سیاست واضح و روشن امارت اسلامی افغانستان در برابر شیعه و شیعیان (۱)

مولوی امیر خان متقی در جمع روسا و ریش سفیدان شیعی هزاره دایکندی

سیاست واضح و روشن امارت اسلامی افغانستان در برابر شیعه و شیعیان (۱)

به قلم: ابوبکر الخراسانی

 مولوی امیر خان متقی که در زمان حاکمیت ملا محمدعمر به عنوان مسئول رادیو صدای شریعت امارت اسلامی و رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت قندهار و دو سال بعد مسئولیت سرپرستی وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی را بر عهده داشت و در همین زمان به عنوان سخنگوی گروه طالبان نیز کار کرده و هم اکنون به عنوان رئیس کمیسیون دعوت و ارشاد و از اعضای ارشد شورای راهبری امارت اسلامی افغانستان انجام وظیفه می کند، در جلسه ای که با سران طوایف شیعه مذهب هزاره دایکندی داشت به تشریح سیاستهای امارت اسلامی افغانستان در مورد شیعه و شیعیان می پردازد که بسیار قابل توجه است.

 این سخنان بخصوص برای آندسته از افرادی که خود را طرفدار امارت اسلامی افغانستان می دانند اما نجدی زده شده اند و با دیدگاه نجدیت و شبکه های ماهواره ای نجدی ها به شیعه و سایر مذاهب اسلامی نگاه می کنند و حتی از بیان سیاستهای واضح و روشن امارت اسلامی افغانستان در مورد شیعیان ترس دارند، بخصوص در این ایام محرم که مسئولین امارت اسلامی مجاهدین را در محافظت از مراسم شیعیان قرار داده و از نزدیک سعی می کردند مشکلات شیعیان در اجرای مراسمشان را رفع کنند(البته اگر مشکلی وجود داشت) برای آندسته بسیار شوکه کننده شد.

گروه نجدی بغدادی واضح امارت اسلامی را به خاطر این سیاستهایش در برابر شیعیان تکفیر کرد و نجدی زده هائی که به نحوی به دارودسته ی نجدی جولانی در سوریه وصل هستند و شعار طرفداری از امارت اسلامی سر می دهند و یا آندسته که نجدی زده هستند و نمی توانند خود را با ایراد گیری به سبک نجدیت از امارت اسلامی دور کنند به سبکهای مختلفی به سانسور یا توجیه دروغین این سیاستها و اخبار در مسیرهای انحرافی اقدام کردندو حتی از بیان این سیاستهای واضح و آشکار و روشن امارت اسلامی افغانستان نیز در بین خود ترس دارند و…

به هر حال مولوی امیر خان متقی می گوید: “این یک واقعیت است که هم‌وطنان اهل تشیع و اهل تسنن در افغانستان مشترکات زیادی دارند؛ شما مردم هم نظام اسلامی را می‌خواهید و اهل سنت هم نظام اسلامی را می خواند؛ شما مردم هم وحدت ملی می‌خواهید اهل سنت هم وحدت ملی می خواهد؛ شما مردم هم می‌خواهید وطن شما آباد باشد و مترقی باشد و اولادهای شما تعلیم داشته باشد این آرزوها هم اهل سنت دارد؛ شما شاهدی چند ساله ی گذشته هستید که مجاهدین امارت اسلامی افغانستان با هم وطنان عزیز اهل تشیع بسیار برخوردی مثالی و خوب کرده، به این خاطر امارت اسلامی افغانستان مردم اهل تشیع را هم مردم خود می داند و مثلی که دفاع از مال و جان و ناموس مردم اهل سنت می کند به همین اندازه حفاظت مال و جان و ناموس و عزت اهل تشیع هم می کند.”

در این بخش از سخنان مولوی امیر خان متقی به نکات مهمی اشاره شده است:

  1. تمرکز بر مشترکات و اینکه اهل سنت با اهل تشیع دارای مشترکات زیادی هستند که می توانند با تمرکز بر این مشترکات به بسیاری از اهداف خود چون تشکیل نظام اسلامی و وحدت و آبادانی و رفاه و ترقی کشور و آموزش بهتر و… دست پیدا کنند.
  2. آرزوهای اهل سنت با آرزوهای اهل تشیع در این زمینه ها یکسان است.
  3. اهل تشیع در این چند سال گذشته با چشم سر برخورد مناسب و مثال زدنی امارت اسلامی را دیده اند
  4. محافظت از جان و ناموس و مال و سایر ضروریات اصلی اهل تشیع و اهل سنت به صورت یکسان بر مسلمین واجب است. چون هر دو مسلمان هستند و شیعه و سنی در برابر هم متعهد و مسئول هستند.

  این بخش از سخنان مولوی امیر خان متقی ما را یاد این حدیث رسول الله صل یالله علیه وسلم در تعریف مسلمان می آورد که از انس ابن مالک رضی الله عنه روایت است كه رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «مَنْ صَلَّى صَلاتَنَا، وَاسْتَقْبَلَ قِبْلَتَنَا، وَأَكَلَ ذَبِيحَتَنَا، فَذَلِكَ الْمُسْلِمُ الَّذِي لَهُ ذِمَّةُ الله وَذِمَّةُ رَسُولِهِ، فَلا تُخْفِرُوا الله فِي ذِمَّتِه»». (بخارى:۳۹۱) «هر كس مانند ما نماز بخواند و به قبله ما رو نماید و ذبیحه ما را بخورد، مسلمان است. و چنین شخصی را خدا و رسول،‏ امان داده‌اند. پس به كسی كه در امان خدا است خیانت نكنید».

ادامه دارد …. ان شاء الله

دیدگاهتان را بنویسید