دیدار وزیر امورخارجه امارت اسلامی افغانستان با سفیر چین و پاکستان در کابل

دیدار وزیر امورخارجه امارت اسلامی افغانستان با سفیر چین و پاکستان در کابل

داکتر محمدنعیم سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی:

امروز مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه امارت اسلامی افغانستان با وانگ یو سفیر کشور همسایه در کابل دیدار کرد.

سفیر چین به دولت جدید افغانستان تبریک گفت و افزود: چین به همکاری ها و روابط بشردوستانه، اقتصادی و سیاسی خود با افغانستان ادامه می دهد. چین ۳ میلیون واکسن کرونا و ۱۵ میلیون کمک اعلام کرده است. محترم متقی با تشکر از کمک چین، افزود که چین و افغانستان همسایه هستند و توسعه روابط دوجانبه به نفع هر دو طرف است.

علاوه بر این :

مولوی امیرخان متفی، سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز با منصور احمد خان سفیر پاکستان در کابل دیدار کرد و سفیر پاکستان وعده تسهیل را داد. همچنین بحث مفصلی در مورد حل مشکلات پناهندگان پاکستانی، کمک های بشردوستانه و روابط دوجانبه انجام شد.

بعد از نقل سخنان دکتر محمد نعیم لازم است به بخشی از سخنان امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه اشاره کنیم که در جمع رسانه ها می گوید :

کمک‌ها در بخش‌های آموزشی، صحی و سایر بخش‌ها نباید با مسایل سیاسی مرتبط باشد. امارت اسلامی به تامین حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان متعهد است و نگرانی‌های کشورهای خارجی درباره حقوق بشر عادلانه نیست. ‏از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد؛ ما نیز از کشورهای جهان می‌خواهیم که در امورات داخلی افغانستان مداخله نکنند. نظام اسلامی ما که دارای حاکمیت بر کل کشور است، باید توسط جهان به رسمیت شناخته شود. یک نظام آزاد و اسلامی ایجاد کرده‌ایم و خواهان روابط مثبت با همه‌ی جهان هستیم. از تمام کارمندان وزارت خارجه خواسته‌ایم تا به وظیفه‌های شان برگردند.

دیدگاهتان را بنویسید