندازد. جنگ با گروه جند الله ازبکستان به رهبری عثمان مشهور است. این گروه شیعیان را می ربود و آنها را به جرم شیعه بودن می کشت که توسط جماعتی از طالبان که در آن زمان ملا هیبت الله آخوند زاده رهبریت آنها را بر عهده داشت سرکوب شدند.
  • اجازه نداده است هیچ گروه مسلح مخالف ایران در خاک افغانستان باقی بماند و می بینیم که گروههای مختلف بلوچ  از افغانستان اخراج شده و به دامان پاکستان (عامل آمریکا و آل سعود) رفته اند.

دارالاسلام ایران با کارنامه ای ۴۰ساله می تواند پشتوانه ی محکمی برای طالبان و سایر گروههای جهادی اسلامی در سراسر دنیا باشد به شرطی که همگی بر محور هزاران مشترکات اسلامی و تمرکز بر دشمن اصلی و سر افعی (که امروزه آمریکاست) تمرکز کنند.

اینهمه نقاط مشترک و دشمنان مشترک و اهدافی مشترک می توانند بزرگترین ابزارهای اتحاد و وحدت اسلامی میان مسلمین شوند.

دیدگاهتان را بنویسید